Huawei P9’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Huawei P9 veya Huawei P9 Plus akıllı telefonunuz üzerinden de bilgisayarlarınızda yaptığınız gibi ekran görüntüsü kaydı alabilir, ilgili kayıt üzerinde kırpma, metin ekleme gibi düzenlemeler yapabilirsiniz. Yakalanan görüntünün ister orijinal halini isterseniz de düzenlenmiş versiyonunu sosyal medya ya da anlık mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Ekran görüntüsü alma, ekran görüntüsü kaydetme, ekran yakalama, ekran fotoğrafı çekme, screenshot gibi bir çok farklı şekilde adlandırılan ve akıllı telefon ekranındaki görüntünün anlık olarak kaydedilmesini sağlayan özellik, günümüzdeki bir çok üründe dahili olarak yer alır. Ancak ekran üzerindeki hareketlerin kaydedilmesini sağlayan ekran videosu kaydı özelliği bir çok üründe dahili olarak sunulmaz ve uygulama marketi üzerinden uygulama edinmek gerekir.

Huawei P9 ve büyük versiyonu Huawei P9 Plus akıllı telefonunuzda ekran görüntüsü alabilmek için telefonun fiziksel tuşlarını kullanarak, bir tuş kombinasyonu yapmalısınız. Görselde aktarmaya çalıştığımız gibi ses kısma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basın ve kısa bir süre bekleyin.

huawei-p9-ekran-goruntusu-alma

Ekranda hareketlenme görüp, deklanşör sesi duyduğunuzda işlem başarıyla gerçekleşmiş demektir. Ayrıca yukarıdaki bildirim çubuğu da bu konuda sizi bilgilendirecektir. Yakaladığınız görüntüyü telefonunuzun galerisinde bulabilirsiniz.

Telefonda yaptığınız hareketleri yani dokunmatik geri bildirimlerinizi ve hatta sesinizi kaydedebilmek için uygulama edinmeniz gerektiğini belirtmiştik. Bu işlem ilgili yapmanız gereken ise Play Store üzerinden ‘screen recorder’ şeklinde arama yapmak ve karşınıza çıkan uygulamaları denemek.

Author: Halil Akgül

3 thoughts on “Huawei P9’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

  1. Merhaba bişey sormak istiyorum araştırdım ama bulamadım huawei p10 lite kullanıyorum instagram da farkında olmadan bi hareket yaptım ekranın üst kısmında” kaydırmalı ekran kaydı” yazdı saniye sayacı vardı durdurunca ekranı kaydırdığım kadar tek uzun halde ekranın FOTOĞRAF ını çekti video değil nasıl oldu tekrar deniyorum ama olmuyor bir bilgisi olan varmı

    1. Merhaba, güncel Huawei modellerinde artık çeşitli hareketler sayesinde ekran resmi ve videosu almak mümkündür. Yeni modellerin çoğunda üç parmak ile ekranın üst kısmaından aşağıya doğru ekranı çekerseniz ekran görüntüsü kaydedilir.

  2. Ses artırma tuşu ile güç tuşunu aynı anda basılı tutarsanız ekran video kaydı başlar. Benim P9 lite böyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir