Huawei Ascend Y320 akıllı telefonunuza yazılımsal olduğunu düşündüğünüz sorunlar veya ekran kilit desenini unutma-bloke etme gibi nedenlerle format atmak isterseniz, bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

Format atma işlemi, telefon uygulama ya da işletim sistemi hataları vermeye başladığında, aşırı yavaşladığında, sürekli donma-kasılma yaptığında denenmesi gereken ilk yoldur. Bu işlem telefona sonradan yüklenmiş tüm verileri temizleyeceğinden, işlem öncesi veri yedeği alınmalı ve işleme başlamadan şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat edilmelidir.

Huawei Ascend Y320 modeline format atmak için 2 farklı yöntem mevcut. Bunlardan ilki için telefonun menüsüne ulaşabiliyor olmanız gerekir; Menü> Ayarlar> Kişisel bölümünde Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla(‘telefon belleği sil’ seçeneği işaretlenerek)> Her şeyi sil yörüngesi izlenmeli ve onay verilmelidir.

Diğer yöntem ise menüye erişimde zorluk çıkaran akıllı telefonlar için en etkili yoldur. Bunun için telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak, basit bir tuş kombinasyonu yapmalı ve donanımdan format yoluyla kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmalısınız.

Kurtarma moduna ulaşmak için izlemeniz gereken yol şu şekilde:

Telefonu kapatın ve görseldeki gibi ses açma ile kilit(güç) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.

Yapılması Gereken Tuş Kombinasyonu: Ses Açma Tuşu + Kilit(Güç) Tuşu
huawei-ascend-y320-hard-format-atma

İlgili tuşlara basarak telefonu açtığınızda ilk olarak size 3 farklı seçenek sunan siyah-beyaz bir ekranla karşılaşırsınız. Burada tuşları bırakabilirsiniz.

Ulaşmamız gereken mode kurtarma modu olduğundan ‘Recovery Modeseçeneği üzerine ses açma tuşuyla gelerek, ses kısma tuşuyla onay vermelisiniz.

Onay verdikten bir süre sonra altında ‘Komut yok.’ uyarısının bulunduğu yatık şekilde duran Android robotla karşılaşırsınız. Bu aşamada sağ en altta bulunan dokunmatik butonlardan, üç paralel çizgi şeklindeki ‘Seçenekler’ butonuna bir kere dokunarak kurtarma moduna ulaşırsınız.

Tıpkı diğer bölümlerde olduğu gibi bu bölümde de dokunmatik çalışmaz. Aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise en alt dokunmatik butonlardan, ortadaki ‘Ana Ekran(Home)’ butonunu kullanmalısınız.

Ses kısma tuşuyla ‘wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve Ana ekran butonuyla onaylayın.

Yeni ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes — delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine Ana Ekran butonuyla onaylayın.

Telefon sıfırlama işlemini yapar ve ilk ekrana geri döner. Bu aşamada aynı mantıkla ‘wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak telefonun gereksiz ön belleğini temizleyecektir.

Son olarak ilk sıradaki ‘reboot system now’ seçeneğini Ana Ekran butonuyla onaylayın ve telefonun normal bir şekilde yeniden başlamasını sağlayın.

İşlem tamam! Artık kurulumu yaparak, telefonu yeniden kişiselleştirebilirsiniz.

4 thoughts on “Huawei Ascend Y320 Format Atma”
  1. Telefonumu kac tane format attiysamda açikirken donuyor açilmiyor lutfen yardim edinn..

    1. Bu konuda 2 ihtimal var ya telefonun dahili hafızası bozulmuştur ki bunun tamiri yok ya da yazılım çökmüştür ki bu durumda da yazılım yüklemesi yapman gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir