HTC One M9 akıllı telefonunuzda yazılımsal olduğunu düşündüğünüz problem ya da problemler belirdiğinde veya ekran kilit deseni gibi bazı bilgiler unutulup bloke edildiğinde ilk olarak format işlemini denemelisiniz. Format atma işlemi yani fabrika ayarlarına sıfırlama telefona zarar vermediği gibi büyük ölçüde telefonun ilk günkü gibi çalışmasını sağlar.

Format atma işleminden önce mümkünse veri yedeği almalı ve akıllı telefonun en az %25 oranında şarj düzeyine sahip olmasını sağlamalısınız.

One M9 modeline format atabilmek için 2 farklı yol var. Bunlardan ilki menü üzerinden diğeri ise telefonun kurtarma modundan işlem yapmak. İlk seçenek için Menü> Ayarlar> Yedekleme ve sıfırlama> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesi izlenmeli ve onay verilmeli. Bu aşamada cihazdaki tüm veri ve ayarların sıfırlanması isteniyorsa Telefonu sıfırla bölümünde yer alan ‘SD kartı sil‘ seçeneğinin yanındaki kutuya bir tik atılmalı.

Diğer yöntem ise daha çok menüye erişimde sıkıntı çıkartan, ekran kilit deseni gibi bazı kilitleri unutulmuş ya da bloke edilmiş telefonlar için kullanılan donanımdan format seçeneği. Bunun için telefonun bazı fiziksel tuşlarıyla kurtarma moduna(recovery mode) ulaşılıp işlem yapılır.

htc-one-m9-hard-format-atma

Donanımdan format için izlenecek aşamalar şu şekilde;

– Telefonu kapatın.

Ses kısma ve güç tuşlarına birlikte basarak Android robotların bulunduğu, renkli yazılı beyaz ekrana gelene kadar basılı tutun.

– Renkli yazıların bulunduğu beyaz ekran geldiğinde tuşları bırakabilirsiniz.

– Bu ekranda dokunmatik çalışmayacaktır. Ses kısma tuşuyla ‘FACTORY RESET’ seçeneği üzerine gelmeli ve güç tuşuyla onaylamalısınız.

– Onay sonrası telefon sıfırlama işlemi için kapanacak ve temizlenmiş olarak yeniden başlayacak.

UYARI: Eğer yukarıda anlattığımız şekilde telefona format atamıyorsanız, yani telefon normal bir şekilde başlıyorsa ‘Hızlı açılış’ özelliği açık demektir. Bu durumda Ayarlar> Güç> Hızlı açılış yörüngesini izleyip, özelliği kapatmalısınız. Eğer menüye erişemiyorsanız geçmeniz gereken aşamalar şu şekilde olur;

– Telefon açıkken ses açma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basın ve telefonun resetlenmesini bekleyin. Telefon kapandığı gibi yani siyah ekran göründüğü gibi ses açma tuşunu bırakıp, ses kısma tuşuna basın. Android robotların bulunduğu beyaz ekran gelene kadar bekleyin. Ses kısma tuşuyla ‘FACTORY RESET’ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.

İşlem tamam! One M9 artık yeniden kişiselleştirilmeye hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir