HTC marka, Android işletim sistemli bir akıllı telefon kullanıyorsunuz ve bu telefonda yazılımsal olduğunu düşündüğünüz sorunlar yaşıyorsunuz. Bu sorunlar ağırlaşma, donma, kasılma, sürekli tekrarlayan uygulama ya da işletim sistemi hataları şeklinde olabilir. Bu durumda sistem temizlenmesi yapmak ilk başvurulması gereken yol olmalı. Yani akıllı telefonu formatlamak…

Format atma işlemi telefona herhangi bir zarar vermediği gibi çoğu zaman akıllı telefonun ilk günkü performansına geri dönmesini sağlar. Akıllı telefonunuza format atmaya karar verdiğinizde 2 noktaya dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan ilki format işleminin telefona sonradan yüklenen tüm verileri sileceği! Bu yüzden mümkünse işlem öncesi veri yedeği almalısınız. Diğer önemli nokta ise işleme başlamadan telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat etmek! Zira akıllı telefonun format işlemi sırasında düşük şarj nedeniyle kapanırsa, ciddi yazılımsal hasarlar alabilir.

HTC marka Android telefonlar için temel olarak 2 farklı format yöntemi mevcut. Bu yöntemler ilki için telefonun menüsüne ulaşabiliyor olmanız gerekir! İkinci yöntem ise menüye erişimde zorluk çıkaran telefonlar için kullanılan donanımdan format seçeneği. Bu 2 yöntemin uygulanışı da Android işletim sisteminin versiyonuna bağlıdır. Şunu da belirtelim ki Htc modellerinde format işlemi için bir kod bulunmaz!

İlk yöntem yani menü üzerinden formatlama işlemi için Android 4 versiyonun altında işletim sistemini kullanan cihazlarda Menü> Ayarlar> Gizlilik> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesi izlenmeli. Yani temel mantık Ayarlardaki ‘Gizlilik’ bölümünü bulmak! Eğer HTC marka cihazınız Android 4 ve üstü bir işletim sistemi kullanıyorsa Menü> Ayarlar> Yedekleme ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyerek onay vermelisiniz. Yani burada da temel mantık ‘Yedekleme ve sıfırlama’ bölümüne ulaşmak!

Diğer yöntem ise ekran kilit desenini unutmak-bloke etmek, sürekli tekrarlayan uygulama ya da işletim sistemi hataları gibi nedenlerle menüye erişime izin vermeyen cihazlar için kullanılan donanımdan format! Bu yöntem için telefonun fiziksel tuşlarını kullanarak kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmalısınız. Burada yine işletim sisteminin versiyonuyla alakalı bir farklılık var. Android 4 versiyonun altındaki işletim sistemlerinden kullanılması gereken fiziksel tuşlar değişiklik gösteriyor. HTC akıllı telefonunuz Android 4 işletim sisteminden daha düşük bir versiyondaysa sitemizdeki arama bölümüne model bilgisini yazarak, nasıl formatlandığını görebilirsiniz. Ancak Android 4 ve üstü işletim sistemi kullanan HTC marka Android telefonlara format atma yöntemi sabittir. HTC burada bir değişikliğe giderek, akıllı telefonlarına donanımdan format atma yöntemini Samsung gibi sabitledi. İzlemeniz gereken aşamalar görselin alt bölümünde.

htc-marka-android-telefonlara-hard-format-atma

Yapmanız gereken telefonu kapatıp, ses kısma ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açmak ve Android robotları görene kadar tuşları bırakmamak!

Telefonu kapatın ve ses kısma tuşu ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.

Bir süre sonra üzerinde Android robot ve değişik renklerde yazıların bulunduğu beyaz bir ekranla karşılaşırsınız. Bu aşamada tuşlar bırakılabilir.

Ses kısma tuşuyla ‘FACTORY RESET‘ seçeneği üzerine gelin ve güç(kilit) tuşuna basın.

Akıllı telefonunuz sıfırlama işlemi için kapanacak ve temizlenmiş olarak yeniden açılacaktır.

UYARI: Eğer yukarıda anlattığımız şekilde telefona format atamıyorsanız, yani telefon normal bir şekilde başlıyorsa ‘Hızlı açılış’ özelliği açık demektir. Bu durumda Ayarlar> Güç> Hızlı açılış yörüngesini izleyip, özelliği kapatmalısınız. Eğer menüye erişemiyorsanız geçmeniz gereken aşamalar şu şekilde olur;

– Telefon açıkken ses açma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basın ve telefonun resetlenmesini bekleyin. Telefon kapandığı gibi yani siyah ekran göründüğü gibi ses açma tuşunu bırakıp, ses kısma tuşuna basın. Android robotların bulunduğu beyaz ekran gelene kadar bekleyin. Ses kısma tuşuyla ‘FACTORY RESET’ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.

Kurulum ekranıyla karşılaştığınızda işlem başarıyla sonuçlanmış demektir.

NOTEğer telefonunuzda ‘Hızlı Açılış’ seçeneği varsa ve bu özellik açıksa donanımdan format yolu değişir. Öncelikle telefon açıkken telefona ses açma ve güç tuşlarına basılı tutarak reset atmalı, sonra da telefon kapandığı gibi ses açmayı bırakıp, ses kısma tuşuna basmalısınız. Hızlı açılış seçeneğini kontrol etmek için Menü> Ayarlar> Güç yörüngesini izleyebilirsiniz.

4 thoughts on “HTC Marka Android Telefonlara Nasıl Format Atılır?”
  1. abi benım tel htc m9 telefonu acıyorum kendı kendıne gerı kapanıyor format atmaya calsıyorum unlem ısaretı gelıyor ne yapabılırım

    1. Veli merhaba. Yazılım yüklemesi denenmeli ama işlem biraz karmaşık. Teknik servise danışman en iyisi olacak gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir