HTC Desire 616 dual modeli cihazınızda yazılımsal sorunlar yaşıyorsanız yeniden yükleme yaparak bu sorunları çözebilirsiniz. Yeniden yazılım yüklemesi aynı zamanda virüs bulaşma sorunlarını da gidermektedir. Bu işlem format işlevini de gördüğünden telefon sıfırlanacaktır ve telefonun çalışma performansı artacaktır. Anlatacağımız işlemi biz 616 dual modeline uyguladık tek hatlı modele uyumlu olup olmadığını bilmiyoruz. Bizim yükleme yaptığımız cihaz açılırken CID uyarı verdi ancak cihazın çalışmasında bir sorun yoktu. IMEI numaralarınız orjinal değilse yükleme sonrası cihaz orjinal IMEI numaralarına geri dönebilir veya IMEI numaralarını silebilir. Bu durumda yeniden IMEI onarımı gerçekleştirmeniz gerekebilir.

Yükleme işlemi telefonunuzdaki tüm kişisel bilgi ve verileri silecektir. Yedek alabiliyorsanız önemli bilgilerinizin yedeğini alın. Telefonun şarj durumundan emin değilseniz cihazı 1 saat kadar şarjda bırakın. Şarj göstergesini görebiliyorsanız batarya şarj seviyesini %50’nin üzerine çıkarın.

Daha önce hiç telefonu bilgisayara bağlamadıysanız sürücülerle sorun yaşayabilirsiniz. İşleme başlamadan önce telefonunuzu kapalı ve açık durumda USB kablosu ile bilgisayara bağlayıp sürücülerin yüklenmesini sağlayın. Sürücüler yüklenmiyorsa buradan HTC Sync programını indirip kurun ve bilgisayarı yeniden başladın. Bu çözüm olmazsa buradan MTK sürücülerini indirip kurun.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: SP Flash Tool & HTC616Dual Firmware

Dosyayı indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın.

SP Flash Tool klasöründeki flash_tool.exe programını çalıştırın.

1: Download Agent butonuna tıklayıp SP Flash Tool klasöründeki MTK_AllInOne_DA.bin dosyasını seçin. 2: Scatter-loading butonuna tıklayıp indrmiş olduğunuz Software/UsbUpgradePackage klasöründeki MT6592_Android_scatter.txt dosyasını seçin. Program yazılımı önbelleğine alacaktır.

3 numara ile işretlenmiş Download butonuna tıklayıp kapalı durumdaki telefona USB kablosunu takın. Sürücüler yüklendikten sonra yükleme işlemi başlayacaktır. Hata alırsanız USB kablosunu telefondan çekip tekrar takın. Yükleme başladığında program penceresinin altındaki ilerleme çubuğundan işlem durumunu takip edebilirsiniz.

Yükleme işlemi esnasında bağlantıyı koparmamaya özen gösterin. Dış etkenlerden dolayı bağlantı koparsa işlemlere en baştan başlamanız gerekir. Yükleme bittiğinde aşağıdaki ekranla karşılacaksınız.

Download Ok! mesajını gördüğünüzde işlem başarıyla bitmiş demektir. Programı kapatabilirsiniz. Telefonu USB kablosundan ayırıp güç tuşu ile açın. İlk açılış biraz uzun sürebilir. Telefonun açılmasını bekleyin.

64 thoughts on “HTC Desire 616 dual Yazılım Yükleme”
 1. Merhaba yazılımı yüklemeye çalışırken 4001 hatası alıyorum birkaç tane drive denedim ama hala aynı yardımcı olur musunuz ?

  1. Merhaba, bilgisayarınızı yeniden başlatıp tekrar deneyin, aynı hatayı alıyorsanız bilgisayar telefonla iletişim kuramıyor olabilir, bunun da birden fazla sebebi olabilir.

 2. Merhaba indirdim kurdum fakat herşey sorunsuz çalışıyor bir şey haricinde mobil veriyi açtığımda 3g yazısı gelmiyor ve internete bağlanamıyorum yardımcı olur musunuz

   1. teşekkür ederim imei programı ile yaptım imei silinmiş fakat bugün bana mesaj geldi btk ‘dan imei numaranız kapatılacaktır diye neden olabilir rom ‘dan dolayı olabilir mi sadece 2.hat için gelmiş 1.hat gelmemiş mesaj ?

    1. imei numarası kayıtlı değilse btk iletişimi keser, hattınızı 2. yuvaya taktığınız için ona gelmiştir. kayıtlı bir imei yazmalısınız.

     1. İmei Numarası Kayıtlı hattım şu anda 1.yuvada çalışıyor telefonun arkasında yazan imei numarasını yazdım ama rom ‘da çevriliyor bölümü çince yazıyor acaba rom ‘dan kaynaklanıyor olabilir mi ?

       1. teşekkür ederim deneyip buradan yazacağım gerçekten ilk defa bir admin ‘in bu kadar hızlı olduğunu görüyorum tekrardan teşekkür ederim :)

 3. scatter loading e tıkladığımda MT6592_Android_scatter.txt dosyasını bulmuyor yardımcı olurmusunuz nasıl yapabilirim teşekkürler

 4. ustam merhaba aynı modele yazılım atmaya çalışıyorum burdaki yöntemi takip ederek fakat şu hatayı alıyorum
  BROM ERROR : S_DA_SDMMC_WRİTE_FAİLED (3153)
  internette araştırdım ama bir yöntem bulamadım

  1. mmc hatası vermiş, donanımsal bir sorunu olabilir cihazın. farklı bir bilgisayar ile denemenizi öneririm. aynı sorunu veriyorsa %99 donanımsal bir sorundur.

 5. MERHABA HALİL KARDEŞİM ALLAH BU MÜBAREK KANDİL GÜNÜNDE SENDEN RAZI OLSUN TÜM DUALARINI KABUL ETSİN. TELEFONCUYA BİLE GÖTÜRDÜM YOK KAMERA DEĞİŞTİRCEZ YOK HOPARLÖR DEĞİŞTİRİCEZ DEDİLER ÜSTÜNE DE YAPAMAYIP GERİ VERDİLER SENİN BU BLOĞUNU GÖRDÜM 2 GÜNDÜR UĞRAŞIYORUM BAĞLANTI KURAMIYORDUM MEĞER USB KABLOSU MU SOKET Mİ NE SORUNLU BİR TÜRLÜ OTURMUYORMUŞ Kİ DOWNLOAD BAŞLASIN. AYRICA OZAN KARDEŞİMDEN DE RAZI OLSUN O SORUYU SORDUĞU İÇİN DOWNLOADTA ONUN ALDIĞI HATADAN ALDIM BENDE SONRA SENİN CVBI GÖRÜP FİRMWARE YAPTIM VE YAZILIMI GÜNCELLEDİM VE SORUN HALLOLDU. BENİM TLFNUN SORUNU KAMERA AÇILMIYORDU, YOUTUBEDEN MÜZİK DİNLETMİYORDU GELEN ARAMALARDA ZİL ÇALMIYORDU. VE HEPSİ DÜZELDİ SAYENDE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. DAHA GEÇEN HAFTA EKRANI DEĞİŞTİRMİŞTİM ŞUAN DÜZELMESE ÇÖPTÜ RESMEN.

 6. mount / data eror,force format/ data
  mount / data eror hatası veriyor yardımcı olur musunuz

    1. yüklenen yazılım yüklü olan yazılımla çakıştığı zaman veya flash entegresi bozulduğunda bu tür hatalar meydana gelebiliyor, wipe data factory resrt yapıp telefonu normal şekilde açmaya çalışın. açılmıyorsa farklı bir yazılım nulup deneyebilirsiniz.

 7. merhaba ustam dil yüklemek için yazılım attım fakat TOOL DL image Fail hatası verdi ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisin.

  1. Merhaba, yazılım yüklendi mi yoksa yüklemeye başlamadan mı hata veriyor, yüklenmesine rağmen hata veriyorsa cihaz yazılımı kabul etmiyor demektir. Farklı bir yazılım deneyebilirsiniz.

 8. sa hocam sorunsuz yazılımı yükledim fakat telefon htc yazısında takılı kalıyor kapanıp tekrar açılıyor yine htc yazısında kalıyor hard reset yapmaya çalıştım oda yapmıyor 2 saattir böyle neden yapar acaba ?

  1. a.s. hangi sorundan dolayı yazılım yüklediniz? yazılım yüklemesine rağmen cihaz yeniden başlıyorsa sorun yazılımsal olmayabilir, bataryanın sağlam olduğundan emin misiniz?

   1. telefon htc yazısında kalıyodu aynı bu şekilde yazılımı sorunsuz bi şekilde yükledim yine htc yazısında kalıyor büyük ihtimal bataryadan olabilir çünkü kapalı halde şarja taktıgımda pil işareti heliyo yanlız yüzde 1 yada yüzde 2 diye göstermiyor sadece pil işaretinde kalıyor sonra kendi kendine açıp htc yazısında kalıyor abi

 9. hocam merhaba işlemi telefona uyguladım fakat geçersiz imei diyor ne yapmalıyım.önceki imei kodumda hiçbir oynama yoktu.

 10. Slm kardes benim cihazı görmüyor Şarj ekrani geliyor dowload a geçmiyor sürücüleri de yükledim neden görmüyor telefonu acaba

 11. hocam merhaba .download a tıklayınca yuzde yuz oluyor fakat sonra yuzde sıfırda brom 3153 hatası veriyor.daha önce defalarca yapmıştım fakat telefon bu sefer kabul etmedi.sebebi nedir?teşekkür ederim.

  1. 3153 emmc yazma hatası olarak gözüküyor, cihazda donanımsal bir sorun olabilir, bir kaç farklı yazılıp deneyin, onlarda da aynısı oluyorsa emmc çipi zarar görmüş olabilir.

 12. hocam cid hatası verdi tamam dedim telefon kendiliğinden kapandı geri açılmıyor ne yapabiliriz bu cid hatasına?

 13. pmt changed for the rom it must be downloaded
  hatası alıyorum yükleme başlamıyor neden?

 14. merhaba programı yükledim download ok yazdı cihaz açıldı fakat kurulum yaparken kapandı ve tekrar kendiliğinden açılıp siliniyor yazdı.tekrar açıldı kurulum yaptım fakat yine aynı sorun oldu yardımcı olur musunuz

  1. merhaba, bataryada yeteri kadar şarj olduğundan emin olun, tekrar yüklemeyi deneyin, buna rağmen sorun devam ediyorsa ya yazılım cihazla uyumsuzdur ya da cihazda donanımsal bir sorun vardır.

 15. hocam download dedim ama bütün klasörler seçili olmasına rağmen yükleme başlamadı nedeni nedir?

 16. yazılımı attım ama telefon acıyorum htc yazısı gelıyor tekrardan kapanıyor neden acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir