HTC Desire 500 Format Atma

HTC Desire 500 telefonunuza yazılımsal olduğunu düşündüğünüz sorunlar, tek seferde ayar ya da veri sıfırlaması yapmak, ekran kilit deseni-güvenlik kodu blokeleri veya unutulması gibi sebeplerle format atmak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

İşlem öncesi mümkünse veri yedeği alın ve telefonun şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat edin!

HTC Desire 500, Android 4 işletim sistemi kullanan bir model ve format atma yöntemleri aynı işletim sistemini kullanan modellerle benzerlik gösterir. Kullanılabilen 2 farklı yöntemden size en uygununu seçerek işlem yapabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz ilk yöntem için menüye erişim sağlayabiliyor olmanız gerekir; Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırlama> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyin ve onay verin.

Diğer yöntem ise kod unutulması ya da bloke edilmesi, işletim sistemi-yazılım-uygulama hataları gibi nedenlerle menüye erişimde zorluk çıkaran akıllı telefonlar için en etkili yol olan donanımdan format seçeneğidir. Bunun için telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak, kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmalısınız.

Telefonu kapatın ve pilini(bataryasını) çıkarın. Kısa bir süre bekledikten sonra görseldeki gibi ses kısma ile açma-kapama(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.

Tuş Kombinasyonu: Ses Kısma Tuşu + Güç Tuşu
htc-desire-500-hard-format-atma

Ekrana 3 Android fotoğrafı gelene kadar bekleyin ve 3 Android robotu gördüğünüzde tuşları bırakın.

Ses kısma tuşu yardımıyla ‘Factory Reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.


İki yöntemde de onay sonrası telefon sıfırlama işlemini otomatik olarak yapar, normal bir şekilde yeniden başlayarak, kuruluma hazır hale gelir.

Author: Tayfun Sağır

23 thoughts on “HTC Desire 500 Format Atma

 1. Telefonun HTC desire 500 telefonun yazılımını yanlışlıkla sildim cihaz acilmiyordu twrp yüklüydü sonrasında telefoncu da yaptırdım ve uygulama güncellemelerini kurduğum zaman yavaş lamalar oluyordu recovery den format attım cihaz açılmıyor ve recovery si silindi nasil yapılabilir yardımcı olabilirmisiniz

  1. Yazılım yüklemesi yapmanız lazım. Ancak bu konuda web sitemizde paylaşılmış bir makale yok henüz. Arama motorlarında araştırma yapmalısınız.

 2. gösterildiği gibi yaptım ama ekran acılırken gelen htc logosu geldı o şekilde bekliyor ne yapabilirim?

 3. Dediğiniz işlemi yapınca hiçbir şey açılmıyor. Sanırım yazılım yüklenmesi gerek. Kendim yükleyebilir miyim, internette bulamadım bir kaynak gösterir misiniz?

  1. Evet, yazılım yüklemesi denenmeli. Ama bu model için yazılım yüklemesini bir teknik servisin yapmasını öneririz. HTC cihazlarına yazılım yükleme işlemi biraz sorunlu. Sitemizde bu yüzden pek paylaşmıyoruz. İnternet ortamında bulacağınız diğer sonuçlar da aşağı yukarı böyle olacak. O yüzden işin ehli birisine danışsanız daha iyi.

 4. Telefonuma reset attim. Fakat geri acilmiyor. Htc yazisi geldi siyah ekran oldu sonra yine htc beats studio yazisi g3ldi ve ekran bembeyaz oyle duruyor. Hicbir islem olmuyor

 5. factory reset e tıklıyorum ekrana bootlader gibi şeyler geliyor hepsini denedim başa döndü tekrardan

  1. Gelmemesi gerekiyor, işlem örneği videoda var zaten. Eğer tüm denemeler olumsuz sonuçlanıyorsa yazılım yüklemesi yapmak gerekebilir. Ancak biz bu konuda henüz deneme yapmadık.

  1. Ekranda hiç bir tepki yoksa bozulmuş olabilir. Bir teknik servise danışmanı öneririz.

 6. Hocam benim telefon açılırken titreşim 6 yakın oluyor beyaz ekran ve HTC yaZısıyla kalıyo açılmıyor
  Telefon bana yardım edin

  1. Format atamiyorsaniz yazilimi çökmüş demektir. Yazilim yukleme yollari arastirabilirsiniz veya en sagliklisi yetkili servisine danismaniz.

 7. Editör iyi günler;

  HTC DESİRE 500 modelinde bu işlemleri yaparken bilgilerimizin kaybolmaması için sd kart ve sim kartı çıkarmamız gerekiyor mu?

  Teşekkür ederim.

  1. format işlemi hafıza kartı ve sim kartınız etkilemez ama çıkarmanız daha sağlıklı olckatır.

 8. editör iyi günler bu modelde gerçekten görüntülü arama yokmu yada yüklenmesimi gerekiyor

  1. görüntülü görüşme yok. internet üzerinden tango, skype gibi uygulamalarla görüşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.