HTC Desire 320 akıllı telefonunuza yazılımsal olduğunu düşünmekte olduğunuz problemler, desen kilidini unutmak ya da bloke etmek gibi güvenlik aşamalarının atlanması veya tek seferde ayar, veri sıfırlaması yapmak gibi nedenlerle formatlamak isterseniz, aşağıda anlattığımız yöntemleri uygulamalısınız. 

Telefonunuza format atmaya karar verdiğinizde lütfen önce mümkünse veri yedeği alın ve akıllı telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlayın! Telefonda sim ya da hafıza kartının takılı olup olmaması önemli değildir ve bu işlem telefonunuzu garanti dışı bırakmamaktadır!

Kullanabileceğiniz ilk yöntem için menü üzerinden Ayarlar> Yedekleme ve sıfırlama> Telefonu sıfırlar> Tamam> Tamam yörüngesini izlemelisiniz. Bu işlemle hafıza kartınızın da biçimlendirilmesini isterseniz, Telefonu sıfırla bölümündeki ‘SD Kartı Sil‘ seçeneğinin yanındaki kutucuğa tik atarak devam etmeniz gerekir.

İkinci yöntem olan ve genel manasıyla ‘donanımdan format‘ olarak adlandırılan yol daha çok güvenlik aşamalarının bloke edilmesi ya da unutulması gibi durumlarda kullanılır. Bu yöntemi kullanacaksanız, telefonda kullanmış olduğunu Gmail(Google) hesap bilgilerini bildiğinizden emin olmalısınız! Aksi halde işlem sonrası kurulum aşamasını tamamlayamazsınız ve bir teknik servisle irtibata geçmeniz gerekir!

htc-desire-320-format-atma

Bu yöntemle ulaşılacak ekranlarda dokunmatiğin çalışmayacağını ve fiziksel tuşları kullanmanız gerektiğini unutmayın!

Donanımdan format uygulaması için telefonu kapatmanız gerekiyor. Sonrasında izlemeniz gereken yol ise şu şekilde;

 • Ses kısma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
 • Karşınıza mavi renkli yazıların bulunduğu bir ekran gelecek. Burada dokunmatik çalışmaz. Seçenekler arasında aşağı yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için güç tuşunu kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Yes – delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe cache partition‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Zaten ilk sırada seçili bulunan ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayın.
 • İşlem tamam! Telefonunuz sıfırlandı ve kurulum için yeniden başlıyor. Kurulumunuzu tamamlayarak, HTC Desire 320’nizi tekrardan kullanmaya başlayabilirsiniz.
6 thoughts on “HTC Desire 320’ye Format Nasıl Atılır?”
 1. Merhaba bootloadera girmek için ses açma ve power tuşlarına aynı anda basıyorum, logo geliyor sonra telefon tekrar reset atıyor. Bootloader menüsü gelmiyor. Ne yapabilirim?

    1. Telefon kendini yeniden başlatıyorsa bootlader menüsüne giremezsiniz. Güç tuşu bozuk olabilir veya güç entegresi bozuk olduğu için cihazı açık tutacak enerjiyi sağlayamıyor. Çok düşük bir ihtimal olsa da batarya da bozuk olabilri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir