HTC ChaCha İncelemesi

Htc’nin ‘Facebook telefonu’ olarak adlandırdığı hem dokunmatik ekranlı hem de Qwerty fiziksel klavyeli bir modeliyle karşınızdayız. Cha cha Facebook telefonu yakıştırmasını boşuna almıyor, zira telefonun alt kısmında direk Facebook eklentisini çalıştırabileceğiniz Facebook simgesi şeklinde bir tuş var ve bu tuşun tek görevi bu. Htc’nin bu şekilde birkaç modeli daha mevcut ama Q klavyeli modeller arasında Cha cha tek.

Orta seviyede yer alan telefonun fiyatı 500 lira civarı. Onun haricinde operatörlerin pakete ek kampanyalarında da telefonu görmek mümkün. Örneğin Turkcell’de Gold Plus paketini iki yıl kullanmayı taahhüt ettiğinizde cihaza ücretsiz sahip olabiliyorken, Süper pakette tarifeye ek 21 lira ödüyorsunuz. Bunlar gibi bir çok paket için farklı opsiyonlar mevcut.

Cha cha Android 2.3 işletim sistemiyle çalışan bir model ve işletim sistemi yükselmiyor. Bu seviyede bir telefon için çok da gerekli değil açıkçası  İşletim sistemini 800 Mhz’lik bir işlemci destekliyor. Bulunduğu fiyat aralığına baktığımızda iyi. Ayrıca dokunmatik hassasiyeti de yine başarılı. Bu fiyat civarı cihazlar arasındaki en iyilerden. Fakat 2,6 inçlik ekran keşke 256K renk desteği yerine 16 milyon renk desteğiyle sunulsaymış. Piksel derinliğinin iyi olması bu eksikliği biraz olsun kapatıyor.

5 megapiksellik flaşlı kamerası iyi. Bunun yanında önde de VGA bir kamera mevcut. 2 gb dahili hafızayla gelen telefon 32 Gb’a kadar micro sd hafıza kartı desteği veriyor.

Chacha’nın tasarımı da oldukça başarılı. Telefonun tasarımındaki sıra dışılık hemen göze çarpıyor; ortadan bükülmüş gibi. Bu tasarım sayesinde telefon avucunuza daha rahat otuyor. Tuşlar küçük olsa da aralarında yeteri kadar boşluk bulunması, tuşlara rahat hükmetmenize,  rahat yazmanıza imkan veriyor. Özellikle siyah rengi çok başarılı. Koyu tonlar telefonu güçlü gösteriyor. Beyaz-gri renklerin hakim olduğu diğer renk de çok şık.

Bluetooth, wi-fi gibi bağlantılar telefonda mevcut. Üstelik internetinizi dostlarınızla paylaşabileceğiniz wi-fi hotspot özelliği de sunuluyor.

Bir çok açıdan baktığımızda Q klavyeli telefon düşünenler için avantajlı bir model. Hatta bize göre qwerty fiziksel klavyeli cihazlar arasında en iyisi… Örneğin Nokia E72, E5 ya da E6, Samsung B5510 ve B7510 düşünenlere iyi bir alternatif. Fiyat avantajı büyük artısı. Kesinlikle örnekte verdiğimiz telefonlardan daha iyi. Bu cihazların herhangi birisiyle yan yana tutulduğunda Chacha’nın ekranındaki dirilik bile seçimi ondan yana kullanmanıza sebep olur.

HTC ChaCHa Teknik Özellikleri için Tıklayın

Tayfun Sağır

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.