HTC, yeni amiral gemisi olacak akıllı telefonu ’10’u bugün tanıttı. Tanıtım tam da ardı arkası kesilmeyen kelimelerle uzayan akıllı telefon isimlendirmelerinden (örnek: Samsung Galaxy S6 Edge+) bıktığımız bir dönemde geldi. Aslında HTC 10’un ismi konusunda da şöyle bir muallak var ki ürün, bazı teknoloji çevrelerince HTC One(M10) olarak da adlandırılıyor.

Tayvanlı teknoloji üreticisi HTC, Şubat ayında düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nin sessiz markalarından birisiydi ve uzun süredir amiral gemisini yani lokomotif modelini tanıtması bekleniyordu. Bugüne kadar da bir çok sızıntının konusu olan ve en son dün internete tanıtım videosu düşen yeni HTC ürünü bugün itibariyle tanıtılmış oldu. Aslında ürünün tasarım ve özelliklerinin neredeyse tamamı biliniyordu ancak tüketicilerin yine de şaşırmak üzerine bir beklentisi vardı. Tanıtımda bu beklenti pek karşılanamamış olsa da HTC 10, fiyatı dışında teknoloji severleri tatmin etmiş gibi görünüyor.

HTC 10 tanıtım etkinliği alışılagelmiş düzenin aksine global düzeyde tek bir lansmanla yapılmadı. Her pazar için ayrı bir etkinlik düzenlendi ki Türkiye de bunlardan biriydi. Lansman öğleden sonra düzenlenerek, basın mensuplarıyla HTC 10 hakkında bilgiler paylaşıldı.

htc-10-ne-zaman-cikiyorHTC, özellikle tasarım konusunda uzmanlığı ve yaptığı başarılı yekpare metal kasalı ürünlerle hakkında söz ettiren bir üretici ki HTC 10’da da durum değişmemiş görünüyor. HTC 10 yine yekpare bir tasarıma ve önceki tüm nesillerden daha yoğun bir metal oranına sahip. Tam metal kasa içerisinde akıllı telefonun ekranı 5.2 inç boyutunda. Süper LCD5 ve Full HD bir ekranla gelen yeni amiral gemi Corning Gorilla Glass 4 korumasına sahip.

HTC 10 161 gram ağırlığında ve Karbon Gri, Topaz Altın, Buzul Gümüş olmak üzere 3 farklı renge sahip.htc-10-ne-zaman-cikacakSon dönem amiral gemisi modellerinin yonga seti olan Qualcomm Snapdragon 820, beklenildiği gibi HTC 10’da kullanılmış. Grafik(görüntü) birimi tarafında Adreno 530‘un görüldüğü cihaz, 4 Gb Ram ile geliyor. 32 ve 64 Gb’lık 2 farklı dahili hafıza seçeneğine sahip One M10, hafıza kartı desteği de sunuyor.

Hem ön hem de arka kamerasında OIS(Optik İmaj Sabitleyici) desteği sunan HTC 10’un arka yani ana kamerası 12 megapikselken, ön kamera 5 megapiksel. İki kamera için de diyafram aralığı f/1.8. Lazer otofokus ve çift tonlu çift led flaş desteği de ana kameranın diğer özellikleri.

htc-10-fiyati-ne-olacakOne serisinin önceki üyeleri gibi yine yüksek ve berrak bir ses vadeden HTC 10, çift hoparlörle ve 24-bit yüksek çözünürlüklü ses performansıyla kullanıcıyla buluşacak. Günümüzdeki en güncel bağlantı teknolojilerini bünyesinde barındıran yeni lokomotif modelde Type-C 1.0 bağlantı teknolojisi dikkat çekiyor.

Kablosuz şarj desteği sunmasa da hızlı şarj teknolojisinin günümüzdeki en gelişmiş versiyonu olan Quick Charge 3.0 ile 3000 mAh bataryası şarj edilebilecek olan HTC 10, Google Drive’da 100 GB bulut depolama hediyesiyle satışa çıkacak.

HTC 10 Mayıs ayının ilk haftası 2999 liralık satış etiketiyle piyasa da olacak ve yine zannedersek önceki modellerde olduğu gibi ülkemizde iyi bir satış performansı sergileyemeyecek! Zira HTC daha önceleri de uyguladığı fiyatlandırma politikasından vazgeçmiş görünmüyor ve her ne kadar ürünlerinin, rakiplere kıyasla bu fiyatı hak edeceğini düşünse de fiyatlarında indirime gitmiyor. HTC 10, piyasa lideri üreticilerin amiral gemileri arasında büyük ekranlı versiyonları sayılmazsa, Apple iPhone 6S de dahil, ülkemiz piyasasındaki en pahalı akıllı telefon olacak.

Ürünün tüm özelliklerini ve görsellerini incelemek, tanıtım videosuna göz atmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

HTC 10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir