”Hediye Kazandınız” Diyerek Dolandırdılar!

Cep telefonlarından gelen ” Tebrikler. Hediye Kazandınız! ” gibi mesajlarla tüketicilerin özel kart bilgilerine ulaşan 25 kişi göz altına alındı!

Son zamanlar da artan dolandırılma haberlerine bir yenisi daha eklendi. Cep telefonuna “Tebrikler. Kredi kartı ile yapmış olduğunuz düzenli fatura ödemeleri dolayısıyla 200 lira kazandınız” şeklinde mesaj göndererek tüketicilerin kart bilgilerine ulaşıp, ortalama biner lira dolandırıldığı öne sürülen 25 kişi hakkında suç duyurunda bulundular. Bu mesaj içerisinde bulunan çağrı merkezinin numarasını arayan tüketiciler, karşılarına çıkan kişinin kendilerine ait kredi kartı bilgilerini istendiğini ve adreslerine maddi değeri küçük hediyeler gönderip hesaplarından ise bin lira dolayında paranın çekildiğini beyan ettiler.

Alınan bilgiye göre, 73 kişinin dolandırıldığını öne sürerek ifade vermesi üzerine, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ile Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı.

Yapılan operasyonla, 5 firmaya ait 16 adrese baskın düzenlendi. Baskınlarda, hediye olarak gönderileceği anlaşılan 5 dijital uydu alıcısı, 14 tansiyon aleti, 18 kol saati, 4 laptop, 137 cep telefonu, 5 sahte tek taş yüzük, 156 kamera, 39 traş makinesi, cinsel uyarıcı içerikli olduğu öne sürülen ilaçlar ele geçirildi.

Telefon-dolandiriciligi

Çağrı merkezlerinden benzeri türde mesaj gönderilen kişi sayısının günde 150 bini bulduğu da anlaşıldı.

Olaylarla ilgili 179 kişinin ifadesine başvurulurken, 25 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler adliyeye sevk edildi.

Gönderilen bu gibi mesajlara aldırış etmemenizi ve bu tip mesajları saklamamanızı, telefonunuzdan an itibariyle silmenizi tavsiye ediyoruz…

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.