Pin kodunu bloke edilerek, hattın PUK kodu istemesi, cep telefonu kullanılmaya başlandığından beri yaşanan sorunlardan bir tanesi. Telefonlarda operatörlerle iletişimi sağlayan SIM kartların, bazıları sabit, bazıları kullanıcı tarafından değiştirilebilen güvenlik bilgileri vardır. Pin kodu gibi bilgileri kullanıcı değiştirebilirken, Puk bilgileri sabittir. Eğer kullanıcı Pin kodunu 3 kez yanlış girerek bloke ederse, Sim karta tekrar erişebilmek için Puk kodunu girmelidir. Eğer Puk kodu bilinmiyorsa veya bulunamıyorsa o Sim kart çöp olur!

Bazı kullanıcıların tahmin ettiğinin aksine Puk kodu kırılabilen bir güvenlik aşaması değildir! Hiçbir telefoncu ya da tamirci bu işlemi yapamaz. İnternet ortamında işlemin yapılabildiğine dair bazı bilgiler yer alsa da bunların sağlıklı olmadığı açıktır. Sim kartların Puk bilgileri, kartın seri numarasıyla ilgilidir ve üretim aşamasıyla alakalı olan bu bölümün bilgileri ancak operatörde yer alabilir.

Pin ve Puk numarası bilgileri, Sim kartınızı içinden çıkarttığınız kartta yazar. Pin bilgisi kullanıcıya aitken, Puk bilgisi kullanıcıyla birlikte operatörde de bulunur. Dolayısıyla operatörden Pin kodu bilgisi istenemez. Bu yüzden Sim kartınızı Pin kodunu unuttuğunuz için açamıyorsanız, önce bu kodu bloke etmeli, daha sonra Puk koduyla yeniden aktif olmasını sağlayıp, yeni Pin kodu belirlemelisiniz.

Peki Puk kodunun yazılı olduğu kart kaybolduysa ne yapılabilir?

hat-puk-kodu-istiyorPaniğe gerek yok, çok basit bir kaç yol var! Eğer Puk kodunun yazılı olduğu kartı bulamıyorsanız, operatörünüzle irtibata geçmelisiniz. Tabiiki kod herhangi bir operatörden istenemez. Turkcell müşterileri Turkcell’den Vodafone müşterileri Vodafone’dan ve Avea müşterileri de Avea’dan!

Yapılabilecek ilk iş operatörün müşteri hizmetlerini aramak. Müşteri hizmetleri numaraları Turkcell için 532, Vodafone için 542 ve Avea için 500 şeklindedir. Bu numaraları aradığınızda telesekreterin ana menüsün Puk bilgisiyle ilgili bir bölüm mutlaka yer alır. Puk kodunuzu 3 farklı şekilde alabilirsiniz; sesli yanıt sistemi üzerinden, görselde de görülen manyetik bölümün hemen yanında yer alan seri numarasını girerek ya da canlı bir müşteri temsilcisiyle görüşme sağlayıp, hattın size ait olduğu teyidini sağladıktan sonra müşteri temsilcisinden.

Ülkemizdeki bir çok insan gibi müşteri temsilcisiyle görüşmemek gibi bir prensibiniz varsa da operatörünüzün yetkili bayisine giderek, nüfus cüzdanınızla Puk kodunu alabilmeniz mümkün.

Kullanabileceğiniz son yöntem ise operatörünüzün online servisleri. Artık her numara için online işlem yapabilmek mümkün. Operatörünüzün web sitesine ulaşın ve numaranız için online işlem sayfasına girin. Numaranıza ait sayfada Pin ve Puk gibi güvenlik bilgilerinin yer aldığı bölümü göreceksiniz.

Bu aşamada “abimin, ablamın, kardeşimin, halamın, dayımın Puk kodunu ben alabilir miyim?” tarzı bir sorunun cevanın ‘hayır’ olacağını da belirtelim. Bu kişisel bilgilerin korunması ilkesine tamamen aykırı olduğundan, operatör sizinle bilgi paylaşmayacaktır. Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi Sim kart elinizdeyse ve seri numarasını okuyabiliyorsanız, sesli yanıt sistemi üzerinden Puk bilgisine ulaşabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir