Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), abonelerin kişisel bilgilerinin kötü amaçlarla kullanımını engelleyecek yeterli tedbiri almayan GSM şirketlerine 17 milyon 469 bin lira idari para cezası verdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), abonelerin kişisel bilgilerinin kötü amaçlarla kullanımını engelleyecek yeterli tedbiri almayan GSM şirketlerine 17 milyon 469 bin lira idari para cezası verdi.

BTK Başkanı Tayfun Acerer, TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu milletvekillerinin sorularına yazılı cevap verdi.

Acerer, mevzuat gereği,GSM şirketlerinin konuşma içerik kayıtlarını saklayamayacağını belirterek, sistemler üzerinden bunu düzenli şekilde takip ettiklerini kaydetti.

Kurum tarafından elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren işletmeciler tarafından kişisel bilgilerin gizliliğinin ve güvenliğinin temin edilmesi ve kişilerin rızası olmaksızın üçüncü kişilerle paylaşılmaması amacıyla gerekli düzenleme ve denetimlerin yapıldığını belirten Acerer, kişisel bilgilerin güvenliğinin sağlanabilmesi için azami hassasiyet gösterildiğini vurguladı.

Acerer, bu çerçevede, veri gizliliği kapsamında yapılan denetimler neticesinde, 21 Aralık 2011 tarihli kurul kararı ile ”bayilerde ve dış arama yapan çağrı merkezlerinde abone bilgilerinin gizliliğine ilişkin yeterli tedbir alınmaması” nedeniyle TTNet A.Ş. hakkında, ”2010 yılı net satış tutarının yüzde 0,2’si olan 4 milyon 975 bin 336 lira” idari para cezası uygulandığını bildirildi. Acerer, yine Kurul’un 19 Nisan 2011 tarihli kararıyla ”2008 yılında faturalama bölümünde görevli bir çalışanın fatura detaylarını üçüncü kişilere vermesi” nedeniyle Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. hakkında, ”2007 yılı cirosunun yüzde 0,15’i olan 11 milyon 224 bin 553 lira” ve 22 Şubat 2011 tarihli kararıyla da ”2009 Mart-2010 Ekim tarihleri arasında My Vodafone servisinde abonelerin fatura detaylarının görüntülenebilmesine olanak sağlayan güvenlik açığı” nedeniyle Vodafone Telekomünikasyon AŞ hakkında da ”2009 yılı net satışlarının yüzde 0,05’i olan 1 milyon 269 bin 858 lira” idari para cezası kesildiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir