GM 5 Plus’ta Pil Yüzdesi Bildirim Çubuğuna Nasıl Alınır?

General Mobile GM 5 Plus, Android 6 Marshmallow işletim sistemiyle gelen bir telefon ve pil yüzdesini görüntülemek için yukarıdaki bildirim ekranını 2 kez aşağı doğru kaydırmak gerekiyor. Ara yüzü bulunmayan ve saf işletim sistemi kullanan Android One ürünü GM 4G modelinde durum aynı şekilde. Aslında bu modellerde pil yüzdesini bildirim çubuğunda sabitleyebilmek mümkün. Fakat bunu yapabilmek için önce menüde ‘Geliştirici Seçenekleri‘ gibi saklanmış olan bir opsiyonu aktif etmelisiniz; ‘Sistem Arayüz Ayarlayıcısı’.

İlgili seçenek aktif edildiğinde pil yüzdesi batarya simgesi içine sabitlenebiliyor. Yani çok küçük ve dolayısıyla görüntüleme biraz zor. Tabi yine de hiç olmamasından iyidir. İlgili seçeneği yani Sistem Arayüz Ayarlayıcısı’nı aktif edebilmek için de yine yukarıdaki bildirim çubuğunu 2 kez aşağı doğru kaydırmalı ve ‘Ayarlar’ simgesi üzerine bir kaç saniye süreyle basılı tutmalısınız. Uygulamayı doğru yaptığınızda ekranda ‘Tebrikler! Sistem Arayüz Ayarlayıcısı Ayarlara Eklendi’ şeklinde bir bildirim görürsünüz. Daha sonra Ayarlar’da ‘Telefon hakkında’ bölümünün hemen altına baktığınızda söz konusu seçenekle karşılaşırsınız. Buraya dokunup içeriye girmek istediğinizde de tarafınıza bir bilgilendirme yapılır ve ‘Anladım’ opsiyonuyla devam etmeniz sağlanır.

‘Anladım’ seçeneğine dokunduğunuzda karşınıza 4 farklı seçenek çıkar ki bunlardan 3. sırada yer alanı ‘Yerleşik pil yüzdesini göster’ şeklindedir. Burayı aktif ettiğinzde pil yüzdesi yukarıdaki batarya simgesinin içine yerleşecektir.

gm-5-plus-pil-yuzdesiİlgili ayarları kapatmak için tam tersi bir yol izlemelisiniz. Yani söz konusu yörüngelerini tersine doğru geçmelisiniz. Dolayısıyla Sistem Arayüz Ayarlayıcısı’nı kapatmak için telefonu fabrika ayarlarına döndürmenize yani formatlamanıza gerek kalmaz. Bu bölümü istediğiniz kadar açıp, kapayabilirsiniz.

Author: Tayfun Sağır

32 thoughts on “GM 5 Plus’ta Pil Yüzdesi Bildirim Çubuğuna Nasıl Alınır?

 1. 5 plus gm telım var sms gelince bildirim göstermiyo sms ye girdiğimde mesaj geliğini görüyorum nasıl bildirim alabilirim…

  1. Ayarlar> Uygulama Yöneticisi> Mesajlar yörüngesini izleyin ve bildirimleri açın.

 2. Telde kişiler de salt okunur diye bişey var onu kaldıramıyorum kişiler sürekli kendi kendine çoğalıyor.

  1. Peki bu konuyla ilgili Gm Asistan uygulaması üzerinden üreticiyle irtibat kurmayı denedin mi? Çünkü sorunu düzeltebilecek manuel bir ayar yok maalesef.

 3. Merabalar benim telefonum gm 5 plus ve kulaklıkla şarkı dinlediğimde ses diğer Android cihazlara göre bir tık düşük seviyede çok düşük değil değil ama bunun çözümü varsa sevinirim saygılar…

  1. Mehmet Ali merhaba. Maalesef ki bunun bir çözümü yok. Ürünün sunduğu performans o şekilde.

  1. Güç tuşuna 15-20 saniye kadar basılı tutarsan telefon kendini yeniden başlatmaya zorlayacak ve sonrasında güvenli moddan çıkacak.

 4. gm5 lerde ses titreşime nasıl alınabiliyor? bi ara yaptım ama nasıl yaptığımın farkına varamadım uzun sure basılı tutuyorum yıne olmadı, yardımcı olur musunuz?

  1. Ses kısma tuşuna basılı tutup, ses düzeyini sıfırladığınızda telefon sessize geçecektir.

 5. Gm6 aldım.Geln çağrılara kişi resmi tam çıkmıyor birde telefonu ters çevirince ses size almıyor ne yapabilirim.

  1. Derdini sevelim Munir. :) Eğer telefonda yazılımsal bir sorun yoksa veya kişi telefon hafızasında kayıtlıysa fotoğraf tam çıkmalı. Bu özelliğin bir ayarı yok, o yüzden varolanla yetinmek zorundasın maalesef. Ancak telefonu ters çevirince oluşan ses problemini hiç anlamadık inan.

 6. GM 5 Plas da bildirim panelinin aşağısında bulunan hava durumu saat gitti nasıl getirebilirim…

  1. Ana ekrana basılı tutarak widgetlerin belirmesi sağlayabilir, hava durumu widgetini ilgili bölüme sürükleyip bırakabilirsiniz.

 7. Sistem Arayüzü Ayarlayıcısını açamayanlar : telefon şarjdayken veya şarj oranı en az yüzde 90 ın üzerindeyken denesinler. Ayar simgesine basılı tutup, 20 ye kadar sayıp bıraktığınızda işlemin gerçekleştiği uyarısını göreceksiniz. Ben bir gece uğraşıp açamamışken, şans eseri telefon şarjdayken denedim ve bir seferde açabildim. Bununla bir ilgisi olabilir.

 8. Merhaba gm5plusd aldim ancak kisa yol tusu olarak sesssiz moda gecme yok yardimci olabilirmisiniz

  1. Burak merhaba. Evet, maalesef sessiz kısayolu yok. Bu, yalın işletim sisteminden kaynaklı bir sorun ve ses kısma tuşuna basılı tutarak telefonu sessize alman gerekiyor.

 9. GM 5m plus ta ekran kilitliyken mesaj geldiğinde ekran yine karanlık olarak kalıyor yani açılmıyor bildirim geldiği anda . Sadece bildirim sesi geliyor . Yardci olur musunuz bildirim geldiğin De ekranında açılmasını nasıl sağlarım

  1. Aygül merhaba. Hatırladığımız kadarıyla GM 5 Plus’ta bu konuda bir ayar yoktu. Ama Ayarlar bölümündeki bildirimler kısmını kontrol edebilirsiniz.

 10. 5 plus gm telım var ve favorı kayıt etmesını ıstemıyorum veya o senkmentı kapatmak istıyorum mumkunmu .birde telefonu ters cevırınce sessıze gecıyormu gecıyorsa nasıl oluyor teşekkurler sımdıden..

  1. Favori kayıt bölümünü kaldıramazsınız ama favorilerdeki kayıtları tek tek listeden çıkarabilirsiniz. Bunun için üstüne basılı tutmanız yeterli. Telefon ters çevrildiğinde de sessize geçmiyor. O şekilde bir özelliği yok maalesef.

 11. Hay Allah razı olsun simge küçükse küçük varya hiç yoktan iyidir başka bilinmedik birşeyler varsa dede yapalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir