Daha önce GM 5 Plus ve LG G4 karşılaştırmasını yayınlamış, bu konudaki en büyük tereddüte kendimizce son vermiştik. Şimdi de sıra en çok merak edilen ikinci kıyaslamada: General Mobile GM 5 Plus mı, Türk Telekom Honor 7 mi? Bu makaleyle şu an orta seviyenin en ağır topları olarak göze çarpan iki modelini karşılaştıracağız ve seçim konusunda kararsız kalmış son kullanıcıya en doğru seçimi yapabilmesi noktasında yardım etmeye çalışacağız.

Yine makaleyi elimizden geldiğince kısa tutmaya ve sadece kilit noktalara değinmeye çalışacağız. Olur da eksik bıraktığımız, unuttuğumuz bir nokta gözlemlerseniz, aşağıdaki yorumlar bölümünden siz de konuya katkıda bulunmaya çalışabilirsiniz.

Tüm inceleme ve karşılaştırmalarda gelenek haline geldiği üzere tasarım bölümüyle başlayalım ve hemen girişte iki telefonunda bulundukları seviyeye göre gayet iyi tasarımlarla geldiğini belirtelim. GM 5 Plus ve Honor 7 modelleri incelendiğinde neredeyse aynı ağırlık ve ebatlara sahip oldukları görülecektir. Tabi 5.2 inç ekranı nedeniyle Honor 7, yaklaşık 1 cm daha kısa ve yaklaşık yarım cm kadar daha dar. Buna karşılık GM 5 Plus da çok az da olsa(0,6 mm) daha ince.gm-5-plus-mi-honor-7-kiyaslamaİki cihazda yekpare kasa tasarımına sahip ve bataryaları kullanıcı tarafından çıkarılamıyor. Bunun yanında ön panelleri de birbirine oldukça benziyor. GM 5 Plus ekran kasa oranında %7 farkla Honor 7’den daha önde; %79. Yine aynı şekilde Honor 7 ekranında Gorilla Glass 3 koruması kullanılmışken, GM 5 Plus ekranı Gorilla Glass 4 korumasına sahip. Ayrıca GM 5 Plus ekranı, 2.5D özelliğiyle kıvrımlı kenarlara sahip ve ilk görünüş itibariyle üst seviyeye daha yakın bir duruş sergiliyor.

Telefonların arka tarafları dizilim açısından birbirine çok benzese de GM 5 Plus arka tarafındaki plastik kapak tercihi, Honor 7’nin de parmak izi tarayıcısıyla rakibinden ayrılıyor. Bunun yanında iki telefonun da orta kasa tercihi metal malzemeden olmuş. Biz yine bu aşamada kararı tamamen zevklerinize bırakıyoruz. Çünkü karar vermek gerçekten çok zor ve her ürünün kendine göre avantajları var. Keza aynı yorumu LG G4 karşılaştırmasında da yapmıştık. Tam noktada GM 5 Plus’ın 4 farklı renk seçeneğiyle daha büyük bir kitleye hitap ettiğini, Honor 7 ise sadece 2 renk seçeneğine sahip olduğunu belirtelim.

GM 5 Plus Tüm Özellikleri

Yazılım, donanım ve performans detaylarıyla devam ediyoruz. 3 GM Ram ile gelen iki telefondan Honor 7’nin dahili hafızası 16 Gb’ken GM 5 Plus dahili hafızası 32 GB. İki telefon da microSD hafıza kartı desteği sunuyor ama bu alanda GM 5 Plus önde. Diğer taraftan ürünlerin yonga seti ve işlemcileri farklı. Bu alanda ise dört çekirdekli 2.2 GHz Cortex-A53 ve dört çekirdekli 1.5 GHz Cortex-A53 olmak üzere 8 çekirdekli işlemcisiyle Honor 7 daha önde ki ürünün sentetik test uygulamalarında GM 5 Plus’ın önünde skorlar almasının ana nedeni de budur.

Yazılım alanında ise AndroidOne ürünü olması hasebiyle GM 5 Plus’ın Android 6 Marshmallow sürümüyle geldiğini ve güncellemeleri ilk alacak cihazlardan biri olmasıyla da Android 5 Lollipop sürümüyle gelen Honor 7’yi geride bırakacağı oldukça aşikar. Ayrıca Honor 7’de Huawei’nin Türk Telekom’a uyarlanmış Emotion UI 3.1 arayüzünün bulunması, GM 5 Plus’ın ise yalın bir işletim sistemine sahip olması, Honor 7 açısından diğer bir eksi detay. Tabi bu bize göre; arayüzlerle pek aramız yok!

Tüm bu performansı direk olarak etkileyecek bileşenleriyle, işlemcisi geride kalmasına rağmen GM 5 Plus’ın daha avantajlı olduğunu düşünüyoruz. Gerek yalın işletim sisteminin Ram kullanıma etkisi, gerekse dahili hafıza noktasında sunduğu ek 16 GB’lık bölüm bizi cezbetmesine yetti. Belki Honor 7 daha az ısınacak ve kullanıcıyı daha az rahatsız edecek ama eğer ısrarlı bir çalışma yapılırsa, GM 5 Plus gelecek yazılım güncellemeleriyle bu açığı da kapatacaktır.

Honor 7 Tüm Özellikleri

Biraz da multimedya detaylarına değinelim. Bu alanda tüketicilerin en çok kafasını kurcalayan nokta sanırız kamera ki Honor 7’nin üstünlük sağlayabileceği ve belki sağlaması gerektiği bölüm de burası zaten. Zira Huawei bu konuda General Mobile’dan çok daha tecrübeli ve işin içinde yazılım desteğinin de olduğunu göz önüne alırsak, Honor 7 daha iyi işler çıkarmalı. Aslında YouTube kanalımızda bir arkadaşın sorusuna cevap verirken, teknik değerlere aldanılmaması gerektiğini ve GM 5 Plus’ın daha iyi sonuçlar çıkarabileceğini belirtmiş olsak da kamera arayüzü aklımıza geldiğinden fikrimizi değiştirdik. Bu alanda Honor 7 daha iyi olabilir. İhtimalli konuşuyoruz  çünkü iki telefonun kameraları da aşağı yukarı aynı deneyimi yaşatıyor. Bunun yanında Honor 7’nin kamera arayüzü daha başarılı ve kullanıcıya daha fazla seçenek sunuyor. Bu sayede son kullanıcının yeteneklerine de bağlı olarak Honor 7’yle daha iyi görüntüler alması yüksek ihtimal.gm-5-plus-mi-honor-7-karsilastirmaTabi multimedya sadece kameradan ibaret değil! Ses ve görüntüleme bu başlık altında inceleyeceğimiz diğer bölümler. Bu aşamada öncelikle Honor 7’de radyo bulunduğunu ancak GM 5 Plus’ta radyo özelliği olmadığını belirtelim. Ancak GM 5 Plus bizim kötü bulduğumuz Play Müzik uygulamasına rağmen daha iyi bir müzik ve dolayısıyla da daha iyi bir ses deneyimi yaşatıyor. Bunda GM 5 Plus kutusundan çıkan ve dolgun bas yeteneğiyle dikkat çeken kulaklığın etkisi büyük. Görüntüleme alanında ise daha ideal ekran boyutları ve daha iddialı grafik işlemcisiyle Honor 7 bir tık öndedir. LTPS teknolojili GM 5 Plus ve NEO-LCD özellikli Honor 7’nin IPS panellerindeki ikon canlılığı birbirine çok yakın.

Gelelim bağlantı teknolojilerine. Bu alanda Honor 7 NFC özelliği, GM 5 Plus ise CAT7 modemiyle öne çıkıyor. Wi-Fi ve Bluetooth özellikleri aynı. En ciddi ayrılık ise UBS portunda. GM 5 Plus yenilikçi Type-C ile gelirken, Honor 7 alışageldiğimiz microUSB teknolojisini kullanıyor. Bizce bu alanda da GM 5 Plus daha iyi bir seçenek.

Orta seviyenin dikkat çekici telefonlarının ikisi de enerjilerini 3100 mAh gücündeki bataryalardan alıyor. Ancak GM 5 Plus hızlı şarj desteği sunarken, Honor 7 bu kabiliyete sahip değil.gm-5-plus-mi-honor-7-miNoktayı en önemli kriter olan fiyat ile koyalım! Türk Telekom Honor 7, General Mobile GM 5 Plus’tan 300 lira daha bir fiyatla satılıyor. Bunun ana nedenlerinden biri de radyo özelliği. Pek dikkate alınmasa da bu özellik bandrol, vergi gibi sebeplerden maliyeti direk etkiliyor. Peki 300 lira pahalı olan Honor 7 bu farkı hak edecek özelliklere sahip mi? Bizce hayır! Bazı noktalarda rakibinin önünde olsa da GM 5 Plus bir çok noktada daha yenilikçi olduğundan daha üstün. Zaten fiyatına kıyasla GM 5 Plus’ın tüketiciler arasında daha çok merak uyandırmasının ana sebeplerinden biri de bu. Evet, Türk Telekom Honor 7 de gerçekten iyi bir akıllı telefon ve daha iyi işlemci, parmak izi tarayıcı, belki bir kademe daha iyi olan ana kamerası ve daha ideal ekran ölçüleri nedeniyle tercih edilebilir. Ama ana kriter fiyat/performanssa, bizce GM 5 Plus daha iyi bir tercih.

GM 5 Plus mı? Honor 7 mi?

  • GM 5 Plus (70%, 198 Oy)
  • Honor 7 (30%, 83 Oy)

Oy verenler: 281

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Aslında bu karşılaştırmaya farklı yorumlar da getirilebilir. Teknoloji çevrelerinin bir kısmı Honor 7’yi daha iyi bir seçenek olarak önerebilir. Ama biz detaylı incelemesinde belirttiğimiz bir çok eksiğine rağmen GM 5 Plus’ın bu seviyede daha çok şey vadettiğini düşünüyoruz. Farklı görüş ve düşüncelerinizi bize yorum bölümünden rahatlıkla iletebilirsiniz. Bu sayede birlikte daha çok tüketicinin daha iyi bir seçim yapmasına yardımcı olabiliriz. Bizi tüm sosyal ağlardan ceplikcom uzantısıyla takip edebileceğinizi hatırlatarak, yeni bir içerikte görüşene dek, şimdilik hoşçakalın.

www.youtube.com/ceplikcom

www.facebook.com/ceplikcom

3 thoughts on “GM 5 Plus ve Honor 7 Karşılaştırması”
  1. Hocam pilleri kıyaslamanız biraz yetersiz olmuş. Honor 7 nin pili daha iyi gidiyor diye biliyorum. Bu noktada daha iyi bilgi verirseniz sevinirim . Saygılar

    1. Evet, Honor 7 ekran avantajından dolayı daha iyi bir şarj performansı sunuyor. Fakat hızlı şarj özelliği çok büyük bir artı. Tüketicinin yarı yolda kalmasına engel oluyor. Bu açıdan biz GM 5 Plus’ı daha iyi bir seçenek olarak gördük.

  2. I do enjoy the manner in which you have framed this particular matter and it does offer us some fodder for consideration. Nevertheless, coming from what precisely I have personally seen, I really trust as other opinions stack on that people today remain on issue and don’t embark on a soap box associated with the news du jour. All the same, thank you for this excellent piece and although I can not necessarily concur with this in totality, I value your perspective.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir