General Mobile GM 5 Plus’ta Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

General Mobile GM 5 Plus, Android 6.0.1 Marshmallow sürümüyle son kullanıcıya ulaşıyor ve 2 yıl boyunca sistem güncellemelerini ilk alan cihazlardan biri olacak. Kullanıcıları bu güncellemeyi OTA yöntemini kullanarak, kolayca yapabilir.

Google ve General Mobile ortaklığıyla piyasaya sürülen ikinci Android One ürünü GM 5 Plus yazılımını güncelleyebilmeniz için tek bir seçenek bulunuyor. Zira General Mobile markasının yardımcı bir masaüstü programı yok. Bu yüzden internet yardımıyla sunucuları bağlanmalı ve güncellemenin telefona ulaşmasını sağlamalısınız. Bu yönteme OTA deniliyor.

Anlatacağımız yöntem GM 5 Plus için yayınlacak Android v6.1, v6.1.1, v6.2, v6.3 v7.0, v8.0 gibi tüm versiyon güncellemeleriyle, ek özellik ya da hata giderilmesi gibi tüm güncellemeleri için geçerlidir.

Yazılım güncellemesi yapacağınız zaman lütfen Wi-Fi özelliğini kullanarak bir kablosuz ağa bağlanın! Çünkü yazılım güncelleme paketleri aşırı veri kaybına yol açabilir. Güncellemeler veri kaybına yol açmaz fakat oluşabilecek aksiliklere karşın veri yedeği almanızda fayda var. Ayrıca güncelleme sırasında telefonun düşük şarj nedeniyle kapanmaması gerekiyor! Bu duruma önlem olarak da lütfen telefonu ‘tamamen’ şarj edin!

General Mobile GM 5 Plus’ta yazılım güncellemesi yapabilmek için menü üzerinden Ayarlar> Telefon hakkında> Sistem güncellemeleri> Güncellemeleri denetle yörüngesini izlemelisiniz.

Tabi isterseniz bu konuda GM Asistan uygulamasını da kullanabilirsiniz. GM Asistan> Self Servis> Yazılım güncellemesi yörüngesi izlemek de aynı işi yapacaktır. Ancak bu yöntem şu an sağlıklı çalışmıyor. Zamanla gelecek güncellemelerle ile düzeleceğini umuyoruz.gm-5-plus-yazilim-guncellemesi-İlgili yörüngeleri izlediğinizde cihaz sunucularla iletişim kurar ve varsa güncelleme konusunda sizi bilgilendirir. Eğer yayınlanmış yeni bir güncelleme yoksa da ‘Sisteminiz şu anda güncel.’ şeklinde bir bilgilendirme ekranıyla karşılaşırsınız. Güncelleme varsa önce indirmeye, sonra da kurmaya onay vermeniz gerekiyor. Güncelleme paketi indirilip, kurulum için onay verildiğinde, telefon güncellemenin uygulanması için kendini yeniden başlatır. Lütfen bu esnada menüye ulaşana kadar telefona müdahale etmeyin. Eğer telefon herhangi bir aşamada donup kalırsa ve siz bundan emin olursanız, resetleme uygulaması yaparak, telefonu yeniden başlatın.

AndroidOne ekosisteminin ilk ürünü olan General Mobile 4G modelinde tüketicilerin bir çoğu güncelleme sorunu yaşamıştı! Güncelleme paketi indirilmesine rağmen, telefona uygulanamıyor ve sistem güncellenemiyordu! GM 5 Plus’ta bu tarz bir sorunla karşılaştığınızda verilerinizi yedekleyerek, telefonu fabrika ayarlarına döndürün ve işlemi tekrarlayın. Sonuç alamazsanız yetkili servise başvurmanız gerekiyor. Çünkü bu tarz sorunların çözümü güncel yazılımı bizzat yüklemektir. Ancak üretici ve geliştiriciler bu ürünlerin yazılımını paylaşmadığı için yazılım yüklemesi yapmak pek de mümkün olmuyor. Yetkili servise başvurmak telefonunuzu garanti dışı da bırakmıyor.

Author: Tayfun Sağır

4 thoughts on “General Mobile GM 5 Plus’ta Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

  1. Merhaba gm 5 plus d yi alalı 4 gün oldu ve Android sistem güncellemesi geldi yaptım telefon tekrar açıldığında tekrar güncelleme geldi ve bunu üç kere yapmama rağmen hala güncelleme var diyor yardımcı olursanız sevinirim

    1. Meltem merhaba. Muhtemelen güncelleme yoktur ama bildirim takılı kalmıştır. Telefona çok fazla bir şey yüklemediyseniz fabrika ayarlarına döndürüp, tekrar deneyebilirsiniz.

  2. Genaril.Mobail 5 Plas d tefonu alalı üç gün oldu android system güncelleme geldi güncellemeyi yaptım ondan sonra telefon açılmıyor sım kart yok diyor acil yardımcı olursanız sevınırım

    1. Ahmet merhaba. GM 5 Plus’da bazen sim kart görmeme gibi bir sorun gözlemleniyor. Genelde sim kartın tepsiye düzgünce yerleştirilmemesi kaynaklıdır. Tepki geri çekip kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir