Son dönemin şüphesiz en popüler akıllı telefonu General Mobile GM 5 Plus ile ilgili paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Bu içeriğimiz de başlığından anlaşılabileceği üzere bir kıyaslama. Bu karşılaştırmada GM 5 Plus’ın rakibi başka bir platformdan, iOS platformundan Apple iPhone 5S! YouTube kanalımız ve web sitemiz üzerinden en çok sorulan 3. soruya, 3. karşılaştırma makalemizle, yine kendimizce cevap bulmaya çalışacağız.

Söz konusu iki telefon gerek işletim sistemleri gerekse de tasarımları itibariyle çok ayrı platformlarda yer almasına rağmen çok soruluyor. GM 5 Plus 5.5 inçlik bir ekrana ve bu ekranın getirdiği büyük boyutlara sahipken, iPhone 5S tek elle kullanıma en yatkın olan 4 inçlik bir ekran ve bu ekranın getirmiş olduğu ergonomik boyutlara sahip. Yine aynı şekilde GM 5 Plus açık kaynak kodlu Android işletim sistemiyle çalışırken, iPhone 5S kapalı bir işletim sistemi olan iOS’u kullanıyor. Tabi şu an aşağı yukarı aynı fiyat segmentinde yer almalarından ötürü, son kullanıcı hangisini seçmesi gerektiği konusunda kararsızlık yaşıyor. Biz de bu makalede can alıcı bazı noktalara değinerek, konuya kendimizce açıklık getirmek istiyoruz.

Hazır tasarıma değinmişken, bunun net bir seçim sebebi olduğu belirtelim! Yani akıllı telefon boyutları kesinlikle belirleyici olmalı ve hangi boyutların sizin için daha doğru tercih olduğuna karar vermelisiniz. Bu yüzden genel tasarım farklılıklarından söz etmeye gerek görmeyerek, tasarım kıyaslamasını direk olarak atlıyoruz.gm-5-plus-vs-iphone-5s-kiyaslamasi-Tüketicilerin bu iki telefonu karşılaştırırken en çok kararsızlığa düştüğü nokta ise performans ve ürünlerin geleceği! Yine yonga seti, Ram ve grafik işlemcisi gibi kıyaslamalara girmeyerek, konuyu sürdüreceğiz. Çünkü iki telefonun işletim sistemleri, dolayısıyla da bu işletim sistemlerinin gereksinim duyduğu donanımlar farklı. Yapacağımız yorumlar genel performans ve kullanıcı deneyimleri üzerinden olacak. Konu tekrar işletim sistemine gelmişken şunu da belirtelim; Apple’ın satış sonrası destek stratejisi gereği iPhone 5S öyle sanıyoruz ki iOS 11 sürümüne kadar yazılım desteği alacak. E GM 5 Plus da Android One ekosisteminin bir üyesi ve 2 yıl yazılım güncelleme garantisiyle tüketiciye ulaşıyor. Bu durumda iki telefon için de 2018 yılına kadar işletim sistemi konusunda yazılım sorunu yaşamayacağı yorumu yapılabilir. Tabi burada da aslında küçük bir farklılık var ki o da Android One ürünlerine yapılan güncelleme desteğinin Nexus ürünlerine yapılanlar kadar özenli bir çalışma ürünü olmayacağı! Apple ürünlerinde ise böyle bir durum söz konusu değil, iPhone 5S donanımları yeterli geldiği sürece işletim sisteminin en yeni versiyonunu kullanabilecek. Donanım yetersiz geldiğinde de zaten destek kesilecek.

GM 5 Plus Tüm Özellikleri

Bu karşılaştırmada en önemli husus GM 5 Plus ve iPhone 5S’in var olan donanımlarla önümüzdeki süreçte nasıl performans sergileyeceği! İşte burası biraz muallak! Çevremizde bizden tavsiye isteyenlere biz artık iPhone 5S önermiyoruz. İlla da Apple ürünü olacaksa ve 4 inçlik ergonomik bir boyut isteniyorsa, tercih iPhone SE olmalı. Bunun da nedeni şu an iOS 9 ile birlikte iPhone 5’te yaşanan performans düşüşünün, iOS 10 ile birlikte yani önümüzdeki Eylül ayında iPhone 5S’te yaşanmasının çok yüksek bir ihtimal olması! Öyle zannediyoruz ki iOS 10 ile birlikte nasıl şu an iPhone 4S emekliye ayrıldıysa, iPhone 5 de o zaman emekliye ayrılacak ve sıra iPhone 5S’e gelecek. Bu da Eylül ayı itibariyle iPhone 5S’in kabul edilebilir performansla 1 sene daha çalışabilmesi demek. 5S’in şu an bile aşırı yüklenmelerde ara ara takıldığı, aksadığı düşünülürse, bu ihtimalin ne kadar yüksek olduğu görülebilir. Evet, şu an ortalama bir kullanıcı için iPhone 5S hâlâ yeterli ve bir çok açıdan da avantajlı bir telefon ama geleceği parlak değil! Peki benzeri bir durum GM 5 Plus için geçerli olur mu? İşte bunu pek sanmıyoruz. Burada tabi kullanıcının dikkati de önemli ancak geçen sene piyasaya çıkmış olan ilk Android One ürünü GM 4G, o zamanki donanımlarıyla, ilk günkü performansına yakın bir performans sergilemeye devam ediyor.

Android telefonlar için kaçınılmaz bir durum vardır; işletim sisteminin bir süre sonra şişmesi ve ürünün kasmaya başlaması. Eğer kullanıcı telefonunu belirli aralıklarla(kullanıma göre 8-12 ay) formatlar ve temiz bir kurulumla yeni bir kullanıma başlarsa, işletim sistemi şişmesi sorunun önüne geçmiş olur. Dolayısıyla kısmen de olsa telefonunu eski performansıyla kullanmaya devam edebilir. Bu konuda GM 5 Plus için en önemli avantaj 3G DDR3 Ram’i. Bugüne kadar ki tecrübelerimizden bir çıkarım yapacak olursak, Android işletim sistemine bu Ram değerinin en az 3 sene yeteceğini söyleyebiliriz. Bir kaç cümle önce iPhone 5S’in önümüzdeki Eylül ayı itibariyle performans sorunları yaşatabileceğini, 2017 Eylül ayı itibariyle de emekliye ayrılabileceğini söylemiştik. Bu durumda GM 5 Plus’ın performans açısından daha kararlı bir çalışmayla, daha uzun süre kullanıcısına hizmet edeceği sonucuna rahatlıkla varabiliriz.

Apple iPhone 5S Tüm Özellikleri

Tabi şöyle bir durum da var; Apple iPhone 5S 2013 yılının Eylül ayında tanıtıldı ve yıl sonu olması hasebiyle kendisine 2014 model diyebiliriz. 2 senedir de kullanıcılarının çok memnun olarak kullandığı bir akıllı telefon ve kendini bu alanda kanıtlamış durumda. GM 5 Plus ise 2016 model bir akıllı telefon fakat piyasaya yeni çıktı ve kendisini kanıtlaması için biraz süreye ihtiyacı var. Şu anki görüntü GM 5 Plus’tan yana. Olur da ileride kronik bir arıza baş gösterir, telefon performansı tahminlerin ötesinde düşerse, iPhone 5S tercih etmemiş olmak bir hataya dönüşür! Tüketiciler tüm bu detayları iyi değerlendirmeli.

GM 5 Plus ile iPhone 5S karşılaştırılırken en dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de multimedya deneyimi. Öncelikle ses konusunda herhangi bir şüphe olmadığını belirtelim! iPhone 5S kesinlikle daha iyi bir tercih! Dışarıya verdiği ses belki GM 5 Plus’ın gerisinde kalır ama mikrofon, hoparlör ve iç kulaklık kalitesinde GM 5 Plus, iPhone 5S’i yakalayamaz. Burada baz aldığımız husus görev yapan parçalar ki bunlar ses performansını doğrudan etkiler. Görüntüleme noktasında ise GM 5 Plus daha önde. Hem ekranında daha güncel bir teknolojinin kullanıyor olması hem de büyük boyutlar daha iyi bir deneyim yaşatmasına imkan tanıyor.gm-5-plus-iphone-5s-karsilastirmasiAsıl karışıklık ise kamera konusunda yaşanıyor. Burada da GM 5 Plus’ın net olarak üstün olduğu bir nokta var ki o da ön kamera. Gerek teknik değerleri gerekse flaş desteği bunun en önemli nedeni. Günümüz koşullarında iPhone 5S’in ön kamerası yetersiz. Aslında arka kamera konusunda da GM 5 Plus önde fakat çok küçük bir farkla. Evet, iPhone 5S’in ana kamerası 8 megapikselken, GM 5 Plus’ın 13 megapiksel. Fakat biri Apple kamerası, biri ise General Mobile. Biz çeşitli denemeler yaptık ve GM 5 Plus’ın küçük farklarla da olsa daha iyi görüntüler yakaladığına şahitlik ettik.

Biraz da oyun deneyimine değinelim. Genel performans bölümünde iPhone 5S’in önümüzdeki süreçte bazı sorunlar yaşayacağına değinmiştik. Bu sorunlar aynı dönemde oyun performansını da etkileyecektir. Zaten akıllı telefonundan çokça oyun oynayan biriyseniz, neden 4 inçlik bir telefona bakıyorsunuzki? Olay net; GM 5 Plus’ı tercih edin!

gm-5-plus-mi-iphone-5s-miÇok da uzatmak istemiyoruz. Bu yüzden USB Type-C yenilikçiliği, 4.5G desteği ve şarj performansı konularına girmeyip, toparlayacağız.

iPhone 5S uzun süredir piyasada ve çevrenizde mutlaka kullanan birileri vardır. Bu 2 telefon arasında kaldıysanız, önce onların tecrübelerinden faydalanın ve kullandıkları ürünle ilgili merak ettiklerinizi sorarak, sizin için önemli hususları öğrenin. GM 5 Plus’la ilgili detaylı incelememiz de yukarıda zaten. Aynı bağlantı üzerinden performans videolarına da ulaşabilir, sizin için kıymetli konular hakkındaki yorumlarımızı görebilirsiniz. Sonuç bölümünde yine fiyat konusuna değinmemiz gerekecek. iPhone 5S’in şu an resmi satış fiyatı 1349 lira. Dolayısıyla GM 5 Plus’tan 350 lira daha fazla. Kişisel konuşmak gerekirse, ben bu farkı ödemezdim! Üstelik benim için gelmiş geçmiş en iyi tasarıma sahip ürünlerden birisi olmasına rağmen ödemezdim! Eğer sizin için tasarım, ergonomi, malzeme ve parça kalitesi daha önemliyse iPhone 5S kesinlikle daha iyi bir tercih. Fakat bir akıllı telefondan beklentiniz uzun süre akıcılık, dikkatli bir kullanımla daha iyi bir performans, iyi bir kamera ve güncel özelliklerse, kesinlikle GM 5 Plus’a yönelmelisiniz. Hem en fazla ne olabilir ki? General Mobile popüler telefonları sayesinde 2.el piyasası güçlü bir marka. Dolayısıyla ciddi zararlar etmezsiniz ve telefonunuzu güncellerken bu size kolaylık sağlar.

GM 5 Plus mı? iPhone 5S mi?

  • GM 5 Plus (81%, 1.161 Oy)
  • iPhone 5S (19%, 279 Oy)

Oy verenler: 1.440

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Umarız doğru seçimi yapmanız konusunda az da olsa yardımımız dokunmuş olur. Siz de yorumlarınızla konuya katkıda bulunabilir, telefonunu yenilemek ya da yeni bir akıllı telefon sahibi olmak isteyen tüketicilere katkıda bulunabilirsiniz.

Bizi tüm sosyal ağlardan ceplikcom uzantısıyla takip edebileceğiniz hatırlatarak, zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.

www.youtube.com/ceplikcom

www.facebook.com/ceplikcom

5 thoughts on “General Mobile GM 5 Plus ve Apple iPhone 5S Karşılaştırması”
  1. Bende şu anda galaxy trend plus var ama geçen hafta kuzen GM 5 plus aldı ve cok memnun 5s ve GM 5 plus arasında kalmıştım çok güzel oldu en kisa zamanda bir general mobile mağazasına gidip alacağım teşekkür ederim

  2. iPhone 5s kullanıcısı olarak GM 5 Plus’a büyük fark atar batarya dışında ama 5s’de Touch ID var 3 sene önceki telefonda bu varken 2016 model 5 plusta yok büyük eksiklik bence.

  3. Gayet güzel bir karşılaştırma olmuş. Ben şuan iphone 4s kullanıyorum ve artık telefon yetersiz kalmaya başladı. GM 5 Plus’a geçiş yapmayı düşünüyorum. Bir diğer seçeneğim ise Vibe p1. Lenovo Vibe p1 ve GM 5 Plus karşılaştırması yapma şansınız olursa gerçekten çok güzel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir