General Mobile GM 5 Plus Ses Performansı

General Mobile Gm 5 Plus’ın en çok merak edilen detaylarından biri de ses performansı. Çünkü bu, multimedya deneyimini etkileyen unsurların başında gelmekte. Biz de çeşitli denemeler yaparak, Gm 5 Plus’ın nasıl bir ses performansı gösterdiğini gözlemledik ve detayları bu hem burada hem de YouTube kanalımızda paylaştık. Sonuçlar beklediğimizden daha iyi.

Aslında biz GM 5 Plus’tan General Mobile 4G modeline benzer bir ses performansı bekliyorduk. Fakat üretici deneyimi daha üst seviyelere taşımayı başarmış ve bir markanın amiral gemisine yakışır şekilde, bir önceki modelden daha iyi parçalar kullanmış. General Mobile 4G’de gözlemlediğimiz ve bizim için sorun olan bazı detaylar hâlâ geçerliliğini koruyor. Tabi bu detaylar herkes için sorun teşkil etmeyebilir.

Öncelikle telefonun ahizesinden alınan seste herhangi bir problem olmadığını belirtelim. Mikrofondan karşı tarafa ulaştırılan ses de aynı şekilde. Herhangi bir hışırtı veya cızırtı yok. Hatta bu konuda şöyle bir yorum yapmak da mümkün; ahizeden alınan ses baya baya yüksek. Son seviyede yanınızdaki konuşmalarınızı rahatlıkla duyabilir! Buna önlem olarak konuşma sesini en düşük seviyede kullanmanızda fayda var. Zira en düşük seviyede bile ses rahatlıkla duyulabiliyor.

Telefon hoparlöründen dışarıya verilen ses 100-105 desibel civarı bir değere sahip. Oyun performansı videomuzda oyunlar için bu değerin ses sona getirildiğinde 75-90 desibel civarında gezindiğini belirtmiştik. Ürünün mikrofonu da 80 desibele kadar olan sesleri alabiliyor.

Bir kıyaslama yapmak gerekirse, Gm 5 Plus neredeyse Samsung Galaxy S6 seviyesinde ses veriyor. İki telefondan da aynı sesleri açtık ve ölçümler yaptık. Ölçülen değerler aşağı-yukarı aynı. Tabi Galaxy S6’nın dışarıya verdiği ses daha dolgun ve daha net ki bu da çok normal. Fiyat etiketleri ve bulundukları segment göz önüne alındığında, bu tarz bir sonuç gayet doğal.

Ses konusunda değinmemiz gereken noktalardan bir tanesi de iç kulaklık sesinin alındığı bölgenin tozlanacak olması. İç kulaklığın dışarıdan görülen ve sesi temizleme konusunda her telefonda görev yapan bu perde toza karşı pek korunaklı değil. Yine de bu çok sorun olmayacaktır. Kolonyalı bir fırçayla rahatlıkla temizlenebilir.

Gm 5 Plus’ın kulaklık girişi, General Mobile 4G’de olduğu gibi yukarıya konumlandırılmış. Biz yağmurlu havalarda soketin içine su kaçması ihtimaline karşın kulaklık girişlerinin artık alt tarafa alınması gerekiğini düşünüyoruz. Tabi yine bu detay da bir çoğunuz için sorun olmayabilir. Alt tarafta bulunan 2 delikli kısımdan sağ taraftakinin hoparlör, sol taraftakinin mikrofon olduğunu kutu açılımı videomuzda söylemiştik. Yani iki taraftan da ses alınamaması çok normal! Gm 5 Plus’ın ikinci mikrofonu arka kameranın üstüne konumlandırılmış. Ses tuşları ise telefona karşıdan bakıldığında sağ tarafta, güç tuşunun hemen üstünde.

Ses konusunda bizi en çok şaşırtan detay ise ürün kutusundan çıkan kulaklık oldu. Kırmızı renkli ve üzerinde çeşitli metal kaplamalar bulunan bu kulaklık, dolgun bas yeteneğiyle ön plana çıkıyor. Hatta o kadar ki bu kulaklığın verdiği baslar bazen diğer seslerin önüne geçebiliyor! Özellikle elektronik müzik dinleyicilerinin çok hoşuna gideceğini düşünüyoruz.

Kulaklık üzerinde bir kumanda yer alıyor ve bu kumanda da 3 tane buton bulunuyor. Ses açma ile ses kısma tuşlarının ortasında arama cevaplama, sonlandırma ve şarkı durdurma, devam ettirme özelliğine sahip tuşla şarkılar arası geçiş de mümkün. Bunun için ilgili tuşa 2 kez seri biçimde basmanız gerekiyor.


Gm 5 Plus’ın kutusundan çıkan kulaklığı başka telefonlarla, başka telefonlarla da kutudan çıkan kulaklığı test ettik. Sonuçlar şaşırtıcı derecede iyi. Samsung’un piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz standart kulaklıklarıyla, Samsung ürünlerinde aldığınız sesi alabiliyorsunuz. Yine aynı şekilde GM 5 Plus’ın kulaklığı, multimedya deneyimi yüksek akıllı telefonlarda iyi ses vermeye devam ediyor.gm-5-plus-ses-performansi-GM 5 Plus’ta radyo yok ve müzikleriniz için Play Müzik uygulaması dahili olarak geliyor. Biz General Mobile 4G ses performansı ve inceleme çalışmalarımızda bu uygulamayı beğenmediğimizi söylemiştik! Aynı durum geçerliliğini koruyor. Play Store üzerindeki bir çok müzik çalar uygulaması Play Müzik’ten daha kullanışlı. General Mobile 4G’de olduğu gibi GM 5 Plus’ta da müziklerinizi zil sesi yapamıyorsunuz. Bunun için de yine PowerAmp gibi müzik çalar uygulamalarına ihtiyacınız olacak. Bu arada GM 5 Plus menüsünde herhangi bir ses kaydedici uygulamasının olmadığını da belirtelim. Ses kaydı yapmak istediğinizde Play Store üzerinden uygulama edinmeniz gerekecek.

Son olarak YouTube kanalımızda bir arkadaşımızın uyarısıyla farkettiğimiz bir detaya değinmek istiyoruz. Gm 5 Plus’ta herhangi bir sesi açıp, sonra tamamen kıstığınızda hoparlörden çok kısık da olsa bir hışırtı duyuyorsunuz. Tabi bu hışırtıyı duyabilmek için kulağınızı hoparlöre iyice yaklaştırmanız gerekiyor. Tahminimizce bu durum maliyetten tasarruf etmek adına tercih edilen parçayla ilgili. Ama bunun kullanıcıya herhangi bir yansıması olacağını sanmıyoruz. Olur da ilerleyen dönemde kronik bir hoparlör bozulması sorunu patlak verirse, sebeplerinden biri bu durum olabilir.

Biz genel itibariyle General Mobile GM 5 Plus’ın ses performansını beğendik. Önceki modele göre multimedya deneyiminin arttırılmış olması sevindirici. Özellikle kulaklık tarafında yapılan iyileştirilme, kullanıcı geri bildirimlerinin dikkate alındığını gösteriyor. GM 5 Plus’ın ses performansıyla ilgili yeni bir durum gözlemlediğimizde burada paylaşmış olacağız. Siz de isterseniz buradan isterseniz de sosyal medya üzerinden yorumlarınızla bu konuya katkıda bulunabilirsiniz. www.facebook.com/ceplikcom Bize tüm sosyal medya ağları üzerinden ceplikcom uzantısıyla ulaşabilirsiniz.


GM 5 Plus Tüm Özellikleri

Author: Tayfun Sağır

66 thoughts on “General Mobile GM 5 Plus Ses Performansı

 1. Telefonu alalı sadece 1 ay oldu ilk başlarda hiç sorun yoktu zamanla Kulakliktan ses azalmaya başladı sonra hoparlörden cızırtılı ses gelmeye başladı ertesi gün sesi tamamen sesi gitti . Ne yapmayalım? Telefonumun hoparlörden cızırtılı ses gelmeye başladı ertesi gün sesi tamamen gitti ne yapmalıyım?

 2. General mobile gm5+ telefonum arama sonlandırıldığında dışarıya ses veriyor aynı şekilde karşı taraf meşgulse yardım edebilirmisiniz

   1. Konuşma bittikten sonra kapatınca dıt diye bir ses o çıkıyor ya o hani o😂 konuşmayı sonlandırınca sanki hoparlör açık konuşmuşum da öyle kapatmıştır gibi ses çıkıyor anlatamadım sanırım inşallah anlarsınız

    1. Kısmen anladık. Yalnız makale ve videoda da belirttiğimiz gibi bu ürünün ahize sesi biraz fazla. Orta seviyelerde kullanmayı denediniz mi hiç?

      1. O zaman telefonu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekecek. Zira bildiğimiz kadarıyla bu durumun manuel bir ayarı yok.

 3. Merhabalar cihazı alalı yaklasık 1 ay kadar oldu daha önceki cihazımda mini idi söyle bi sorun var facabook instgram gibi sosyal ağlardan canlı yayın yaptığımda ses ve görüntü bozuk çıkmakta aynı cihazdan arkadasımdada var ondada aynı sorun ve cihaxın kendi camerasındada yapıyo aynı sorunu şunuda belirteyim müzisyenim ve düğünlerde canlı yayın yapıyorum haparlorlere yakın oldugun için yapıyodur diyolar ama daha önceki cihazda böyle bi sorun yoktu. Bu cihazların micrafon sesini kısma şansımız varmı tesekkürler

  1. Özgür bey merhaba. Maalesef ki yaşadığınız sorun mikrofon kalitesiyle ilgili. Zaten büyük markaların(Samsung, Apple gibi) en büyük farkı da malzeme kalitesinden kaynaklanır. Mikrofon sesini kısmak maalesef mümkün değil. Ancak sese çok yakın olmaması durumu doğrudur. Tavsiyemiz aynı fiyat bandında daha ön planda bir markanın ürününü kullanmanız.

 4. Ben telefonu alalı 6 ay oluyor ve şarjı çok çabuk bitiyor pil tasarrufu yaptığım halde çok çabuk bitiyor telefonu aksam %80 de birakiyorum sabah %30 oluyor ne yapılmalı

  1. Meryem Hanım merhaba. Yüklediğiniz uygulamalardan biri aşırı tüketime yol açıyor olabilir. Tavsiyemiz verilerinizi yedekleyip, telefonu fabrika ayarlarına döndürmeniz ve sonrasında yeniden gözlemlemeniz. Uygulama yüklemeden bile hızlı bir tüketim görüyorsanız, yetkili servise başvurmalısınız.

 5. Bende GM 5 Plas kullanıyorum. Telefonun bir kusuru ve önemli bir kusuru var. Konuşma esnasında ses az geliyor ve az gidiyor. Ne yapabilirim. Ne yapmalıyım.

  1. Benim telefondada aynı ses problemi var gelen giden ses gelmiyor sanki telefonu kulagimimin içine saklasın geliyor ama duymuyorum ne yapmalıyım Genarel Mobilet GM5 Oluş yoneticileri

 6. General 5 görüntü hafıza resim güzel ama kesinlikle ve kesinlikle hoporlerde SEs sorunu var ya ses gitmiyor ya gelmiyor 1 hafta kullanmadım servis 2 gün kullanmadım serfis enson parça değişmiş saçmalığa bak yine bozuk kesinlikle kironik kabul etmesinde bu sorun vardır haram olsun çocuklarım olduğu için tüketici haklarıyla ugrasamıyorum telefon konuşmak için konuşamadık dan sonra hiccccc anlamı yok

 7. Merhaba telefonumda başkasıyla konuşurken ahizesinden çok az ses geliyor ve gidiyor telefonu alalı 7ay oldu hiç öle bir sorun yoktu acaba farklı yerlerden ayarı varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim

  1. Esra merhaba. Konuşma sesinin ayarlamasını, herhangi bir görüşmeyi yaparken ses tuşlarından yaparsınız. Yani herhangi bir görüşme yapın ve ses yükseltme tuşuna basın. En yüksek seviyeye geldiğinde bile ses düşükse, ucuna biraz kolonya sürdüğünüz bir fırçayla ses aldığınız bölümü temizleyin. Yine de ses azsa yetkili servise başvurmanız gerekecek. Giden ses için ise herhangi bir ayar yok. Onun da yine alt taraftaki delikli bölümleri kontrol ederek, sorunlu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 8. Selamlar. Kulaklıkla müzik dinlerken ses birden azaldı. Öncekine Gore %50 daha az ses geliyor.. çok uğraştım duzeltemedim.. farklı bi ayarı varmı bunun yardımcı olursanız çok sevinirim…

  1. Furkan merhaba. Bu kronik bir kulaklık sorunu maalesef. Youtube kanalımızdaki videonun altında sorunla ilgili arkadaşın biri çözüm paylaşmıştı. Göz atarsan mutlaka görürsün yorumu.

 9. HOCAM BİR EL AT YAE KALDİM ORTADA.HOCAM TELEFONUN KUTUSUNDAN CİKAN KULAKLİGİN BİR TARAFİ PATLADİ YANİ BOZULDU GARANTİYE GİRER Mİ YA COK SUPHELİYİM NE KADAR PATLAR ACABA Bİ YARDİM ETSEN COK MAKBULE GEÇER BEKLİYORUM HOCAM!!!

  1. Hayır, normalde kulaklık garantiye girmez. Ama şansı denemekten de zarar gelmez. Orijinal bir kulaklık ortalama 40-50 lira.

  2. Dostum benim kulaklığın bir tarafından az ses geliyor diye gönderdim müşteri temsilcisi telefonunuzun tamir ücreti 45 TL dedi telefon da yollamadım. Söyleyince benim hatam dedi sonra da kulaklık kullanıcı hatası dedi ben internetten orijinalini daha ucuza alırım dedim onlarda zaten orijinal yolluyoruz dedi. Şimdi şarj etme sıkıntısı başladı 10 ay oldu tel alalı servise yolladığım an kullanıcı hatası diyecekler gm5 pişmanlıktır. Samsung yada Asus alacaktım hata ettim en azından müşteri mağduriyeti yaşanmıyorlar. Tel fena değil ama teknik destek daha önceden de sınıfta kalmıştı aynen devam ediyorlar. Müşteri kaybetmeye devam etmeleri normal. Bir sıkıntı da telefon fazla ısınıyor şarj süresi ekran full kısık ,konum kapalı 4g açık 12 saat görmedi daha kesin bir arızası var ama göndersem ya hata yok diyecekler ya kullanıcı hatası daha önceden de yaşadım bu sıkıntıları bu sefer düzelmiştir bu kadar reklam yaptılar dedim general mobil de değişen birşey yok.

 10. Merhaba.benim kulaklığımda bir sıkıntı var. Şöyleki ses kaydetip dinlediğimde çok fena yankı yapıyor ve alttan gürültü sesi duyuyorum. İşin kötüsü başka kulaklıklar denediğimde de farklı sorunlar başgösteriyor. Ne yapacağım hakkında en ufak bir fikrim yok. Yardımcı olur musunuz?

  1. Ruken merhaba. Ses kaydedici mikrofonlarda da bir sorun olabilir. Tavsiyemiz verilerini yedekleyip, telefonu menüden fabrika ayarlarına döndürüp tekrar deneme yapman yönünde. Eğer sorun devam ederse yetkili servise danışman en doğrusu olacak.

 11. Merhaba hoparlörden biri çalışmıyor ve karşı tarafın sesin az geliyor diye bir şikayeti var aynı şekilde bende karşı tarafın sesini net duymuyorum sorun nedir acaba

  1. Doğan merhaba. Makale ve videoda da belirttiğimiz gibi alt taraftaki delikli bölümlerden biri hoparlör, diğeri mikrofon. Ses az geliyorsa önce ahize ve mikrofon bölümlerini temizlemeli ve tekrar denemelisin. Eğer olumlu sonuç alamazsan yetkili servise başvurman gerekecek.

 12. Telefonumda kulaklık takılı karşı tarafla konuşurken kulaklık jakının hafif oynaması sonucu ekranda mikrofon devreye giriyor ve karşı tarafa sesim gitmiyor buda çok can sıkıcı oluyor,
  Şimdiden teşekkür ediyorum

   1. Denedim ve herdefasında aynı sorun teşkil etti,
    İlgin ve yardımların için teşekkür ediyorum

    1. Sanırım farklı bir kulaklık denediniz. Şİmdi size neden olduğunu söylüyorum. GM’nin kendi kulaklığına dikkatlice baktığğınızda kırmızı bir koruyucu gibi birşey var ama diğer kulaklıklarda yok. Bu koruyucu ne işe yarıyor derseniz. Telefonun çerçevesi metal olduğu için bu jack metale deyiyor ve mikrofonu tetikliyor. aynı şekilde müzik dinlerken müzik değişmesi, ses kısma, google now açması gibi sounlar oluşturuyor. Çözümü bu jackın etrafını bant gibi bir şeyle metale değmeyecek şekilde sarmanız. Ben çözümü böyle buldum.

     1. Teşekkürler bu çözüm çok işime yaradı. Fakat bu durum için teknik servise göndersemmi göndermesemmi diye kararsız kaldım, kendi kulaklığındada aynı sorunu yaşadım bantlayınca hiçbir sorun yaşamadım çok iyi oldu, ne tavsiye edersiniz servise göndermeye değmez diye düşünüyorum.

      1. Aynen öyle. Sonuç alamayacağınız için değmez. Bulduğunuz çözümle devam etmeniz daha mantıklı.

 13. kulaklık ilk aldığımda söylediğiniz gibi güzel di yalnız henüz 1 ay oldu kullanalı ses seviyesi oldukça düştü bi bilginiz varmıdır

 14. gözlemleyemiyorum genellikle gece yatarken sabaha kadar yüzde 14 yüzde 15lik düşüş gözlemliyorum. peki ne yapmalıyım telefonumu türk telekomdan aldım?

  1. Alihan herhangi bir şey yapmana gerek yok. Gece o düşüş normal, internet açıksa tabi. İnternet kapalı olmasına rağmen o şekilde bir şarj tüketimi varsa, yetkili servise başvurmalısın. Yorumlarını da lütfen ‘Cevapla’ seçeneğini kullanarak, tek bir başlık altında paylaş. Aksi halde silmek zorunda kalacağız.

   1. Genelde telefon gece şarjda olduğu için bunu pek gözlemleyemedik ama şarj performansı videomuza ya da aynı başlıklı makaleye göz atabilirsin.

 15. telefonumda akşam saat 11den sabah saat 9. kadar yüzde onbeş şarjım iniyor ne yapmalıyım son 4 gundur böyle

  1. Alihan merhaba. Peki telefonun normal tüketimi nasıl? Yani gün içerisinde de o şekilde anormal düşüşler gözlemliyor musun?

 16. Telefonu ilk aldığımda kulaklık ve telefonun ahizesi gayet iyiydi. Fakat bir buçuk ay geçtikten sonra kulaklık da ses düşüşü yaşadım. Ahize hala gayet güzel ama kulaklık takıldığı zaman ses çok alçak geliyor ne yapmalıyım?

    1. Bende de aynı sorun var. kulaklıktan ses az geliyor. çözüm için kanalınızda ilgili videoyu bulamadım. link paylaşırmısınız.

 17. GM 5 plus kullanıyorum alalı 2hafta oldu ama ses açma tuşu ses kısma tuşuna Gore daha içine basık. Telefoncuya götürsem orijinal ses açma tuşu takabilirmi vede taksa bile kullanışlı olur mu?

  1. Telefoncu o işlemi yaparsa, ürün garanti dışı kalır. O yüzden bu durumdan şikayetçiysen, yetkili servise(garantiye) başvurmalısın.

   1. Alihan yorumlarını sadece bu başlık altında paylaşmazsan silmek zorunda kalacağız! Senin yaşadığın sorunla biz henüz karşılaşmadık. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için yetkili servisle irtibata geçebilirsin. http://www.telpa.com

 18. 2hafta önce general mobile cm5 plus aldım şimdi hoparlorden cırırtı srsi geliyor birde gelmissiniz ahizelerde hic bir sıkıntı yok diyorsunuz.

  1. Bozulmayacak denedik ama, şu an sorunsuz dedik! Biz Varolan üzerinden yorum yaptık. Yetkili servise başvurmanız gerekecek.

 19. 3 gün önce 5 plus aldım telefon cok güzel ama söyle bi sorun var.arka kameranın üstünde ufak bi delik var ve ordan gelen arama sesi geliyor yani dışarıya sesi gidiyo bi sorunu nasıl cözebilirim

  1. Kameranın üzerindeki delik mikrofondur ve oradan ses gelmemeli! Eğer bu arızada ısrarcıysanız, yetkili servisle görüşmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir