General Mobile GM 5 Plus akıllı telefonunuzda da genel olarak ‘screenshot’ olarak adlandırılan ve anlık olarak telefon ekranındaki görüntünün kaydedilmesini sağlayan uygulamayı yapabilir, bu şekilde yakaladığınız görüntüleri daha sonra düzenleyebilir ya da paylaşım gibi amaçlarla kullanabilirsiniz.

‘Screenshot uygulaması’ bilgisayarlarımızda ‘Print Screen‘ tuşuyla yaptığımız işlemin aynısının yapılmasına olanak tanır ve ekran görüntüsü alma, ekran görüntüsü kaydetme, ekran yakalama ile ekran fotoğrafı çekme gibi bir çok farklı şekilde ifadelendirilir. Güncel akıllı telefonların tamamında dahili olarak bulunan bu özellik, Samsung harici hemen her markada aynı şekilde kullanılabilir. Yapılacak basit bir tuş kombinasyonu ekranı yakalamanızı sağlayacaktır.

General Mobile GM 5 Plus akıllı telefonuzda ekran görüntüsü almak için klasik Android tuş kombinasyonu uygulamasını yapabilirsiniz. Yani ilgili ekrandayken ses kısma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basıp, kısa bir süre beklemek.

General Mobile markası bu özelliğin kullanımı için tuş kombinasyonu haricinde de bazı opsiyonlar sunar ve bu opsiyonlar ürünün modelin veya arayüzüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bunlar bazen ekrana dokunma, bazen telefonu sallama şeklinde olur. Telefonunuzdaki ek özellikler bölümünü kontrol ederek, diğer yöntemlerin neler olduğunu görebilirsiniz.

general-mobile-gm-5-plus-ekran-goruntusu-alma

İşlem sonrası ekranda göreceğiniz fotoğraf çekimizi benzer hareket, telefondan çıkan deklanşör sesi ve yukarıdaki bildirim çubuğundan alacağınız bildirim, uygulamanın doğru yapıldığı anlamına gelir. Doğru uygulamayla yakaladığınız görüntüleri telefonunuzun galerisinde bulabilirsiniz.

General Mobile GM 5 Plus akıllı telefonunuzda ekran videosu kaydı yapabilmeniz de mümkün olacaktır. Ancak bu işleme özel güncelleme yayınlanana kadar uygulama kullanmanız gerekecek. Play Store’a girip, ‘screen recorder’ şeklinde aratma yapın ve karşınıza çıkan uygulamaları deneyerek, size en uygun olanını bulun.

14 thoughts on “General Mobile GM 5 Plus’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?”
  1. Ben yapabiliyorum da tel sessizdeyken bile ses çıkıyor onu nasıl yapıcam ses cikmamasini

  2. ben dediğiniz gibi yaptım ama sadece kapat yazısı çıkıyor şarj yüzünden geri yollamıştım ve android 7 yüklemişler şimdi ekran resmi alamıyorum başka bir yolu varmıdır yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

    1. Hayır, tek bir standart yol var ki o da yukarıda anlattığımız. Tuşlara aynı anda basmaya özen gösterin.

  3. Ekran görüntüsü aldigimda cikan sesi kapatamiyorum. Yardimci olur musunuz. Ayarlarda boyle bi seçenek yok. Kamerada fotograf cekerken cikan sesi de kapatamiyorum ?

    1. GM 5 Plus’da diğer Android One ürünlerinde olduğu gibi öyle bir seçenek yok maalesef.

  4. GM5 Plus kullanıyorum, tuş kombinasyonu ile ekranın fotoğrafını çektim ama nereye attığını bulamadım. çünkü galeride yok.yukarıda bildirim çubuğunda gösterdi ancak onu kapattığımda galeriye kaydetmemiş baktım. ne yapmam gerekiyor acaba. teşekkürler…

    1. Galeride bulamıyorsanız büyük olasılıkla resmi kaydetmemiştir. Tekrar deneyin buna rağmen resmi bulamıyorsanız dosya sisteminde sıkıntı oluşmuş olabilir. Hafıza kartınızı biçimlendirmeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir