General Mobile’ın yeni fiyat/performans telefonu ve amiral gemisi konumundaki GM 5 Plus’ın detaylı incelemesiyle karşınızdayız. İlgili detaylara geçmeden önce kutu açılımı ve performans videolarında bu incelemeye yorumlarıyla katkıda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür etmek istiyoruz. Soru, görüş, öneri ve talepleriyle inceleme için bir çok not almamızı sağladılar. Şimdi bu notların tamamına değineceğimiz incelemeye geçelim ve tasarım detaylarıyla başlayalım.

Kutu açılımı videomuzda söylemiştik; Gm 5 Plus, General Mobile’ın bugüne kadar üretmiş olduğu en kaliteli ve gösterişli telefon. Metal kasa ve Corning Gorilla Glass 4 ile koruma altına alınmış, 2.5D ekran premium havası uyandırıyor. Arka bölümde kullanılan plastik, tırtıklı bölüm de kaliteli görünen baskıları sayesinde çok basit bir duruş sergilemezken kısmen de olsa kaymayı önleyerek ergonomiye katkıda bulunuyor. Aslında genel tasarımın en zayıf tarafı söz konusu plastik bölüm olsa da bazı avantajları da yok değil. Bu plastik arka kapak sayesinde teknik servislerin cihaza müdahalesi çok daha kolay olurken, aç-kapa işlemlerinden dolayı telefonun kolayca deforme olmasının önüne geçiliyor. Söz konusu durumu LG G2 modelinden hatırlayabilirsiniz.gm-5-plus-arka-kapak-cikiyo-muEkran kasa oranı %79 olan ve hem boyutlarından hem de çoklu ekran seçeneği sunmamasından ötürü tek elle kullanımı pek mümkün kılmayan ürünün, metal orta kasasında muazzam bir işçilik yok! Fakat kötü de sayılmaz. Fiziksel tuşların da metal tercih edilmiş olması iyi bir seçim. Telefona karşıdan bakıldığında üst bölümde sırasıyla, led flaş, ön kamera, iç kulaklık ve yakınlık sensörü yer alıyor. Ekranda yani ön bölümde herhangi bir marka veya model baskısı yok.

Ekranın en alt tarafında bildirim ışığı yer alıyor ve bu bildirim ışığı beyaz, mavi, kırmızı, yeşil, sarı gibi bir çok farklı renge sahip. Ancak bu bildirim ışığıyla ilgili bazı problemler var! Örneğin WhatsApp ve mesajlar bölümünden ileti alındığında bildirim ışığı yanarken, cevapsız çağrılar ya da Instagram bildirimlerinde tepki vermiyor. Bu konuda bir çok geri dönüş aldığımız diğer bir husus ise telefonun şarj alması sırasında bildirim ışığının ekrana sızıyor olması! Bu sızma şarj sırasında ekrana dikkatlice bakılmadığı sürece görülemiyor. Bu yüzden biz sorun etmedik. Anlattığımız ilk problem yazılım güncellemesiyle giderilebilir olsa da ekrana ulaşan sızma konusunda yapılabilecek pek bir şey olduğun sanmıyoruz.

GM 5 Plus, siyah, altın, gümüş ve Roze Gold olmak üzere 4 farklı renge sahip. Nisan ayında yapılan ilk dağıtım ise sadece siyah renkten ibaretti. Diğer renkler ise bu videonun yayınladığı tarih olan Mayıs 2016 itibariyle piyasada olacak. Hatta öyle sanıyoruz ki ürünün çift hatlı versiyonu da yine yakın dönemde raflardaki yerini alacaktır.

Telefonun 3.5 mm kulaklık girişi üst bölümde, USB Type-C portu alt tarafta ortada, hoparlör bu bölümün hemen sağ tarafında ve mikrofonsa solunda. Hoparlör ve mikrofon bölümleri günümüzdeki bir çok akıllı telefon tasarımında olduğu gibi delikli bir yapıya sahip. Kutu açılımı videomuzda da bu konuya değinmiş, delikli bölümlerden birinde mikrofon yer aldığı için iki taraftan da ses duyulamamasının normal olduğunu belirtmiştik. Yani telefonda stereo değil, tek hoparlör var.

gm-5-plus-kulaklik

Sim ile hafıza kartı tepsileri ekrana karşıdan bakıldığında sol, fiziksel tuşlarsa sağ tarafta. Fiziksel tuşlardan güç yani kilit tuşu, ses tuşlarının alt tarafına konumlandırılmış. Bu konumlandırma bize biraz yakın geldi ve tırtıklı bir yapıya sahip güç tuşunun, diğer tuşlara olan yakınlığını pek sevemedik. Bir çok kez yanlışlıkla güç tuşuna dokunup, uyutma-uyandırma işlemi yapmış olduk. Çünkü güç tuşu tam da telefonu elinizle kavradığınız bölüme denk geliyor.

GM 5 Plus’ın arka tarafı GM 4G’yi andırmakla birlikte plastik kapağın tasarımı biraz daha farklı. Arka bölümde en üstte ikinci mikrofon yer alırken, onun hemen altında sırasıyla kamera, dikey bir şekilde konumlandırılmış flaş, General Mobile logosu ve alta doğru da AndroidOne baskısı. Tam bu aşamada şu bilgilendirmede bulunalım: görebileceğiniz gibi bizim test için edindiğimiz telefonun alt tarafında CE baskısı var. Bir çok arkadaş kendi telefonlarında bu baskının olmadığı konusunda geri bildirimde bulunmuştu. CE, Avrupa Birliği standartlarını temsil eder ve Avrupa’ya Uygunluk anlamına gelir. GM 5 Plus’ın bir çoğu Avrupa’da olmak üzere 45 ülkede satışa çıkacağı düşünüldüğünde, bazı ürünlerin bu işaretle geliyor olması çok doğal. CE baskısı kasanın dış tarafında bulunmayan ürünlerin diğerlerinden bir farkı olacağını sanmıyoruz. Ayrıca bu baskıyı da her ürünün dış kasasında göremezsiniz. Bazılarında iç bölümde yani orta kasada, bazılarındaysa bataryanın altındaki bilgilendirme bandrolünde yer alır.

General Mobile GM 5 Plus’ın tasarımı genel manasıyla güzel ve ilk uyandırdığı intiba oldukça iyi. Telefonun tasarımını yorumlamasını istediğimiz kişilerin neredeyse tamamı arkadaki General Mobile logosunu görene kadar övgüler dizerken, logodan sonra tavırlarını değiştirdi. Abartmak da istemeyiz ama bu telefonun arkasında Apple ya da Samsung logosu olsa hepimizin bakışı çok daha farklı olabilirdi! Tasarım bölümünde son olarak üründe suya ve toza dayanıklılık ile parmak izi tarayıcı olmadığını belirtelim. Sırada yazılım ve donanım bölümü var…gm-5-plus-alinir-miAndroidOne ekosisteminin ülkemizdeki ikinci ürünü yine bir fiyat/performans telefonuna yakışır şekilde iddialı bileşenlerle geliyor. Qualcomm Snapdragon 617 yonga seti, 4 çekirdeği 1.5 GHz, 4 çekirdeği de 1.2 Ghz hızında çalışabilen, 8 çekirdekli 64-bit işlemci ve 3 Gb DDR3 Ram, GM 5 Plus’ın temel performans donanımları. İşlemcilerden 1.5 GHz hızında çalışan 4 tanesi standart işlemler için devreye girmeyip, uykuda kalırken, performans gerektiren durumlarda aktif oluyor. 3 GB Ram’in de desteğiyle telefon oldukça rahat çalışıyor. Yaklaşık 10 gün boyunca telefonu aktif olarak kullandık ve diğer incelemelerimizde olduğu gibi yine telefonu mümkün mertebe kapatmayıp, uygulamaları sonlandırmadık ve zaman zaman güçlü oyunlar oynayarak zorlayabildiğimiz kadar zorladık. Bu süreçte GM Asistan uygulamasının soğutucu, hızlandırıcı ve temizleyici opsiyonlarına hiç ihtiyaç duymadık. Yani herhangi bir yardımcı uygulama da kullanmadan ön bellek temizliği yapmadık. Buna rağmen sadece 1-2 kez anlık takılmalara şahit olduk.

Bazı arkadaşlar performans videolarında ısrarla telefonun ısındığı konusunda geri bildirimler yaptı ki biz de onlara ısrarla herhangi bir aşırı ısınmayla karşılaşmadığımızı söyledik! Evet, gerçekten de aşırı ısınmaya denk gelmedik. Bu noktada zannedersek şöyle bir karışıklık var; akıllı telefonlarda ve hatta dizüstü bilgisayarlar gibi bir çok mobil cihazda ısınma sorunu tam olarak çözümlemesine rağmen bazı arkadaşlar beklentiyi yüksek tutarak, ısınmayan cihaz talep ediyor. Üstüne bir de şarjdaki telefonla oyun oynamak gibi yanlış bir davranış içinde bulunarak, telefonunun aşırı ısındığını söylüyor. Bu noktada şunu bilmek gerekir; her akıllı telefon şarj sırasında ısınır. Bunun üzerine bir de telefonla oyun oynanırsa, yonga seti yorulur ve işlemci ısısı artar. Dolayısıyla telefonun aşırı ısındığı düşünülebilir. Günümüzdeki bir çok premium telefonda bile soğutucu boruları gibi teknolojiler kullanılmasına rağmen ısınma sorunu tamamen çözülebilmiş değil. Bu açıdan 1000 liralık bir telefonun ısınması da gayet doğal. Mesele bu ısınmanın rahatsız edici boyutlara gelip, gelmediğidir ki tekrarlıyoruz; biz GM 5 Plus’ta böyle bir duruma şahitlik etmedikve uygulamalar üzerinden yaptığımız ölçümlerde maksimum 40 dereceyi gördük. Aşırı yüklenmelerde işlemci ısısı ortalama 36-40 derece civarı geziniyor.

General Mobile’ın amiral gemisi 32 GB’lık dahili depolama alanıyla geliyor ki kullanıcıya bu alanın 26 GB’lık bir bölümü kalıyor. Diğer bölüm işletim sistemi için ayrılmış. Tabi microSD hafıza kartı desteği sayesinde depolama alanını 128 GB’a kadar yükseltebilmek de mümkün. Bu noktada da şöyle bir tavsiyede bulunalım: eğer telefonunuzda hafıza kartı kullanacaksınız, en azından Class 10 olmasına özen gösterin ve telefonunuza biçimlendirilmiş bir hafıza kartı takın. Bu sayede telefon hafıza kartınızı gördüğü gibi size kullanım tercihlerini sunacaktır. İlgili seçeneklerle karşılaştığınızda eğer ilk sıradaki ‘Taşınabilir bir depolama birimi olarak kullanın’ seçeneğini işaretlerseniz, hafıza kartına uygulama yükleyemez, sadece fotoğraf ve video gibi multimedya verileriyle yetinmek zorunda kalırsınız. Tabi ikinci sıradaki ‘Dahili depolama olarak kullanın’ seçeneğine dokunursanız, uygulamaları hafıza kartına yüklemek ya da taşımak mümkün olacaktır. İkinci seçeneğin aktif edilmesiyle birlikte hafıza kartınız telefon tarafından biçimlendirilir ve telefonunuza en uygun hale getirilir.gm-5-plus-kronik-hata-arizaÜrünün diğer donanımlarına ilerleyen bölümlerde değineceğimiz için yazılım detaylarına geçiyoruz. GM 5 Plus, Marshmallow saf Android işletim sistemine sahip ve bu işletim sisteminin versiyonu 6.0.1. Telefonda sadece Google tarafından geliştirilmiş uygulamalar var. Bunun yanında kutu açılımı videomuzda da görülebileceği gibi Turkcell ile yapılan anlaşma gereği, Turkcell’den alacağınız cihazlarda bazı uygulamalar entegre olarak gelebilir. Tabi bunların sayısı da toplamda sadece 5. Bunun yanında örneğin Google+ uygulaması bile telefona entegre olarak gelmiyor. Evet, Turkcell uygulamaları kaldırılamıyor ve ancak devre dışı bırakılabiliyor. Biz bu uygulamaların hali hazırda 4 tanesini aktif olarak kullandığımız için söz konusu durumu sorun etmedik. Ayrıca bu uygulamaların tümü çok da büyük olmayan boyutlara sahip ve öyle telefonun performansını eksi yönde etkileyecek cinsten değil. Yine kutu açılımı videomuzda yaptığımız uyarıyı tekrarlayalım: sırf bu 5 tane uygulamayı kaldırmak için telefonunuza Rooting işlemi yapmayın! Garanti dışı kalacak telefonunuz, başınıza bu uygulamalardan daha fazla sorun açabilir!

GM 5 Plus, AndroidOne ekosisteminin üyelerinden birisi olduğu için 2 sene boyunca yazılım güncelleme garantisiyle tüketiciye ulaşacak. İlgili güncellemeleri ilk alacak cihazlardan birisi olması da cabası. Açılış hızının yaklaşık 1.5 dakikaya tekabül ettiği üründe GM 4G’den bildiğimiz, yine belki bir çoğunuz için sorun teşkil etmeyecek bazı küçük hata ve eksiklik geçerliliğini koruyor. Örneğin telefonda yeniden başlat ve tüm uygulamaları sonlandır gibi seçenekler yok. General Mobile’ın yardımcı uygulamalarından GM Asistan bazı noktalarda hâlâ aksıyor ve güncellemeye ihtiyacı var. OTG desteğini sadece direk USB Type-C ile sunan GM 5 Plus, standart bir arayüzle geliyor ve son kullanıcı için herhangi bir tema opsiyonu da yok. Eğer beyaz arka planlı bu arayüzü beğenmezseniz, Launcher yüklemeniz gerekecek. Diğer bir çok Android ve iOS ürününde olduğu gibi uygulamalar üzerinde bildirim sayıları belirmiyor. Zaten bildirim ışığı konusunda da bazı aksaklıklar yaşadığını belirttiğimiz bu saf işletim sisteminin bu tarz küçük detaylar için de yazılım güncellemesine ihtiyacı olacak. Biz GM 4G incelememizde de bu konuya değinmiş ve videoyu izleyen kullanıcılar tarafından aynı tarz geri dönüşler almıştık. Sanırız Google ve General Mobile bunu sorun olarak görmemiş ki GM 5 Plus’ta da aynı durumla karşılaştık. Bu durumda bize bunun bir tercih olduğu yorumunu yapmak kalıyor.

Bazı ufak tefek eksikliklerinin yanında işletim sisteminin çeşitli avantajları da var. Örneğin saf işletim sistemi Ram’i fazla kullanmadığı için akıcılık bozulmuyor. Ayrıca Android, Marshmallow’la artık çok daha güvenli. Örneğin uygulama izinleri konusunda daha fazla müdahale şansınız var. Tüm bu yazılım ve donanım detaylarıyla GM 5 Plus, sentetik test uygulamalarında ortalama bir peformans sergileyerek, AnTuTu’dan 45500, Geekbench 3 tek çekirdek performansında 710, çoklu çekirdek performansında 3367, 3D Mark’tan 391 ve PCMark uygulamasından da 4613 puan aldı.general-mobile-gm-5-plus-incelemeGelelim multimedya detaylarına… Kamera ve ses performansı videolarımızda üreticinin multimedya deneyimini yükselttiğini söylemiştik. Artık daha kaliteli malzemelerin kullanıldığı gözlemlenen GM 5 Plus’ta üretici multimedya deneyimini arttırmak için eskine kıyasla elini daha bol tutmuş. Örneğin 5.5 inçlik, Full HD IPS ekranda LTPS teknolojisinin kullanılmasıyla birlikte uygulama ikonları ön plana çıkmış ve canlı bir hâl almış. Yine ekranın 2.5D tercih edilmesi ve bu tercihten dolayı ekran çerçevesinin kıvrımlı olması, kolay bir tutuş sağladığı gibi telefona premium bir hava da katmış.

Görüntüleme alanında ekrana, Adreno 405 grafik biriminin eşlik ettiği GM 5 Plus, neredeyse her parlaklık düzeyinde iyi bir görüntüleme sağlıyor. Yani en azından okunaklı. Eğer ekran 5 inç ve Full HD yerine HD tercih edilmiş olsaydı, aynı özelliklerle çok daha iyi bir görüntüleme deneyimi sunulabilirdi diye düşünüyoruz. Tam bu aşamada GM 5 Plus’ta otomatik ekran parlaklığı özelliğinin olduğunu ancak menüde ‘uyarlanan parlaklık’ olarak ifadelendirildiğini belirtelim.

Bu görüntüleme ekipmanlarıyla fena sayılmayacak bir oyun deneyimi yaşatan GM 5 Plus’ta oyun oynarken bazen anlık takılmalara şahit olabilirsiniz. Oyun açılış sürelerinin biraz yavaş olduğunu gözlemlediğimiz telefonda, oyunlar arası geçişlerde ise herhangi bir problem yok. GM 5 Plus, fiyatı göz önüne alındığında kabul edilebilir bir oyun deneyimi yaşatıyor. Tabi burada da Full HD ekranın oyun deneyimini etkilediğini görüyoruz. Telefonundan çokça film veya video izleyenler için ise bu dezavantaj, avantaja dönüşecektir.

13 megapiksel ön ve arka kameraya sahip ürünün kamera performansı videosunu yayınlamıştık ve kameraların gündüz, ışıklı ortamlarda bu fiyat seviyesi için iyi bir deneyim yaşattığını söylemiştik. Hazır yeri gelmişken kamera performansı videomuzda yaptığımız bir hatayı da düzeltelim ve ön kamerada da otofokus özelliği olduğunu belirtelim. Bu alanda özellikle güç tuşuna 2 kez seri şekilde basarak kameranın açılmasını sağlayan opsiyon iyi düşünülmüş. Ürünü almayı düşünenlerin menüde galeri ikonuyla karşılaşamayacağına burada da değinmiş olalım. Google’ın ‘Fotoğraflar’ uygulaması, fotoğraf ve video görüntülemelerinde size yardımcı olacak.

Kutusundan çıkan kulaklığını çok beğendiğimiz GM 5 Plus’ta radyo özelliği ve menüsünde herhangi bir ses kaydedici uygulama yok! Yine ses performansı videomuzda değindiğimiz gibi menüde müzik çalar ikonu görememeniz çok normal çünkü bu konuda da size yine Google’ın geliştirdiği Play Müzik uygulaması yardımcı olacak. Şarkıların ancak yardımcı müzik çalar uygulamalarıyla zil sesi yapılabildiği cihazda ses çıkışlarında herhangi bir sorun yok, ses konusunda son kullanıcıyı tatmin edeceğini düşünüyoruz. Ses konusunda daha fazla detay için videonun üzerindeki bağlantıyı kullanarak ses performansı videomuza ulaşabilirsiniz.general-mobile-5-plus-incelemeGM 5 Plus’la ilgili yaptığımız bazı paylaşımlarda internet performansı videosu çekeceğimizi de belirtmiştik ancak bir tek onu es geçtik. Bununda sebebi telefonun bu konuda net bir deneyim yaşatmış olması! 2G ve 3G’yi tüm bantlarda destekleyen ürün, 8 bant ile de 4.5G desteği sunuyor. CAT 7 yani kategori 7 modemiyle 300 mbps’e kadar download yani indirme ve 100 mbps’e kadar upload yani yükleme hızlarına ulaşabilen GM 5 Plus, bu alanda en çok bu özelliğiyle ön plana çıkıyor. Aslında bu noktada bir karışıklık var ve bazı tüketiciler CAT 7 teknolojisinin CAT 6’dan farkının sadece yükleme noktasında ekstra 50 mbps hız sunduğunu bilmiyor. Evet, bu teknoloji gerçekten bir avantaj ancak genel kullanım alışkanlıklarına etkisi çok az. Tabi örneğin telefonuyla görüntü kaydedip, Vlog çalışması yapan arkadaşlar için bu durum değişir.

General Mobile’ın en yeni üyesi internet deneyimi konusunda bizi tatmin etti. Bunu hem kablosuz özelliği için hem de mobil veri için söylemek mümkün. Yüklemeler oldukça hızlı ve internet kullanımında herhangi bir aksaklık yok. En azından biz İstanbul’da karşılaşmadık. Özellikle GPS ve dolayısıyla Navigasyon performansı beklediğimizden daha iyiydi. Bir arkadaşımız çevrimdışı navigasyon uygulamalarını denememizi istediğinden, Here Maps uygulamasını indirerek, telefona kurduk ve ne yol tarifinde ne de konum görüntülemede sorun yaşamadık.

Bluetooth v4.1 ve Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac desteği gibi üst düzey bağlantı teknolojileri sunan ancak NFC özelliği olmayan GM 5 Plus’ın sar değeri ise 0,567 w/kg.

Yeni yeni premium cihazlarla yayılmaya başlayan USB Typc-C bağlantı teknolojisini kullanan ürünün kutusundan yedek kablo ve microUSB çevirici aparatının çıkıyor olması güzel düşülmüş bir hamle. Bu yeni bağlantı teknolojisi, sadece kablo ucunun sokete yanlış takılmasının önüne geçmiyor, aynı zamanda uyumlu cihazlarla daha hızlı veri aktarımına da imkan tanıyor. microUSB’nin yavaş yavaş hayatımızdaki yerinin kaybolacağı düşünüldüğünde, bu seviye bir cihazda USB Typc-C teknolojisinin bulunuyor olması büyük artı. Aksi taktirde bir çoğumuz bu teknolojiyi deneyimleyebilmek için premium cihazların fiyatlarında indirime gidilmesini beklemek zorunda kalacaktık.

GM 5 Plus, 3100 mAh Li-Po bir bataryaya sahip ve hızlı şarj teknolojisini de destekliyor. Hızlı şarj özelliği şarj cihazının telefona takılmasından sonra ilk yarım saat için geçerli olsa da bir çok noktada fayda sağladığı tartışılmaz. Yaptığımız bazı denemelerden örnekler vermek gerekirse; 50 dakikada %65, 20 dakikada %20, 1.5 saatte %90 gibi doluluk oranlarına ulaştık. 0’dan %100’e ise iki farklı denemede 1.5 ve 2 saat gibi süreler gözlemledik. GM 5 Plus’ın batarya performansı ise kabul edilebilir seviyede. Normal günlük kullanımda pil tasarrufu gibi seçeneklerin de yardımıyla 1 tam günü çıkarabiliyor. Tabi 3100 mAh’lik bir bataryadan daha iyisini sunmasını beklerdik. GM 5 Plus, bataryasıyla ilgili PCMark uygulaması üzerinden yaptığımız testte 7 saat 18 dakikalık bir performans sergilerken, AnTuTu Tester uygulaması üzerinden yaptığımız testten 6033 puan aldı.

Bu arada bazı arkadaşlar GM 5 Plus’a kırılmaz cam jelatin uygulaması yapılıp, yapılamadığını sormuştu. Videoda görebileceğiniz gibi uygulamayı yaptık fakat iPhone 6 ve iPhone 6S serisi gibi kenarlar tam olarak oturmayarak, boşluk bıraktı. Yaklaşık 2 haftalık kullanımımız sırasında biz jelatin uygulaması yapmamıştık ve ekranda herhangi çizilme olmadı. Belki kırılmaz cam jelatinler konusunda daha sonra bir çözüm bulunur. Neticede telefon daha yeni çıktı. O zamana kadar normal jelatin kullanmanızı öneriyoruz.gm-5plus-usb-ceviriciGeneral Mobile GM 5 Plus’la ilgili oyun, şarj, kamera ve ses gibi performans videolarıyla format, reset, ekran görüntüsü kaydetme gibi bir çok püf noktası videosuna kanalımızda ulaşabileceğiniz bilgisini vererek, incelemeyi yavaş yavaş sonlandıralım.

Biz aslında ceplik.com olarak bir süredir inceleme videolarına ara vermiş, başka bazı projeler üzerine yoğunlaşmıştık. GM 5 Plus için bir ayrıcalık yaptık ve ürünü piyasaya çıkışından kısa bir süre sonra edinerek, videolarını paylaşmaya başladık. Bunun da sebebi fiyatına kıyasla üründen çok daha iyi performans beklememizdi ki GM 5 Plus bizi şaşırtmayarak, fiyatının hakkını veren bir telefon olduğunu gösterdi.

GM 4G incelemesinde de bu incelemede olduğu gibi bir çok küçük hatadan bahsetmiş, ürünü gereksiz yerdiğimiz konusunda eleştiri almıştık. Fakat buna rağmen ilgili fiyat segmentinde ürün tavsiyesi isteyenlere de yine aynı telefonu tavsiye etmiştik. Evet, GM 5 Plus’la ilgili de burada bir çok eksiklikten söz etmiş olabiliriz. Ama bunun nedeni marka ya da ürünü yermek değil, durum tespiti yapmaktır. General Mobile, bizim çalışmalarını samimi bulduğumuz ve desteklenmesi gerektiğini düşündüğümüz bir marka. Bir çok tüketici teknik servis hizmeti veya ürün kalitesi konusunda şikayetçi olsa da benzeri hizmetleri vadeden bazı rakip firmalar için durum çok daha vahim!

General Mobile GM 5 Plus Modelini Beğendiniz mi?

 • Evet (90%, 351 Oy)
 • Hayır (10%, 39 Oy)

Oy verenler: 390

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Tüm bu detaylar göz önüne alındığında, eğer ikinci el seçeneklere yönelmeyip, sıfır ürün edinecekseniz, 999 liralık satış etiketiyle Gm 5 Plus’ı rahatlıkla düşünebilirsiniz. Bunu cihazın sürekli fiyat etiketi biraz daha yüksek modellerle kıyaslanmasından da rahatlıkla anlayabilmek mümkün.

Ürünün bir çok eksi ve artısından bahsettik. Seçim yaparken size düşen sadece hangi tarafın daha ağır bastığını belirlemek.

Bizi tüm sosyal ağlar üzerinden ceplikcom uzantısıyla takip edebileceğinizi hatırlatarak, vakit ayırıp, göz attığınız için teşekkür ediyoruz. yeni bir incelemede görüşene dek hoşçakalın.

51 thoughts on “General Mobile GM 5 Plus Detaylı İnceleme”
 1. ekran parlaklığı çok düşük. kulaklık hoparlör değişimi yaptım ve bu kez ekran parlaklık ayarı çok düştü çözümü nedir

  1. Yapılan işlemlerle ekran parlaklığının bir ilgisi yoktur. Belki ekran soketi tam oturmamıştır. Kontrol edin.

 2. Bildirim ışığı rengini değiştirmek mümkün mü? Önceden mesaj geldiğinde yeşil ışık yanıp sönüyordu telefona güncelleme geldi artık beyaz ışık yanıp sönüyor. Tekrar eski haline döndürmek mümkün mü acaba ?

  1. Yeni sürüm üzerinde çalışma şansımız olmadı ama ekran ve bildirim ayarlarında yoksa her bildirim için ayrı ayrı sabitlenmiş olabilir.

  1. Talha merhaba. Telefonda kamera ayarlarını sıfırlamak için bir ayar bulunmadığından telefonu fabrika ayarlarına döndürmeyi denemelisin.

 3. Merhaba ben telefonu alalı 6 ay oldu on kamera düzgün çalışıyordu ama 1 haftadır fotoğraflarım ters dönüyor sol sağ sağ sol oluyor yani ayna modu gibi. Neden acaba ve çözümü nedir

  1. Elif merhaba. Bu modelde kamera ayarlarını sıfırlama olmadığı için telefonu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekecek. Ya da Play Store’dan başka bir kamera uygulaması indirip, yolunuza onunla devam etmelisiniz. Telefonda şu an kullandığınız kamera uygulamasının ön belleğini temizlemek de çözüm olabilir ancak bu işlemden önce fotoğraf ve videolarını yedeklemelisiniz.

 4. Sa Kardesm kolay gelsin bir sorum olacak Ben Telefon calarken arkadaki flashin yanip sonmesini istiyorum samsung da ki gibi bh mumkunmu ben bulamadim varsada nerde yardimci olur musunuz ??????? ?.

  1. A.s Ferdi. GM 5 Plus dahili olarak bu özelliği sunmuyor. Ama Play Store’da çeşitli uygulamalar var. Aramalar için LED Flash yazıp aratırsan, görürsün.

 5. Sa bn emre konyadan yazıyorum telefondan çok memnunum ama ekrandaki tuşların yerini değiştirmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim bana yardımcı olabilir misiniz acaba?

  1. A.s Emre. Maalesef isteğin mümkün değil. Belki Louncher uygulamaları kurarsan, ayar değişikliği sağlayabilirsin.

 6. general mobile 5 plus cevapsız çağrılarda bildirim ışığı yanmıyor… yardım

 7. 5 plus çift sim kart yaktım fakat ikisi için farklı müzik seçeneği yok arama geldiğinde hangi sim kart arandı bir uyarı yok bu konuyla ilgili beni bilgilendirmenizi Rica ederim

  1. Ayhan bey merhaba. Ürünü hâlâ kullanıyoruz ancak tek hatlı versiyonu. Çift hatlı versiyonu şu an elimizde olmadığı için net bir bilgi veremeyeceğim fakat öyle tahmin ediyorum ki söz konusu ayrım GM 5 Plus’ta yoktur. Saf işletim sistemi benzeri bir çok opsiyonu sunmuyor maalesef.

 8. SİM KARTLARDAN İSTEDİĞİMİ İPTAL EDEMİYORUM GM 4 MODELİNDE BU ÖZELLİK VARDI GM 5 PLUS D MODELİND DE VARMI VARSA NASIL KAPATABİLİRİM YANİ SİM KARTLARIN HERİKİSİ DE AÇIK BEN İSTEDİĞİM SİM İ KAPATMAK İSTİYORUM TEŞEKKÜRLER

  1. Mustafa merhaba. Çift simli modeli çift sim kartla kullanma şansımız olmadı. Fakat mutlaka bir ayarı olmalı. Ayarlar bölümünü iyice kurcaladın mı?

  1. Biz sorundan çok eksikliklerden bahsettik ki onların giderilmesi için de Android 7 güncellenmesini beklemek gerekecek.

 9. Telefon kendi kendine sessizce aliyo ve sessizce aldığında videoların sesi de dahil olmak üzere hiç bir ses duyulmuyor nasıl bu sorunu halledebilirim acaba

 10. İyi günler.
  Bluetooth kulaklıkta da normal kulak içi kulaklıkta da tek kulaktan ses alıyorum ne yapabilirim. Teşekkür ederim

  1. Abdullah merhaba. Bluetooth için bu normal olabilir ama kablolu kulaklıkta bu arızayı net olarak tespit ettiysen, yetkili servise danışmalısın. Başka kulaklıklarla da deneme yaptın mı?

 11. Benim telefonda GM 5 plus d gayet hızlı ve pratik kulaklık streeo bölümü çok iyi çalışıyor %100 canlı ve net ses veriyor teşekkürler GM üreticileri :)

 12. Merhaba ben gm 5 plus aldım kutudan çıkan kulaklığını skype teamspeak 3 gibi programlarda kullanırken kulaklıkdan ses gelmiyor acaba genel olarakmı böyle yoksa benım kulaklığımdamı sıkıntı var
  teşekkür ederim

  1. Yunus Emre merhaba. O şekilde genel bir sıkıntı duymadık. Normal görüşmelerde nasıl çalışıyor kulaklık, ses alabiliyor musun?

 13. Telefon iyi güzel, görüntülü konuşma messenger bip ve bir çok uygulamada yapılıyor zaten. Kamera iyi. Isınma ise açık bırakılan uygulamalardan ve görüntülü görüşmelerden. Tek sorun kulaklıktan stereo ses alamıyorum.

  1. Her iki kulaklıktan ses alınmalı. Lütfen telefonda başka kulaklık deneyin ve kutudan çıkan kulaklığı da başka telefonlar deneyin. Sorun varsa yetkili servisle görüşün.

 14. merhaba ilk önce incelemeniz için teşekkür ederim yaptığınız inceleme bu telefon için yapılan en detaylı incelemerden biri bende bir iki soru sormak istiyorum ona göre karar vermeyi düşünüyorum
  1. E-posta istemcisi hotmail adreslerini kabul etmiyormuş duyduğum kadarıyla 15 yıllık adresimden kopmak istemiyorum alternatif olarak tarayıcı üzerinden işlem yapılabilirmi öğrenmek istiyorum?
  2. Sıkı bir asphalt 8 oyuncusu olarak oyun performansı merak ediyorum… Telefonu ısıtan oyunlardanmı?
  (diğer bir çok yuksek grafik li oyunları oynamadığım için
  kıyaslama yapamıyorum)
  cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum iyi çalışmalar…

  1. Mehmet merhaba. Hotmail konusunda deneme yapmadık ama en azından uygulama indirilerek biz çözüm bulunabileceğini sanıyoruz. İkinci sorunun cevabı için de şu videoya göz atabilirsin. Bizce yeterli. https://youtu.be/egutOQFmzxs

 15. Merhabalar, Gm 5 plus almak istiyorum.2 yıl türkiye telpa garantili deniliyor.Telpaya ne kadar güvenebilirim.Ayrıca dual sim (cift hatlı) modeli de var.Acaba oda türkiye garantilimi.

  1. Cihan merhaba. Tepla General Mobile’ın resmi distribütörü ve yetkili servisidir. General Mobile konusunda en güvenilir kurum kendileridir çünkü iş en son onlarda biter. Çift hatlı versiyon da, ürünün tüm renkleri de resmi(Türkiye) garantilidir. Ürün kurularında Telpa, Genpa veya KVK gibi bandroller varsa korkacak bir şey yok demektir.

 16. hocam bu kamera odaklama mevzusunu düzeltebilirler mi yazılımsal güncelleme ile yoksa hep parmağımızla mı odaklayacaz sürekli ?

  1. Başak merhaba. Ters dönüyor derken galeride mi yoksa bilgisayar üzeri görüntülemelerde mi?

    1. makalede sorularınızın cevabı var. sd kart ile ilgili kısmı aşağıya kopyalıyorum. zil sesi için de farklı bir müzik uygulaması indirmeniz gerekecek.

     telefonunuza biçimlendirilmiş bir hafıza kartı takın. Bu sayede telefon hafıza kartınızı gördüğü gibi size kullanım tercihlerini sunacaktır. İlgili seçeneklerle karşılaştığınızda eğer ilk sıradaki ‘Taşınabilir bir depolama birimi olarak kullanın’ seçeneğini işaretlerseniz, hafıza kartına uygulama yükleyemez, sadece fotoğraf ve video gibi multimedya verileriyle yetinmek zorunda kalırsınız. Tabi ikinci sıradaki ‘Dahili depolama olarak kullanın’ seçeneğine dokunursanız, uygulamaları hafıza kartına yüklemek ya da taşımak mümkün olacaktır. İkinci seçeneğin aktif edilmesiyle birlikte hafıza kartınız telefon tarafından biçimlendirilir ve telefonunuza en uygun hale getirilir.

      1. GM Asistan uygulamasına giriş yapıp, ‘Self Servis’ bölümüne dokunarsanız, Dosya Yöneticisi bölümünü görebilirsiniz. Bu bölümden tüm dosyalarınıza ayrı ayrı ulaşabilirsiniz. Ancak hafıza kartını görüntülemek için telefonu bilgisayara bağlamanız şart. Ya da bir kart okuyucu yardımıyla hafıza kartı içindeki verileri görüntüleyebilirsiniz.

 17. MERHABA;

  AYNI ZAMANDA AÇIK UYGULAMALARI TEK TEK SÜRÜKLEYEREK KAPATIYORUZ. BU DA BİR HANDİKAP. DÜZELİR Mİ VEYA Bİ ÇARESİ VAR MI TÜMÜNÜ KAPAT SEÇENEĞİ OLARAK

  SAYGILAR

  1. Merhaba. Hayır, bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok maalesef. Ama o sağ taraftaki butona dokunarak gördükleriniz son kullanılan uygulamaların görüntüleri. Yani tam olarak aslında açık uygulamaları temsil etmiyor. Açık uygulamaları kapatmak için GM Asistan uygulamasının temizleyici opsiyonunu kullanabilirsiniz.

   1. diğer telefonlarda sağdaki tuşa dokununc açılan 10-12 sayfa şerit halinde arka arkaya gözüküyor en altında tümünü kapat yapıyosunuz kapanıyo biz tek tek kapatıyoruz. biraz fazla saçma bi olay sanki. bunu çözmek lazım aslında

    1. Biz GM 4G incelemimizde de burada da konuya değindik. Anladığımız kadarıyla işletim sisteminin sade tutulması adına tercih edilen bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir