General Mobile G5 Plus Nasıl Format Atılır?

General Mobile G5 Plus akıllı telefonunuzu yazılımsal sorunlar, desen kilidinin unutulması, bloke edilmesi gibi güvenlik aşamalarının atlanması için ya da tek seferde ayar veya veri sıfırlaması için formatlamak isterseniz, aşağıda paylaştığımız bilgilerden ya da daki videodan yardım alabilirsiniz.

GM 5 Plus’ı formatlamak için 2 farklı yol bulunur. Telefonunuzu formatlamaya karar verdiğinizde lütfen önce, mümkünse veri yedeği alın ve telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlayın. İşlem sırasında telefonda sim ya da hafıza kartlarının takılı olup, olmaması önemli değildir. Ayrıca bu işlem telefonunuzu garanti dışı da bırakmaz, garantiyi de herhangi bir şekilde etkilemez.

Kullanabileceğiniz ilk yol için menü üzerinden Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fab. verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izlemelisiniz. Son dokunuşla birlikte telefon yeniden başlayacak ve bir süre sonra kurulum ekranına ulaşacak. General Mobile ürünlerinde formatlama işlemi genelde çok uzun sürer! Lütfen bu aşamada telefona müdahale etmeyin ve kapatmaya zorlamayın! Bu ciddi yazılımsal problemlere yol açabilir!

İkinci yöntem olan ve genellikle tuş formatı olarak ifadelendirilen donanımdan format, daha çok desen kilitlerinin unutulması-bloke edilmesi gibi güvenlik aşamalarının atlanması için kullanılsa da menüye erişemediğiniz her durum için bu yöntemi kullanabilirsiniz! Ancak bu yöntemi kullanacaklar için önemli bir uyarıda bulunmamız gerekiyor! Android 5.1 ile gelen yeni bir güvenlik aşamasından ötürü , telefondaki hesap kaldırılmadan donanımdan format uygulaması yapılırsa, kurulum sırasında Google(Gmail) bilgileri istenir. Bu bilgilere hakim değilseniz ve daha önce geliştirici seçeneklerinden ‘OEM Kilit Açma’ bölümünü aktif etmediyseniz, cihazı yeniden kullanmak için bir teknik servise danışmanız gerekebilir! Tabi garantisi varsa, işlemi yetkili serviste de yaptırabilirsiniz. ,gm-5-plus-hard-format-atmaDonanımdan format uygulamasını yapmak için izlemeniz gereken yol sırasıyla şu şekilde;

  • Telefonu tamamen kapatın ve güç(kilit) tuşu ile ses açma tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
  • Karşınıza altında komut yok yazısı bulunan, yatık vaziyetteki Android robotu görünce tüm tuşları bırakın.
  • Buradan kurtarma moduna(recovery mode) geçebilmek için güç(kilit) tuşuna basılı tutarken bir kez ses açma tuşuna basmalısınız.
  • Mavi, sarı yazıların bulunduğu ekran işlem yapacağınız bölümdür. Burada dokunmatik çalışmaz! İlgili seçenekler arasında aşağı yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise güç tuşunu kullanmalısınız.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Yes‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe cache partition‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Yes‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Güç tuşuyla ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayın.

İşlem tamam! Artık kurulumuzu tamamlayıp, GM 5 Plus’ı kişileştirerek yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir