General Mobile e-Tab 5 Tabletlere Format Atma

Türkiye Cumhuriyeti artık örgün öğretimine devam eden öğrencilere akıllı tabletler dağıtmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından FATİH projesi kapsamında öğretmen ve öğrencilere dağıtılan tabletler. Bu tabletlerde de her teknoloji ürününde olduğu gibi hatalar ve sorunlar yaşanabiliyor. Dağıtılan tabletlerin markası ise General Mobile e-Tab 4 ve e-Tab 5 marka tabletler olarak geçiyor. Bu tabletlerde format atma yani hard reset işlemini yapabilirsiniz.

General Mobile e-Tab 5 marka tabletinizde yaşanan donma, desen hatası veya herhangi bir yazılımsal hatalarda fabrika ayarlarına döndürerek sorunu çözebilirsiniz. Bunun için iki yöntem kullanabilirsiniz. Dikkat: bu şekilde tablette başka bir sıkıntı yoksa tabletteki tüm ayarlar sıfırlanacak, kişisel verileriniz ve sonradan yüklenen uygulamalar silinecek. 

İlk Yöntem:

Tabletiniz açık haldeyken fabrika ayarlarına dönmek için “Ayarlar” menüsünde “Yedekle ve Sıfırla” bölümünde “Fabrika Verilerine Sıfırla” seçeneği ile fabrika ayarlarına dönebilirsiniz. Kısacası tabletiniz ilk aldığınız hale gelecek.

meb-tablet-etab5-resetleme

İkinci Yöntem:

Eğer hala sorunlar devam ediyorsa tuş kombinasyonunu kullanarak da format atabilirsiniz. Öncelikle tabletinizi kapatınız. Sonrasında ses açma ve güç butonlarına aynı anda basılı tutun. Açılan menüden “wipe data / factory reset” seçeneğine ses azaltma ve artırma tuşu ile gelinip güç tuşuna tıklayarak seçim yapılır. Sonraki aşamada aşağıda görülen “Yes – delete all user data” seçeneği seçilip onaylanır. Onayladıktan sonra tablet kısa bir süre yükleme işlemi yapar. Sonrasında en yukarıda yer alan reboot kısmına gelip onaylayarak tabletinizi yeniden başlatınız.

İlk açılışta biraz geç açılabilir. Tableti yeniden kullanmak için okuldan verilen aktivasyon şifresi gerekecektir. Bunu girmeden tablet çalışmamaktadır. Eğer şifrenizi bilmiyor ve okulda da bulamıyorsanız. Okul idaresine ya da bir öğretmene durumu bildirerek eba.gov.tr adresinden giriş yapılarak Öğrenci Şifre bölümünden öğrenci kimlik numarası ile yeni şifre alınabilir.

Bir de uyarı: bazı öğrenci arkadaşlar proje kapsamında verilen tabletlerde kısıtlamalar olduğu için internetten buldukları bazı yazılımları tabletlerine yüklüyorlar. Bu tip tabletler ileri de daha fazla sorun yaşatıyor. Kaldı ki eğer böyle bir tablete sahipseniz yukarıdaki yazı da anlatılanlar size yardımcı olmayacaktır.

HKNKR


Author: Halil Akgül

44 thoughts on “General Mobile e-Tab 5 Tabletlere Format Atma

 1. Hocam 2. İşlemi yaptım bir ekran açıldı ne dokunabiliyorum hiç bir şey yapamıyorum açıp kapatmaktan başka yardım edin lütfen

 2. Youtube de ağ yöneticisi tarafından kısıtlandı diyor kısıtlı moddan çıkmıyor çizgi filmden başka birşey izletmiyor naapmak gerek bu kısıtlamayı kaldırmak için. 2.si de oyundan 10 dk de bir dışarı atıyor bu neden olur daha önce böyle bir sorun yoktu yardımcı olurmusun

  1. Google hesap ayarlarını değiştirmelisiniz. Bağlı bir evebeyn hesabı varsa onun tarafından kısıtlanmış olabilir.

 3. Merhaba bende e tab 5 var. Önceden room atılmıştı şuan ayarlardan fabrika verilerine sıfırladım ama mavi vir ekran ve tesamwın yazısı geldi hala öyle ne yapabilirim niye böyle oldu acaba

   1. Zeynep merhaba. Bir şey olmadı aslında. Söz konusu ekran dokunmatiktir ya da fiziksel tuşlarla aşağı-yukarı veya seçim yapabilmeniz sağlanan bir bölümdür. Factory reset seçeneği üzerine gelin ve onaylama yapmaya çalışın.

    1. Öncelikle teşekkür ederim.Ama seçim yapabileceğim hiç bir şey yok sadece yazı var ben bana gelen bildirimdeki mail adresine fotoğraf atsam yardımcı olur musunuz acaba

       1. Evet gördük şimdi. O ekranda hiçbir şey yapılamaz, atlamanız gerekiyor. Fiziksel tuşlara sırasıyla basın ve başka bir bölüm açılmasını sağlayın. Gerekiyorsa tuşları ikili şekilde kullanın. Eğer o ekranı atlayamıyorsanız da bir teknik servise başvurun.

         1. Tableti açtım ama bataryayı çıkarıp taktım öyle açıldı ama eski halinde açıldi yani sıfırlanmamis . Şuan sıfırlamak için tuşları mi kullanayım daha mı güvenli acaba

          1. Menüye ulaşabiliyorsanız Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla yönergesini izleyerek işlem yapmak daha sağlıklı olacaktır.

   1. Bundan bir kaç hafta öncesine kadar film sitelerine girebiliyordum ama şimdi giremiyorum uzaktan yapabileceğiniz bir şey var mı ? Tablete bişey yapmadım izlemeyi engelleyecek ama böyle oldu anlamadım numaramı versem uzaktan yardımcı olabilir misin ?

    1. maalesef, buradan yapabileceğimiz bir şey yok, dediğim gibi DNS konularını araştırabilirsiniz. Kullandığınız DNS’ler yasaklanmış olabilir.

     1. Bu rootlu tablet herşeye girebiliyorum yeni olan bir şey bu film sitelerine girememem , zamanla dns ayarları değişiyor ve yasaklanıyoruz öyle mi ?

      1. evet, dnsler yasaklanabiliyor veya belli bir sitenin ip adresi engellenebiliyor, bu durumda sadece dns değiştirmek yetmeyebilir ayrıca VPN de kullanmak gerekebiliyor.

  1. format sadece tabletı sıfırlar. eğer tablet okul tarafından kısıtlanmışsa uygulama indiremezsiniz. okul sisteminden çıkış yapmak için tablet yazılımını değiştirmelisiniz ancak bizim bu konu üzerinde çalışma fırsatımız olmadığı için detaylı bilgiye sahip değiliz.

  2. Peki bilgisayar olmadan ama wifiye bağlanıp root atsak daha sonra play storu nerden indirebiliriz

 4. E ta 5 tablet roomlu internete falan girmiyor ve anlatilanlar format atilmaisna yardimci olmuyor.youtubedan izledim herseyi yaptim ama olmuyor

   1. Tableti kapatıyorum aynısınıyapıyorum ama tablette recovery menüsü çıkmıyosorun orda

 5. etab 5 5.1.1 yukledim google play store hatası vriyor eski versiyonuna 4.4.2 nasıl alabilirim yard olursanız sevinrim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir