General Mobile Discovery cihazlarında yazılımsal sorunlar yaşıyorsanız yeniden yazılım yüklemeniz gerekecek. Özellikle telefona virüs bulaştığında yazılım yüklenmesi zorunlu hale geliyor. Yükleyeceğimiz yazılımlar orjinal yazılımlardır.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta telefonunuzun kaç GB olduğudur. Anlatacağımız yükleme işlemi 4GB ve 16GB modelleri için farklıdır! Yanlış yazılım yüklerseniz cihazınızda ciddi sorunlar meydana gelebilir! Ayrıca, telefonun IMEI numaraları orjinal değilse yükleme sonrasında IMEI numaraları silinebilir ve şebeke alamayabilirsiniz. Bu durumda buradan tekrar IMEI onarımı yapmalısınız.

Telefonun kaç GB olduğundan eminseniz yazılım yükleme işlemine geçebiliriz. Yazılım yüklemesi telefondaki tüm kişisel bilgi ve verileri silecektir. Yedek alma imkanınız varsa önemli bilgilerinizin yedeğini alın.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Drivers – Sürücüler

2: General Mobile Discovery 4GB Firmware & SP Flash Tool

3: General Mobile Discovery 16GB Firmware & SP Flash Tool

Sürücüleri ve elefonunuza uygun dosyayı indirin. Öncelikle Sürücüleri kurun. Sürücüleri kurduktan sonra telefonun bataryasını çıkarıp bataryasız şekilde USB kablosuyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini sağlayın.(İşiniz bittiğinde USB bağlantısını kesin) Sürücüleri yüklendikten sonra  indirmiş olduğunuz yazılım yükleme aracını çalıştırın. Kurulum bittikten sonr aşağıdaki ekranla karşılacaksınız. Biz anlatımı 16GB modeli üzerinden yaptık, 4GB’lik modeliniz varsa ufak farklılıklar gösterebilir aşağıdaki ekran.

disco 16gb 1Dosya seçimleri ve ayarlamalar otomatik olarak ayarlanmıştır zaten. [Programı yapan arkadaşa teşekkürler :)]

Yükleme işlemini başlatmak için Download butonuna tıklayın. 2-3 saniye bekledikten sonra telefonu bataryasız şekilde USB kablosuna bağlayın. Bilgisayar telefonu gördüğünde yükleme işlemi başlayacaktır. Versiyon hatası alırsanız  program penceresinin sol üst köşesinde bulunan Options butonuna tıklayıp Check Version işaretini kaldırın.

disco 16gb kitkat 2

Yükleme işlemi bilgisayarınızın hızına bağlı olarak 10 dakikaya kadar sürebilir. İşlem esnasında bağlantıyı koparmamaya çalışın. Bağlantı koptuğu için hata alırsanız baştan başlayabilirsiniz. Yükleme işlemi başarıyla bittiğinde yukarıdaki ekran gözükecektir. USB bağlantısını kesip telefona bataryayı takın ve telefonu açın. İlk açılış biraz uzun sürecektir. Telefon açılana kadar bekleyin.

258 thoughts on “General Mobile Discovery Yazılım Yükleme”
 1. mtk işlemcili cihazi bataryasiz baglayinca aygit yöneticisinde 3 saniye görünüp gidiyor sorun sokettemi acaba

  1. Program o 3 saniyede telefona bağlanacaktır zaten. işlemleri doğru ve sırasıyla yapmanıza rağmen başarılı bir şekilde bitmiyorsa telefonda farklı bir sorun olabilir.

   1. şimdi açıldıda benim telefonumun camı sağlam ama dokunmatik bazen çalışıp bazen çalısmıyor neden acaba .

    1. Ekran ile ilgili bir sorun var demektir, ekranın dokunmatik lensi bozulmuş olabilir veya filmi zarar görmüş olabilir, dokunmatik sorunlarında genelde ekran değişimi yapılır.

 2. selamun alekyküm ben yükledim tammalandı ama açıldıktan sonra dokunmatigi saçmalıyor daha dogrusu çalışmıyor kendiliginden basılıyor ben telefooncuyum 3 tane ekranada denedim yine ayını farkıl bir versiyon varsa yardımccı olurmusunuz

  1. Merhaba, şimdiyr kadar yüklemeden sonra dokunmatik sorunu yaşamadık. Dokunmatik sorunu genelde donanımsaldır. Dokunmatik soketini kontrol edebilir ya da farklı bir ekran ile deneyebilirsiniz. Farklı bir sürüm yok elimizde.

   1. ben 3 tane ekran denedim yinede aynı üç farklı firmanın ekranı üstelik yazılım atmadan önce tam çalışıyrdu bu arada sizdeki kitkat versiyonumu yoksa jelly bean

 3. Merhabalar Halil bey ben sürücüleri kuramadım daha doğrusu hata verdiği için yüklemedi bilgisayar. Yardımcı olursanız sevinirim.

   1. … windows tarafından bulunamıyor. ismi doğru yazdığınızdan emin olup yeniden deneyin.

     1. Sağolun Halil bey yükledim ama şimdide telefonun bataryasını çıkarıp bilgisayara sorunsuz bağlandı ama bir müddet sonra aygıt sürücüsü yazılımı yüklemesi başarılı olmadı aygıt çıkarılmış diye uyarı verdi.

      1. büyük ihtimalle telefon soketinde sorun vardır. kabloyu takınca elinizle kabloyu telefona sabitlemeye çalışın. işlem bitene kadar öyle tutmayı deneyin.

 4. Merhaba kurulumu başarı ile gerçekleştirdim. Kurulum sonrası telefona sim kart taktığımda sim kartı tanıtamadım. Bir ağ bulamadı. imei numaraları cihaz üzerinde yazanlarla uyumlu görünüyor ancak telefonun sinyal işareti olan bölümde kırmızı bir çarpı işareti var.

  1. hata kodlarının karşılığı çok bilinir değil. 4gb ve 16gb farklı cihazlardır, ona göre yükleme yapın. telefon soketinin sağlam oldğundan emin olun.

 5. yazılımı yükledim fakat telefon internete bağlanmasına rağmen youtube ,google, gibi yerlere girmiyo

 6. yazılımı yükledim fakat dokunmatik ekranda yazılımsal bir sıkıntı yaşıyorum tekrar tekrar yüklememe rağmen sorun devam ediyor acaba yazılım konusunda yardımcı olabilirminiz teşekkürler. gm discovery 16gb

  1. dokunmatik ekranda nasıl bir yazılımsal sorun yaşıyorsunuz? dokunmatik sorunları genelde donanımsaldır, yazılımla bir ilgisi yoktur.

   1. ekranın alt kısmında dokunmatik çalışmıyor. video yollama imkanım olsa yolardım daha net anlaşılırdı :(

     1. halil bey teşekkürler recoveryden girdiğimde test ederken dokunmatikte hiç bir sıkıntı yaşanmıyor aynı noktalara dokunduğumda dokunmatik çalışıyor telefonu açarken kablosuz ağ seçerken alt kısımda dokunmatik çalışıyor sonra çalışmıyor. telefonu götürdüğümde yazılımsal dediler ama yazılım atınca çalışma garantisi vermediler.

       1. teşekkürler halil bey gerçekten ilgi ve alakanız için sağolun hakkınızı helal edin.

 7. Benim şebeke gücüm düşük merkezi yerde Gül ceki6or fakât dağlık yerde çekmiyor diğer telefonum çektiği halde ne yapmaliyim

 8. merhaba ben burdaki işlemleri yaptıktan sonra general mobile yazıyor ve yeniden başlıyor bu döngü sürekli devem ediyor ne yapabilirim

  1. yazılım yükleme işlemi başarıyla bitmesine rağmen sorun devam ediyorsa donanımsal bir arıza olabilir, güç tuşu bozuk olabilir, batarya bozuk olabilir veya anakart arızalı olabilir. emin olmak için bir kez daha yazılım güncellemesi deneybilirsiniz.

 9. iyi akşamlar halil bey ben telefonumu (gm discovery 16gb) daha önce rootlamıştım.geçenlerde cihazda dosyalarımda bulunan bütün klasörleri sildim(bluetooth playstore….vs ) ve fabrika ayarlarına dön dediğimde cihaz tamamen kapandı burada yazılanlara göre direver yükledim yazılımı yükledim fakat tel açıldığında hiçbirşey ve görüntü yok 1 saniyeliğine çizgi çizgi bir ekran oluyor kapatma tuşuna bastığımda ise kapanmıyor yardımcı olurmusunuz.

  1. Merhaba, yazılım yüklemesine rağmen sorun yaşadağınıza göre hala eksik dosyalar var demektir. eğer donanımsal bir sorunu olmadığından eminseniz bir ekz daha yaızlım deneyebilirsiniz buna rağmen sorun devam ediyorsa MTK Tools ile çalışır bir cihazdan alınan full yedek ile flaşlanabilir belki.

   1. Bu kadar hızlı bir cevap ve ilgi için ayrıca teşekkürler.akşam tekrar deneyeceğim

 10. Merhabalar, General Mobile kendi sitesinden bu güncellemeleri kaldırmış. Bende bu verdiğiniz linklerden 16gb için güncellemeyi yüklemek istiyorum. Ancak güncellmeler güvenilir midir? İçerisinde cassus yazılım falan var mıdır. Süperantispaywave ile tarama yaptığımda dosya içerisinde 1 adet trojan buluyor. Konu hakkında yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba, güvenliği konusunda net bir şey söylemek çok zor, makalede belirttiğimiz gibi tanımadığımız bir arkadaş bunları derleyip paylaşmış.

   1. Teşekkürler cevabınız için. Süperantispaywave haricinde Eset ve F-Scure virüs programları ile tarama yaptım dosya temiz çıktı. Ayrıca Ben bir şekilde 4gb lik modelin orjinal yazılımını elde ettim. orada da süperantispaywave ve McAfee bir adet trojan uyarısı verdi. Orjinal yazılımda da aynın uyarıyı aldığıma göre sitenizde paylaşılan yazılımın temiz olduğunu düşünüyorum. Daha farklı taram yöntemleri varsa bildiğiniz onlarlada deneme yapabilirim.

    1. maalesef yok. biz genel olarak deneyip sorun yaşamadığımız işlemleri siteye aktarıyoruz. bu yazılımda da şimdiye kadar olumsuz bir geri dönüş olmadı.

     1. Bende yükledim kullanıyorum eskisinden farkı yok. Olumsuz bir sorunum olmadı. Eğer olursa buradan paylaşırım. Yardımlarınız için teşekkürler. Görüşmek üzere.

 11. merhaba halil bey yazılımı yuklerken preloader kısmını işaretleyecekmiyiz?
  Farklı bir kaynakta işaretlemememiz gerektiği yazıyor.

  1. yapılanlar bilgisayarın telefonu görtmesi için değil, yazılım yükleme işlemi yapılmıştır. bilgisayar telefonu görmüyorsa işlem yapamazasınız zaten. sizin yaşadığınız sorun nedir?

   Bu arada; lütfen yorumlarınızı Cevapla seçeneği ile devam ettirin.

    1. Büyük ihtimalle şarj soketi bozuktur. Bu cihazın soketi çabuk kırılıyor ve tamir ettirildiğinde genelde sadece şarj yolları bağlanır data yolları devre dışı bırakılır. Bu yüzden bilgisayar cihazı görmez.

 12. Merhaba şarj soketinde temassızlık vardı bir süredir öyle kullanıyorum telefonu ama dün uygulamalar hata verip kapanmaya başladı bende yeniden başlat dedim o zamandan beri telefon açılmıyor discovery ekranında kalıyor format atmaya çalıştım oda olmuyor nasıl düzeltebilirim?

   1. sabit bir yere koyunca sokette sıkıntı olmuyor burdaki yazılımı yapmaya çalışsam telefon düzelir mi yoksa telefoncuya mı götürmem gerekiyor :(

     1. çok teşekkür ederim düzeldi :) fakat içindeki tüm dosyalar gitmiş… son olarak onları geri getirebilme şansım var mıdır ?

 13. telefon suya düştü. açıldığında factory mode açılıyor. ses tuşları da çalışmadığı için seçeneklere tıklayamıyorum. yazılım yükleme sonrasında sorunlarım çözülür mü? auto test yaptıktan sonra birçok hata çıkıyor, telefonu kullanmama engel olmayacak hatalar gibi duruyor. telefoncuya gitmeden önce bu yöntemi uygulamam ne kadar doğru olur?

  1. MErhaba, cihaz sıvı temas aldığı için auto test çok sağlıklı çalışmayabilir. Ayrıca sıvı şuan sorun çıkarmasa bile ilerde çürüme/oksit yapıp başka sorunlara yol açabilir. Bir teknik servisin bakmasında fayda var.

 14. elimde bir discovery 1 var rom yüklemem gerekiyor yalnız 16lık mı 4 lükmü bilmiyorum telefon yazıda kalmış nasıl anlarız?

    1. diğer yazılımı denediniz mi? bu 4gb ise 16gb’ı deneyin. veya tam tersini yapın. ikisinde de aynı hatayı alıyorsanız Firmware Upgrade seçeneğini Download ile değiştirip deneyin.

     1. ikisinide denedim hata veriyor firmware upgrade seceneği kapalı basamıyorum değiştiremiyorum

       1. halil bey sorunun neyden kaynaklandığını buldum ama çözümünü bulamadım telefonu pcye bağlıyorum aygıt yöneticisinde görünüyor 5sn sonra bağlantıyı kesiyor. bir fikriniz varmı bu konuda ?

 15. şef benim tel general mobile discovery kapalıyken şarj almıyor rom yüklemiştim ve de bildirim panelini indiremiyorum defalarca rom değiştirdim çagre olmadı ve bu driver dosyasını da yüklememe ragmen bilgisayar telefonu görmedi yardımcı olun

  1. Merhaba, ekran dokunmatiğinin sorunsuz çalıştığından emin misiniz. Bildirim paneli sorunu ekranla ilgili olabilir, şarj sorunu da şarj soketi ile ilgili olabilir. Çünkü şimdiye kadar bahsettiğiniz sorunlara denk gelmedik.

 16. Iyi gunler telefonumda mail order la yapılan işlemlerden sifre alamıyorum ne yaptıysam olmadı bankalardan izinler acık şebekeden de acık ama olmuyor telefonun ekranını yaptırdıktan sonra boyle oldu discovery 4GB kullanıyorum ve KitKat yüklü telefon almak istiyorum ama SMS şifresi gelmediğinden bısey yapamıyorum isin sacma tarafı uygulamalardan mesaj a girdiğim zaman hiçbir seçeneği seçemiyorum mobil ve internet bankacılıgından SMS geliyor ama lutfen yardımcı olun

  1. Merhaba, hattınız başka bir cihaz atktığınızda sms geliyorsa telefonu fabrika ayarlarına döndürün düzelmesi lazım. ekran değişimiyle ilgili bir şey olduğunu sanmıyoruz.

     1. Abl son olarak birşey sormak istiyorum telefondan silinen uygulamalardan artan artık dosyaları nasıl silebilirim discovery de? Surekli e posta hizmetleri yetersiz bellek nedeniyle durduruldu diyor dosyalara bakıyorum MTK log diye birşey var icinde bir dunya dosya var

 17. Telefon birden kapandı genarel mobil discoveyri air andıroid yazısı geliyo şarz işareti gösterip kapanıyo yazılımı cökmüş olabilir diye düşünüyorum acaba nasıl yapa bilirim

  1. Öncelikle bataryanın kontrol edilmesi lazım. Bataryadan emin olunduktan sonra yazılım denenbilir. Daha önce telefonun arkası açılmışsa veya tamir görmüşse batarya soketi yerinden çıkmış olabilir veya batarya bozulmuş olabilir.

 18. Genaral mobil elit arama yaparken sürekli ıncalluı hatası veriyor nasıl düzeltebilirim acaba ?

  1. yüklediğiniz bir uygulama buna sebep oluyor olabilir, hangi uygulamanın olduğunu bilmiyorsanız telefonu fabrika ayarlarına döndürmeniz yararlı olacaktır.

 19. Benim telefon discover air mesela bir kişiyi arıyorum 5 6 saniye sonra arıyor acaba neden bı yardımcı abilirmisini neyden kaynaklanıyor

  1. ağırlaştığı için komutları geç algılıyor, telefon hafızasını boşaltın, gereksiz uygulamaları kaldırın. hatta mümkünse sadece önemli verilerinizi yedekleyip telefonu fabrika ayarlarına döndürün.

 20. Benim telefonum 16gb son sürüm yüklendi fakat daha sonra format attim bazi özellikler eski sürümün özelliklerinin aldi ama bazıları da yeni sürümün özelliğinde yani şu an telefonun yarisi eski yarisi yeni sürümde bunun nedenin nedir ve nasıl çözülür bilginiz var mi ???

 21. Benimde gm discovery var dün gece güvenli moda girdi kendine cihaz sonra google den baktım factory mode ye girilmesi gerekti yazıyordu girdim yanlşlıkla clear eMMC Ye bastım sanırım sonra bekledim açılmadı bataryayı çıkarıp taktım sonra general mobile yazısı geliyor sonra hemen serice gidiğ geri geliyor sorunu nasıl düzeltirimn ?

  1. BROM ERROR : S_FT_DA_NO_RESPONSE (4001)
   DA didn’t send response data to FlashTool!
   [HINT]:

   HATASI ALIYORUM SÜREKLİ 4 GB VE 16 GB YİDE DENEDİM

    1. evet bilgisayar görüyor sürücüleri yüklüyor söket sağlam xp veya windows7 ikisindede denedim sorunun hala nerde oldugunu çözemedim. 4 gb yide 16 gb yide denedim

 22. hocam benim telefona virüs bulaşması sonucu suan tamirde bir aydr hiçbir yazılımı kabul etmıyor alalı 5 ay olmustu sıfır telefon dıscovery mını

 23. hocam benim telefon general mobile yazısıntakı kalıyo ben yazılımı denedim yazılım olmadı hala aynı

 24. Brom error: S_ft_readback_fail (4009)
  yüklemeye başlarken bu hatayı alıyorum. Yardımcı olur musun

   1. bigisayara bütün drive ları kurdum ama pc telefonu görmüyor başka bir yolu varmı

 25. hocam yazılımı atıktan sonra cihaz dokumatiğinde sorun cıktı bilginiz varmı bu konuda

  1. bu cihazda şimdiye kadar yazılımdan kaynaklı dokunmatik sorununa denk gelmedik, yazılımdan şüpheleniyorsanız farklı bir yazılım yükleyip deneybilirsiniz.

   1. yok yazılımdan demiyormda bazen böyle sıkıntılar oluyormuş bilginiz varı diye sordum

    1. dediğim gibi şimdiye kadar yazılımsal dokunmatik sorununa denk gelmedik ancak cihaz virüs almışsa donmalar yaşanır dokunmatik tepki vermez, bunu çözmenin yolu da yazılım yüklemektir.

     1. cihaz acıktı aslında kunlandık hic bi sıkıntısı yoktu yazılım attıkk bazı sıkıntılardan dolayı aldı yazılımı ama dokumatik kendi kndine basıyor şuanda

  1. arka kamera bozuksa veya yerine oturmamışsa kamera ikonu çıkmaz. kameranın sağlıklı şekilde anakarta bağlandığından eminseniz uygulama yöneticisinden uygumalayı bulup yeniden aktifleştirebilirsiniz. Eğer uygulama hiç gözükmüyorsa marketten farklı bir uygulama indirebilirsiniz.

 26. Teşekkür ederim halil akgül gerçekten başarılı bir çalışma olmuş o kadar aradı mve sonunda buldum.
  15 dkka da herşey halloldu. Yapamıyan arkadaşlar biraz daah dikkatli okuyup denesinler.:)

 27. BU dosyaları nasıl kurucaz. driveri rardan çıkarıp çalıştırdım. Sonra hiçbirşey olmadı. ve telefona birşey kurmamız gerekiyormu

 28. Selam,
  Bu yazılımı atma işlemi için video yada resim koyabilirmisiniz.
  Yükleme işlemi için exe dosylarını pc ye mi tele mi kuracazğız.Bunu tam olarak anlayamadım. Viedo bu konu için çok daha faydalı olacağına inanıyorum.

   1. Öncelikle bu kadar kısa sürede cevap için teşekkürler.
    Sürücüler dedikleriniz AutoRun_Remove.exe ve AutoRun_Install.exe lermi.

  1. açılış ekranında kalıyorsa zorun genelde donanımsaldır, anakart çık sıkıştırıldığında genelde bu sorun meydana gelir, vidaları gevşetip deneyin.

   1. usta dıkovery yazısında kalıyor başta hepsi açılıyordu arada bir kalıyordu şimdi her açılışta kalıyor

   2. Usta benim cihaz kapandı açılış ekranında kalıyor ama 4gb mı 16 mı unuttum nasıl öğrenebilirim TSK

 29. kolay gelsin ustam cok guzel yapılmıs emege saygı yanlız yukleyıcı programda SP de ındırdıkten sonra sorun verıyor bır bakarsanız teskkurederım

 30. bütün bu işlemleri yaptım. en son çıkan yeşil ekranı da gördüm. ama telefonu açtığımda discovery yazan ekran takılı kalıyor ve gitmiyor. lütfen yardım edin

     1. Çok teşekkürler son bir sorum olacak. Telefonumun garanti süresi doldu. Teknik servisin bakması lazım derken nasıl bir yol izlemek lazım.

      1. yine de yetkili servisine gönderip ücretli bakmalarını sağlayabilirsiniz ama herhangi bir teknik servise de götürüp arıza tespiti yaptırıp fiyat isteyebilirsiniz.

  1. Telefonun bataryasını cikarin tekrar takin kendilinden acilmiyorsa

   Sorun yazilimsal telefonu formatlayip 15 dk bekleyin acilacaktir..

 31. mrblar general mobil diskovery air telefon açıldığında ekrana sadece android yazısıyla açılıp kapanıyor acaba ne tür bir işlem yapalım

    1. bu model üzerinde çalışma fırsatımız olmadı maalesef, eski rootlu bir sürüm yüklemiştik bir ara bir cihaza ama güncel olmadığı için ve modifiye edildiği için siteye yazmadık. googledan araştırısanız mutlaka bulursunuz.

  1. Darbe aldığı için donanımsal sorunlar meydana gelmiştir. Bataryayı ve ekranı kontrol edin. Arıza tespiti için bir teknik servise danışmanızı öneririm.

   1. ya ben dün yazılım attırdım 16gblik telefonumu , 4gb yaptı adam android sürümüde 4.2.1 oldu dedim boyle yapma yok bu daha iyi falan, teelfon açıldıda olmamış abi bana detaylı yrdımcı olurmusun

     1. bana dedi 4.4.2 yapmak isiyosan indir olur dedi yav pişmanım şu yazılım attırdıgıma off

  1. Hayır 16gb yüklediğin için değil Preloader’i işaretli bıraktığın için açılmıyordur. Bizzat kendim denedim 4GB lığı 16’ya 16’yı 4GB’a yüklemeye çalışırken hata veriyor. Sen yanlışlıkla preloader’in tikini işaretli bırakmışsın bu yüzden Telefon açılmıyor uğraşmaman lazım geçmiş olsun. Telefonu bir telefoncuya götür ve durumu anlat. JTAG işlemi ile cihazını kurtaracaklardır. Masraf yaklaşık olarak 50Tl

 32. merhaba abi bende general mobile discovery 16gb var virüs bulaştı bende sürekli uygulama yöneticisşnden sonladırıp durdum enson sonlandırdım ekran siyah beyaz oldu korktum kapatıp açıyım belki düzelir dedim . kapatıp açtım ekran tamamen gitti dokummatik çalışıyor ama görüntü yok ekranda kaydırma ekran kilidi vardı dokunduğun zaman falan titriyo bildirim falan geliyo biri aradığında calıyo dokunmatikten acıyom ama ekran yok nası düzelir bu

 33. Peki halil bey tesekkur ederim bir sorum daha olacak halil bey general mobile yazılımına başka bi markanın yazılımını atabilirmiyiz mesela casper asus gibi

 34. İyi günler halil bey bendede discovry 16gb lık modeli var bende de virüs girmiş herhalde IMEI Lee silinip geliyor gidiyor sizin bu yazılımı yukledim ayni sorun devam etti başka ne yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz

 35. sürücüleri yyükledim ama büsürü dosya indirme exe si var rarın içinde hangilerini yuklucez

 36. elimde genaral mobile 16gb var interneteyken donmuş kalmiş suan actıgımda kendı kendıne ılerı gerı gıdıyor ama menuye gıremıyor

  1. yazılımdfan olup olmadığını öğrtenmek için yazılım yüklemelisiniz, yazılım yüklenmesine rağmen sorun devam ediyorsa dokunmatik lens bozulmuş olabilir.

   1. yazılım yukledım dokunmatık lens duşme sonucu kaylanana bişey olabilirmi cihaz 1 haftalık şimdiden tsk

   1. Telefonuma daha önceden virüs bulaştı ve bu virüs telefonumda ne kadar boş hafıza alanı varsa hepsini doldurdu. Acaba bu durumla bir alakası olabilir mi? Çünkü dediğiniz bütün işlemleri uyguladım ve telefon modeli de doğru.

     1. Mobil cihazlardan anlayan bir arkadaşıma sorduğumda bana telefona yazılım yüklemeden kolay kolay sorunun giderilemeyeceğini söyledi.Atladığım bir nokta varsa bu makalenin videolu bir anlatımının linkini bana atmanız mümkün müdür? Şimdiden teşekkür ederim.

    1. şarj ve data yolları farklıdır, şarj oluyor diye soket sağlamdır diyemeyiz, telefonu bataryası bir şekilde usb kablosuyla bilgisayara bağladığında bilgisayar yeni sürücü bulundu uyarı vermesi lazım. vermniyorsa ya soket bozuktur ya kablo.

   1. Ya benim sorunum aslında telefonu açıyorum dil seçme yerleri falan var onları seçerken sürekli yeniden başlatıyor kendini yeniden başlatınca da Discovery yazısında kalıyor

    1. bahsettiğin sorun yazılımdan olmayabilir. bazen anakart sıkıştığında bu sorunlar meydana gelebiliyor, tornavida varsa vidaları hafif gevşetip tekrar çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

      1. 5 dakika kadar açık kaldı ve kapandı hot video ve android.dll diye menü de gözüken dosyalar var lütfen yardım eder misiniz

 37. 4gb olanı yukledım ıslem tamamlandı ama yınede telefonum acılmıyor dıscovery yazısı kalıyor oylece yardım lutfen

  1. ilk açılış biraz uzun sürer, 10 dakikayı geçerse cihazda donanımsal bir sorun var demektir, cihazın vidalarını gevşetip tekrar açmayı deneyin. anakart sıkıştığında bazen cihaz donamalar yapar.

 38. BROM ERROR
  ENABLE DRAM FAİLED!!
  PELASE CHECK YOUR MATCHES TO YOUR TARGET WHİCH İS TO BE DOWNLOADED
  ŞEKLİNDE UYARI ALIYORUM YARDIM EDERMISINIZ

  1. hata mesajında hata nedenini söylüyor zaten. depolama uyumlu değil diyor, cihazın 4gb mı 16gn mı olduğunuı bilmiyorsanız denemediğiniz yazılımı yükleyin.

 39. Hocam allah hepinizden razı olsun cok teşekkür ederim beni büyük bir dertten kurtardınız başarılarınız daim olsun .. :)

 40. Müthişsiniz gerçekten telefonla ilgili bir çözüm aradığım zaman ilk başvuru adresimsiniz..TEŞEKKÜRLER……

 41. slm bende 2 adet general mobile discovery var açılış yazısında kalıyor bu cihazlar 4 gb mi 16 gb mi bilmiyorum nasıl öğrenebilirim??

  1. Menüye girmeden ya da bilgisayar telefonları flash bellek olarak görmeden 4 mü 16 mı olduğunu anlamanız biraz zor. Deneyin, zaten biri mutlaka tutacağı için en kötü ihtimalle 1 kez fazla işlem yapmış olursunuz.

   1. İmkansız değil, Telefonun kapağının arkasında imei numarasının üstünde ” GM ” yazıyorsa 16GB ” GMA ” yazıyorsa 4GB’tır. Teşekkürler

    1. Spot, kaçak, veya etiketi değişmiş cihazlarda bu GM – GMA olayı yalan olur (Güncellendi)

 42. Sağol dostum, başarılı bir çalışma oldu, sorunsuz kurabildim.

  Sadece sürücüleri yüklerken, başarılı olduğundan emin olamadım. Hata veriyordu son pencerede. Usb kabloyu takınca bilgisayar telefonu algılıyordu ama basit uyarı sesi dışında herhangi bir bilgi yoktu. Win10 x64 kullanıyorum, belki ordan kaynaklanıyor.

  İlerleyince version hatası aldım, önerilen çözümü uyguladıktan sonra download butonuna basıp bekledim ve hiç birşey olmadı epey zaman. Meğer kabloyu çıkarıp yeniden başlatmak gerekiyordu, ve sonuca başarıyla ulaştım.

  Emeğiniz için teşekkürler.

  1. Yazılım yükleme programı pekala kullanılabilir ama yazılım dosyaları aynı değildir. Yüklemeye kalkarsanız cihaza ciddi hasar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir