General Mobile Discovery Sistem(Yazılım) Güncellemesi


DİKKAT: Sitemizde anlatılan işlemlerin büyük çoğunluğu tarafımızca denenmiş olmasına rağmen %100 doğruluğunu garanti edemeyiz! Buna rağmen yapılan yanlış yüklemeler veya işlemler cihazınıza ciddi yazılımsal zararlar verebilir! Anlatılan işlemi yapıp, yapmamak sizin kararınıza bırakılmıştır. Ne yaptığınızdan emin değilseniz, lütfen konuya hakim birine danışın!

General Mobile Discovery Android 4.2.1 işletim sistemiyle gelen bir  telefon ve zaman zaman hata düzeltmeleri, ek özellikler gibi nedenlerle küçük yazılım güncellemeleri yayınlanıyor. Bu güncellemeleri yapmak telefonunuzun daha verimli şekilde çalışmasını sağlar.

Yazılım güncelleme işlemi sonrası verileriniz silinmez ancak her ihtimale karşı veri yedeği almakta yarar var. Ayrıca yine işleme başlama önce telefonunuzu şarj ederek, en az %35 seviyesinde olmasını sağlayın. Zira Discovery bu seviyenin altındaki güç durumunda güncellemeye izin vermiyor.

General Mobile Discovery’de sistem güncellemesi için bir kaç farklı yoldan istediğinizi kullanabilirsiniz. Yazılım güncellemesini yapmak için kablosuz bir ağa bağlanmanızı tavsiye ediyoruz. Mobil ağ bağlantınız üzerinden de yazılım güncellemesi yapabilirsiniz,  ancak güncelleme dosyaları veri kapasitelerinden ötürü internet paketinizin kolayca tükenmesine yol açabilir.

Discovery menüsünde yer alan ‘Sistem güncellemesi’ seçeneği diğer Android işletim sistemli telefonlarda yer alan ‘Yazılım Güncellemesi’ seçeneği ile aynı anlamı taşır. Bu yüzden biz de, yapmaya çalıştığımız bu iyileştirmeyi makalemizde sistem güncellemesi olarak yer vereceğiz.

Sistem güncellemesi‘ GM Discovery menüsünde bir çok yer serpiştirilmiş durumda. Hatta öyle ki menü ekranında bir ikon olarak bile yer alıyor. İlk seçeneğiniz bu ikonu kullanmak. Galerinin ilk görselinde inceleyebileceğiniz gibi menüden ‘ Sistem Güncelleme‘ ikonuna,  daha sonra ise ‘Yeni sürüm için kontrol et‘ sekmesine tıklayın. Bu Bu aşamada telefonunuz sunuculara bağlanarak yeni bir güncelleme olup, olmadığını kontrol eder ve varsa ikinci görseldeki gibi bilgisini verir. Eğer yoksa ‘Son sürüm yüklü’ uyarısı alırsınız.

3. görselde aktarmaya çalıştığımız üzere güncelleme bilgisinin bulunduğu ekranda ‘İndir‘e dokunun ve 4. görselde olduğu gibi dosyanın indirilmesini bekleyin. Güncelleme dosyası tamamen indiğinde alt tarafta ‘Güncelle‘ seçeneği belirir; dokunduğunuzda telefon sizi her ihtimale karşı yedekleme yapmaya yönlendirir ki biz bunu en başta yapmanızı tavsiye etmiştik. Bu ekranda da ‘Güncelle’ seçeneği belirir ki bu seçeneğe dokunmak, telefonunuzun dosyaların cihaza işlenmesi için kapanmasını sağlar. Bu aşamada telefonun güncelleme işlemi yapmasına izin verin ve bataryasını çıkarmaya ya da  telefonu kapatmaya çalışmayın! Güncelleme dosyaları telefonunuza işlendiğinde telefon yeniden başlayacaktır.

Sistem güncellemesi yapabilmek için diğer bir seçeneğiniz ise diğer Android işletim sistemli telefonlarda olduğu gibi ‘Ayarlar’ bölümünü kullanmak. Ayarlara girdiğinizde Hemen ilk beliren ekranda alttan ikinci seçenek olan ‘Sistem güncellemeleri’ bölümüne dokunmak, telefonun güncelleme aramasını sağlayacaktır. Yine cihaz güncellemeyi bulduğunda bilgisini verecek, bir güncelleme yoksa ‘Son sürüm yüklü’ uyarısında bulunacaktır. Güncellemeyi bulduğunuzda aşağıdaki galerinin 2. görselinde aktardığımız  gibi ‘İndir‘e dokunmanız gerekir. Bu aşamada telefonunuz tekrardan sunucuya bağlanarak, ilgili dosyaları indirmeye başlar ki bu aşamada beklemelisiniz. İndirme işlemi tamamen bittiğinde alttaki seçeneklerden birisi ‘Güncelle‘ olarak değişir. Bu seçeneğe dokunun ve yedekleme uyarı ekranına geçin. Burada da yine ‘Güncelle‘ dediğinizde telefonunuz sistem güncelleme dosyalarının telefona işlenmesi için kapanır. Bu aşamada telefonu kapamaya ya da bataryasını çıkarmaya çalışmayın. Güncelleme dosyaları telefonunuza işlenir ve güncellenmiş olarak yeniden başlatılır.

Sistem güncellemesi için son seçenek ise yukarıdaki yöntemin hemen hemen aynısı. Değişen tek şey ise Ayarlar menüsünün tamamı üzerinden ulaşmanız gerektiği! Yani Ayarlar kısmına girin ve üst taraftaki ‘Tüm ayarlar’ sekmesine dokunun. Burada en alt taraftaki ‘Telefon hakkında‘ bölümüne ulaşarak, dokunun ve en üst sıradaki ‘Sistem güncellemeleri’ kısmında güncelleme aratın. Güncelleme bulduğunuzda geçmeniz gereken aşamalar yukarıda anlattığımız yöntemlerle tamamen aynıdır.

Sıfırlanmış ve temizlenmiş bir telefon, her zaman daha verimli bir yazılım güncellemesine olanak tanır. Bu yüzden eğer veri yedeği alarak işleminizi yapacaksanız, güncelleme öncesi telefonunuzu formatlamanızı öneririz. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız aşağıdaki bağlantıya göz atabilirsiniz.

GM DİSCOVERY FORMAT ATMA

28 Yorum

 1. Enes dedi ki:

  Telefonun Lenovo k5 güncelleme yapmak istiyorum ama Ağ Bağlantısı Sorunu diyor 1-2 aya önce yukarıda sistem güncellemesi diye bildirim geliyordu kapatıyordum şuan da gelmiyor güncellemiyorum yardımcı olurmusnuz

 2. Tahir dedi ki:

  General Mobile Discovery telefonumu fabrika ayarlarına sıfırladım dediğiniz üzere güncellemeleri kontrol edince ( Ağ bağlantısı sorunu lütfen ağ bağlantınızı kontrol edin ) hatası veriyor wi-fi ye bağlı olarak deniyorum bunları telefon şu anda 4.2.1 sisteminde yardımcı olacağınızı düşünüyorum.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Tahir merhaba. Telefonu yeniden fabrika ayarlarına döndür ve temiz bir kurulumdan sonra telefonun 3-5 saat kadar internete bağlı kalmasını sağla. Sonrasında Play Store’a giriş dene ve onun güncellemesini bekle. Play Store güncellendikten sonra tekrar yazılım güncellemesi için sorgulama yap. Yine de aynı hatayı alırsan yazılım yüklemesini bizzat yapman gerekecek.

 3. Nazlı dedi ki:

  Ağ bağlantısı sorunu diyo wi-fiden bağlıyım telefonun kendi internetini açmaya çalıştım olmuyor ne yapmalıyım

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Nazlı Hanım merhaba. Güncelleme bildirimi alıyor musunuz? Yani neye istinaden güncelleme yapmaya çalışıyorsunuz?

 4. Harun dedi ki:

  Telefonum yeni sürüm gelmiş olmuyor

 5. Kubra dedi ki:

  İyi aksamlar telefonumda sistem güncelleme yapmak istiyorum ama ağ bağlantısı hatası diyor ayrıca telefonumdaki face ins gibi programlari guncelleyemiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Kübra merhaba. Herhangi bir hata alıyor musunuz, paylaşabilir misiniz?

   • Kubra dedi ki:

    Maalesef.com.instagram.android.durdu diye birşey geliyor telefonun ekranina

    • Tayfun Sağır dedi ki:

     Eğer sadece instagram için böyle bir uyarı alıyorsanız, uygulamayı kaldırın ve yeniden kurun. Buna benzer bir çok hata alıyorsanız da telefonu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekecek.

 6. ahmet dedi ki:

  Merhaba benim telefonum daha hiç sistem güncelleme yapılmamasına rağmen güncelleme aradığımda ağ bağlantısı hatası diyor ne yapmalıyım acaba

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Ahmet merhaba. Bu konuda yapılabilecek tek şey telefonu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra tekrar güncelleme aratmak. Tabi hata sunucu kaynaklıysa, buna yapılabilecek bir şey yok demektir.

 7. zekeriyya dedi ki:

  iyi günler benim telefonu fabrika ayarları yaptım acıldı sonra eski sistem vardı sistem güncelle dedim ağ baglantınızda sorun var tekrar deneyin dedi hem wifi den hemde mobil veriden denedim olmadı yardımcı olurmusunuz

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Bu sorun maalesef bir çok kullanıcıda var. Biz yetkili servise başvurmanızı tavsiye ediyoruz. GM 4G kullanıcısına pek müdahale şansı bırakmıyor.

 8. gözde dedi ki:

  Telefona dün yazılım attırdım sahte yazılım atılmış bildirim çubuğundan tutun da bir çok özelliği sa ahte yazılım sayesinde kayboldu. Yeni güncelleme bile yapamadm hata verdi ne yapabilirim garantiye vermek istemiyorum uzun zaman telefon gelmiyor çünkü bilgisayardan yapabileceğimi bir şey var mi

 9. Yusuf eren dedi ki:

  Bende son sürüm yüklü diyor ne yapmalıyım

 10. dilan ünlü dedi ki:

  iyi çalışmalar…Güncelleme yaparken cihazın bataryasını çıkardım telefonum dondu açılmıyor ekranda sadece Discoveri yazısı kalıyor. Şuan garantiye yolladım cevap bekliyorum sizce sonuç ne olur acil

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir