Herhangi bir nedenden dolayı General Mobile Discovery telefonunuzun imei numarasıyla sorun yaşıyorsanız aşağıda anlatacağımız yöntemlerle telefonunuzun imei onarımını yapabilirsiniz.

General Mobile Discovery  cihazı MTK işlemcili bir telefondur. Aşağıda anlatılan işlemleri diğer MTK işlemcili cihazlarınızda da uygulayabilirsiniz. Anlattığımız işlemler hem 4Gb hem 16GB modellerinde denenmiştir.

Öncelikle en basit yöntemden başlayalım.

Google Play Store‘a girip arama çubuğuna  “mtk engineering mode” yazın ve çıkan uygulamayı indirin. Marketten indiremiyorsanız buradan indirip telefona yükleyebilirsiniz.

Uygulamayı kurduktan sonra açın. İşlemleri aşağıda resimlerle beraber sırasıyla takip edin.(resimler temsilidir)

1:  MTK Settings butonuna dokunun.

2: Menüyü sola doğru kaydırarak Connectivity sekmesine gelin.

3:  CDS information butonuna dokunun.

4: Radio information butonuna dokunun.

5: Phone 1 butonuna dokunun.

6:  AT+ yazın çubuğa dokunun ve hemen yanına E yazın.

7:  AT+EGMR=1,7,” “ seçeneğini seçin.

8:  ” “ arasına 1.  imei numaranızı yazın.

9:  SEND AT COMMAND butonuna dokunun.  Telefonunun geri tuşu ile geri gelin.

10:  Phone 2 butonuna dokunun.

11: AT+ yazın çubuğa dokunun ve hemen yanına E yazın.

12:  AT+EGMR=1,10,” “ seçeneğini seçin.

13: ” “ arasına 2.  imei numaranızı yazın.

14:  SEND AT COMMAND butonuna dokunun.

Şimdi uygulamayı kapatıp telefonunuzu yeniden başlatın. Telefonunuz açıldığında *#06# kodu ile imei numaralarını kontrol edin. İşlem tamamdır.

 İkinci yöntemde ise telefonunuzu rootlamanız gerekecek, işlem sırasında da rootlayabilirsiniz veya vRoot kullanarak da telefonunuzu rootlayabilirsiniz.

Bu yöntemi uygulamak için aşağıdaki programı indirip kurmalısınız. Programı kurmadan önce lütfen antivirüs programınızı devre dışı bırakın. Programda virüs yoktur ancak bazi antivirüs programları uyarı vermektedir.

MTK Droid Root & Tools v2.53

Programı kurduktan sonra açın. Telefounuzun ayarlar bölümüne girin Geliştirici seçeneklerinden USB Hata Ayıklama Modunu açın ve USB kablosuyla bilgisayara bağlayıp sürücülerin yüklenmesini sağlayın. Windows 7 sürücüleri otomatik olarak yüklemektedir.

Sürücüleri yüklendiğinde Program telefonun blgilerini okuyacaktır.

mtk6582 imei repair 1

Imei onarım işlemini yapabilmeniz için sol alt köşedeki kutucuğun rengi yeşile dönemlidir. Telefonurootlamanıza rağmen yeşil rengi göremiyorsanız ROOT butonuna tıklayın ve çıkan uyarılarda Hayır butonuna tıklayın.

Yeşil rengi gördüğünüzde IMEI/NVRAM butonuna tıklayın. Açılan pencerede 1. ve 2. imei numaralarınızı girin.

mtk6582 imei repair 2

Imei numaralarınızı yazdıktan sonra Replace IMEI butonuna tıklayın. Çıkan uyarıda Tamam‘a tıklayın. Telefonun kablo bağlantısını kesip cihazı yeniden başlatın. Telefon açıldığında *#06# kodu ile imei numaralarını kontrol edin.

Not: İletişim araçlarının imei numaralarını değiştirmek yasal değildir. Lütfen telefonun orjinal imei numaralarını kullanın.

67 thoughts on “General Mobile Discovery Imei Repair – Imei Onarımı”
 1. Elimde general mobile gm 6 var *#06# yaptıgımda imei numarası boş görünüyor ne yapmalıyım

 2. merhaba elimde bir gm discovery var. ancak programınız bir türlü yanıt vermemekte. 64 bit kullandığım için yapabilir mi bunu? ne yapmamı önerirsiniz

   1. cevabiniz icin tesekkurler.
    pc de antivirus yok sadecedefender ve cpu korumalari var.
    ben telefonu stock roma dusurup oyle hallettim. mtk engineering ile.
    yapamayan arkadas olursa oyle baksin.

 3. telefonunuzu root larsanız banka işlemleri sırasında güvenlik açığıniz olacagından zaten banka programlarını da kullanırken bu sekilde uyarı alacaksınız hiç tavsiye etmem

 4. Merhaba general mobile discovery cihazında silinen play strore nasıl tekrar yüklenir bilginiz var mı

 5. Merhaba ben yaklaşık 2 hafta önce imei sorunu yaşamıştım. Şimdi de uygulamalar durduruldu sorunu yaşıyorum. Cihazda yeterli depolama alanı olmasına rağmen depolama alanı yok bildirimi geliyor ve ekranda launcer durduruldu takvim durduruldu rehber durduruldu whatsapp durduruldu gibi arka arkaya bildirim geliyor menüye de giremiyorum cihazı sıfırlarsam imeimin de sıfırlanmasından korkuyorum çünkü daha önce aynısını yaşadım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

   1. Ben bu telefonu 7 aydır kullanıyorum, 7’den fazla kez bozuldu hiç kullanışlı bi telefon değil. 3 yıldır samsung kullanıyordum tamam sarj sıkıntısı oluyordu ama hiç bozulmadı general mobiledan hiç memnun değilim kimseye tavsiye etmiyorum bu nedir ya son 1 ayda 4. kez bozuldu

 6. arkadaşlar AT+ arasına boşluk koymayı unutmayın , işlem hata veriyor örnekteki gibi yapılırsa sorunsuz imei yazılacaktır..

  örneğin: AT + EGMR=1,7,”1234567890”

  Not:phone1 ve phone2 için ayrı ayrı yazıp tekrar başlatın…

  teşekkürler admin ..

  1. Kardeşim benim cihaz zaten geçersiz imei sorunu veriyor ben bu programda EGMR kısmına hem phone1 hem phone2 imeimi yazicam ama bilmiyorum ki imeileri ve sorgulayamiyorum da yardımcı olabilir misin

 7. Abi benim cihazda zaten geçersiz imei sorunu var bunları yaparken imei istiyor ben bilmiyorum ki nasıl öğrenebilirim? Bu arada *#06#’yi denedim geçersiz diyor

  1. cihazın arkasındaki etiketlerde imei numaraları yazar ancak geçersiz imeiler bazen düzelmeyebiliyor. bu durumda bir servise danışmanızı öneririz.

    1. Ya ben imeileri cihazın arkasında bulamadım yani öyle bi etiket yok ve cihazın faturası ya da kutusu da mevcut değil elimde :(

 8. hocam discovery 2 mini SP Flash Tool ile direkt download yaptım şimdi mobile uncle tools da MTK Enginering Mode tıkladığımda Wlan test menüsü vs bi menü çıkıyor yardımcı olabilirmsin ?

 9. merhabalar, imei atıyorum orda sorun yok ama telefonu sıfırladıktan sonra imei gidiyor yani imei de sıfırlanıyor telefonda bunun için ne yapmalıyız ?

 10. BU KOPYALA YAPIŞTIRCILARA UYMAYIN
  AT İLE + ARASINA BİR BOŞLUK BIRAKMAYI UNUTMAYIN YOKSA İŞLEM HATA VERİR

   1. çift hatlı mini kullanıyorum birinci hat çalıştı ama ikinci biturlu olmuyor nerede hata yapıyorum acaba burdakileri aynen uyguluyorum farklı bi işlemmi yapmöam lazım çift hatlı için

 11. THİS command is not allowed in user build diskovery 2 icin dsenedim ingilizce yazdığım hatayı verdi

 12. usta radio ınformationa giriyorum imeı yazıyorum sent a command basınca bu hatayı alıyorum nedir bu this command is not allowed in userbuild

  1. ‘Bu komuta izin verilmiyor’ hatası alıyorsunuz. Root başarıyla gerçekleşti mi?

 13. 2sinide yaptım fail hatası verdi telefon acaba sorun ne olablır . değiştirmiyor yani imei ????

  1. Yazılımsal bir problem olmalı. Önce telefonu formatlamayı deneyin. Olmazsa yazılım yüklemesi işe yarayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir