General Mobile Discovery Elite Format Atma

General Mobile Discovery Elite akıllı telefonunuza yazılımsal olduğunu düşündüğünüz problemlerden kurtulmak, tek seferde ayar, veri ya da ön bellek temizlemesi yapmak amacıyla veya ekran kilit deseni-güvenlik kodu engellemelerinden dolayı format atmak isterseniz bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

İşlem öncesi mümkünse lütfen veri yedeği alın ve telefon şarj seviyesinin en az %25 olmasını sağlayın.

General Mobile Discovery Elite, Android 4 işletim sistemi kullanan bir model ve format atma yöntemleri aynı işletim sistemini kullanan modellerle benzerlik gösterir. Format atabilmek için 2 farklı yöntemden istediğinizi kullanabilirsiniz.

Kullanılabilecek ilk yöntem için menüye erişim sağlayabiliyor olmanız gerekir; Menüden Ayarlar> Tüm Ayarlar(Ekranın sağ üst kısmında)>Yedekle ve sıfırla(Sistem sekmesinde)> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip, onay vermelisiniz. Onay sonrası telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenerek yeniden başlar.

İkinci yöntem ise işletim sistemi veya uygulama hataları ile ekran kilit deseni-güvenlik kodu engellemeleri için kullanılan en etkili yöntem olan donanımdan formattır. Bunun için telefonun bazı fiziksel tuşlarıyla onarım moduna(recovery mode) ulaşmalısınız.

Telefonu kapatın ve ses açma tuşu ile açma-kapama(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.

Telefon iki kez titreyene kadar tuşları bırakmayın! İkinci titreşim gerçekleştiğinde tuşları bırakabilirsiniz. Bu şekilde Recovery moda giremezse, ikinci titremeden sonra güç tuşunu bırakıp, sadece ses açma tuşuna basmaya devam edin.General_Mobile_Discovery_Elite-hard-reset-format-atmaDiscovery elite bir süre sonra onarım modunda, sistem ekranına geçecektir. Burada dokunmatik çalışmaz.

Sistem ekranında aşağı inişler için ses kısma tuşunu, onay için ise açma-kapama(kilit) tuşlarını kullanmalısınız.

NOT: Bazı versiyonlarda onay için ses açma tuşunu kullanmanız gerekebilir. Kilit tuşu onay işlemi yapmazsa lütfen ses açma tuşunu deneyin.


Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data / factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve kilit tuşuyla onaylayın.

Yeni gelecek ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes – Delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine kilit tuşuyla onay verin.

Telefon sıfırlama işlemini yapar ve ilk ekrana dönüş yapar. Burada çıkış yapmadan önce ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de aynı mantıkla onaylamak, telefonun gereksiz ön belleğini de temizleyecektir.


Son olarak sistem ekranında, ilk sıradaki ‘Reboot system now‘ seçeneğini açma-kapama(kilit) tuşuyla onaylamak, telefonun normal bir şekilde yeniden başlamasını sağlayabilirsiniz.

İşlem tamam! Discovery Elite yeniden kuruluma hazır…

Author: Tayfun Sağır

40 thoughts on “General Mobile Discovery Elite Format Atma

 1. Arkadaslar telde nori os rom yuklemistim.daha onceden twrp recovery yukluydu.sonrasinda baska bir rom yuklemek istedim yanliz çin recovery ile oluyormus yukleme.bu çin recovery rashr tool ile flashladim .sonrasinda tel reset atti.suanda gionee yazisina gelip kapaniyor.ne yapmam gerekli.recovery giremiyorum.recovery olmadan mudahale edemiyorum telefona.backup telefonun sd kartinda mevcut.yardimlarinizi bekliyorum

  1. flashtool ile stock rom yüklemeyi deneyebilirsiniz. bizim yükleme şansımız olmadı ama internette araştırırsanız bulursunuz.

    1. İbrahim bey yorumunuz doğru. Elite Snapdragon 800 kullanıyor. General Mobile modelleri genellikle MTK olduğundan o şekilde bir tavsiyede bulunulmuş ama FlashTool işe yaramayacaktır. Sorun da ciddi gibi duruyor. Başka yazılım yükleme yöntemleri denemelisiniz. Biz henüz bu model üzerinde çalışmadığımızdan yanlış yönlendirmek istemeyiz.

 2. Discoveri luncher kilitlendi ve desenini unuttum e-posta ya şifre gönderildi diyo ama şifre gelmedi ne yapmalıyım uygulamari açmak istiyorum ama kilitleyici ile kilitli olduğu için acamiyorum yardım eder misiniz acil lütfen…

 3. ben format atmadan önce telefonu şarj etmemiştim bilmiyordum şimdi telefon hiç açılmıyor saatlerce bekledim yok açılmadı format attım hala bekliyorum açılmıyor abicm yardım edebilirmisin ya :(

  1. İşlemi tekrarlayın. Telefon kurulum ekranına geçişte bir kaç saat bile bekletse, sabredin.

  2. kardeşim seninkide benimkiyle aynı sorun heralde bilmiyorum ama olmuyor yani baya saatlerce bekledim samsung yazısı yazıyor sürekli baştan devam ediyor napcaz ?

 4. Telefonumda pin kodunu girmek istiyorum fakat 0 tuşunu girmiyor, bende pin kodunu kaldırmak istiyorum nasıl yapabilirim lütfen söyler misiniz?

 5. ya şarjım bitti açtım recovery moda gitti reboot system now basıyorum yine buraya geliyo napcm

  1. Muhtemelen ses kısma tuşunuz basılı kalıyor. Bu da mekanik bir sıkıntı demek ki çözüm bir teknik servise başvurmak olacak. Telefonunuzun garantisi varsa garantiye gönderebilirsiniz.

   1. abicim banada bi cevap yazarsanız sevincem telefon formt attım hala açılmıyor saatlerce beklesemde hyr açılmadı hala bklyrm

 6. Merhaba benim discovery elite marka telefonum wifiye bağlanmıyor sorun neden kaynakşıdır acaba

  1. wifi açılıyopr ama bağlanmıyorsa ya modeminizde sorun vardır ya da şifreyi yanlış giriyorsunuzdur.

   1. Selam arkadaşlar benim elit telefonunun ekranı sağlam ama ekran yukselsetsemde azaltsamda aynı modda parlaklık seviyesi her zaman kısık kalıyor ne yapmak lazım

     1. Kolay gelsin bende eliti formatladim bi kaç gün sonra hep depolama alanı yetersiz deyip programları kapatıyor napabilirim telefon boş normalde ama yer yok diyor hep

      1. Videoda anlattığımız 2. yöntemi kullanarak telefonu formatlayıp, temiz bir kurulum yaparsanız, hafıza hatası almamalısınız. General Mobile’ın Elite dönemindeki hemen her modelinde aynı durum söz konusudur. Hafıza üçe bölünmüş olduğu söz konusu hata alınıyor ve iyi bir hafıza yönetimi yapılması gerekiyor.

 7. şu anda telefonuma format atıyorum wite data factory resetli şeçtikden sonra diğer ekrana geçmiyor .general mobile yazısı geldi yarım saaten beri aynı napmalıyım ?

  1. Telefona hangi sorundan dolayı format atmak istiyorsunuz. İşlemlere en baştan başlayın.

  1. format işlemi bitmeden telefonu kapatmaya çalışınca bu sorun meydana gelir genellikle. bir kaç kez daha formatlamayı deneyin, formatla düzelmiyorsa yazılım yükleme yollarını araştırın.

 8. Dedikleri izin hepsini yaptım ama reboot system now diyince aynı ekrana geliyor napıcam yardım

 9. ben format atarken yanlışlıkla ABD li bi seçenek vardı ona bastım kadı telefon now send the package you want to appy yazdı kaldı yardım lütfen

        1. elitenin 4.4.2 sürümünü güncelledim telefonun ekran kilidi kapandktan sonra açılmıyor donup kalıyor ne yapmalıyım??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir