General Mobile Discovery Detaylı İnceleme

General Mobile Discovery… Son dönem akıllı telefon piyasasının en popüler modeli ki tek bir modelle marka adının nasıl yayılabileceği konusundaki en canlı örnek. Tabii ki General Mobile markasına ait tek bir model yok. Ancak hiç bir modelinde bu denli konuşuluyor olmamıştı.

Düşünün ki Samsung Galaxy S3’le bile kıyaslanabilecek kadar yer etti piyasada! Bu gerçekten ciddi bir durum! Zira Galaxy S3 piyasanın ciddi modellerinden biri. Üstelik S4 çıkana kadar bir çoğu tarafından piyasanın en iyi telefonu olarak kabul ediliyordu.

General Mobile Discovery ile ilgili önce şunu belirtmek gerekir ki üründe mobil operatörlerin izlediği tarzda bir politika izlenmiş. Yani General Mobile başka bir üretici firmanın telefonuna kendi markasını bastırmış; Blu Mobile – Life Play. Blu Mobile ülkemizde satışı yapılmayan bir marka olduğundan bu detay bizim için önemsiz. Ancak bu konuda da çeşitli sorular geldiğinden incelemeye başlamadan yanıtlamayı uygun bulduk.

Discovery’i yaklaşık 10 günlük bir teste aldık ve hakkında türetilen şehir efsaneleri konusunda fikir sahibi olmaya çalıştık. Üstelik yoğun istek üzerine planladığımızdan çok önce! İşte detaylar…

İncelemeye başlamadan önce General Mobile Discovery’nin teknik özelliklerine tablodan göz atmak isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

General Mobile Discovery Teknik Özellikleri

general-mobile-discovery-renkler

TASARIM

Discovery hakkında değineceğimiz ilk detay inceliği; 7.59 mm. Yani bu ne demek? iPhone 5 kalınlığında, Galaxy S4 ve Galaxy S3’den daha ince. Yani piyasadaki en ince akıllı telefonlardan. Öyle ki telefonun arka kapağı, piyasada ‘hayalet kılıf’ denilen ve 0.2 mm kalınlığa sahip kılıflara benzer cinsten. Arka kapak da telefon gibi çok ince ve buna rağmen çok diri.

Telefonda dokunmatik panel üzerinde herhangi bir tuş yer almıyor. Yani ana ekrana dönen orta tuş yok. Tasarım bu haliyle Galaxy Nexus’ları andırıyor.

Arka bölüm neredeyse dümdüz ve bu cihazın ele verimli bir şekilde oturmasını sağlıyor.


Telefonun tasarımda diğer bir artısı 4 farklı renkle sunuluyor olması; siyah, beyaz, turkuaz ve pembe. Özellikle turkuaz rengi dikkat çekici. Ancak pembe rengi bulmak gerçekten güç.

Ürün Samsung Galaxy serisi gibi plastik aksamla kaplanmış. Kendisi için çok hassas dememiz çok doğru değilse de yine de iyi bir kılıfla kullanmakta yarar var. Ekran koruma jelatini(parlak) kutusunda zaten geliyor. Kılıf çeşitleri de ürünün piyasaya yaygınlaşmasıyla oldukça çoğaldı. Zevkinize göre bir kılıf bulmanız zor olmayacaktır.

Cihazın boyutuna göre tasarımı başarılı. Biz beğendik. Sadece beyaz renkte darbe alan bölgeler kirlenmeden dolayı kötü görünüyor ki bu beyaz renk bir çok akıllı telefon için geçerli.


general-mobile-discovery-yorumlari

YAZILIM VE DONANIM

Discovery konusuna zannedersek en çok kafa karıştıran bölüm burası. Zira tablolar üzerinden kıyas yapıldığında bir çok modelin önünde görünüyor. Peki durum aslen böyle mi?

GM Discovery gerçekten hatrı sayılır donanımlarla ve yeterli düzeyde yazılım geliştirmeleriyle geliyor. En dikkat çeken detaylar 1 GB Ram, dört çekirdek 1.2 Ghz işlemci ve çift hat desteği ile 8 Megapiksel kamerası. Bunların hepsi fiyatına göre oldukça iyi donanımlar. Hatırı sayılım yazılım geliştirmeleri sunmasa da satıldığı fiyat göz önüne alındığında donanımları başarılı.

Öncelikle Ram için konuşacak olursak, telefonRam’i biraz çabuk kullanıyor. Her ne kadar telefonun kasılmasını engellemeye çalışsa da arada bir kasılmalar meydana geliyor. Bu durum bazen uygulama hatalarına kadar varan sonuçlar doğurabiliyor. Ancak rakipleriyle kıyaslandığında bu oldukça normal bir durum. Ram’i daha verimli kullanmak için ya zaman zaman Ram’i işletim sisteminin sağladığı standart yardımcıyla temizlemek ya da markette bulunan ön bellek temizleyici programlar takip etmek, rahat kullanım açısından faydalı olacaktır.

1.2 Ghz işlemci oldukça iyi. Şöyle ki cihaz çok fazla yorulmadığında kullanım akıcı. Bazen geri dönüşler, uygulama geçişleri gibi durumlarda takılabiliyor. Ancak çok büyük bir artısı var; ısınmıyor! Diğer bir çok akıllı telefonu test ederken yaptığımız gibi işlemciye çok kez yüklendik ancak ısındığına denk gelmedik ve bu bizi oldukça şaşırttı. Şöyle ki en üst seviye cihazlar bile, örneğin bazı oyunlarda(Frotline Commando, Real Racing 3 gibi) aşırı ısınmaktan kurtulamazken, Discovery sadece tatlı bir sıcaklık verdi! Bu gerçekten bizim için çok önemli bir detay oldu ki telefonun en beğendiğimiz noktası bu!

Cihaz 4 ve 16 Gb olmak üzere iki farklı dahili hafıza seçeneğiyle sunuluyor ki 32 GB’a kadar da hafıza kartı desteği veriyor. Üstelik 4 ve 16 gb seçenekleri arasında da büyük bir fiyat farkı yok!

Donanımlar genel olarak yeterli. Bu seviyede sunulabilecekler maksimum olarak verilmiş.

Yazılım açısından baktığımızda ise, telefonun şık ve orjinal bir arayüze sahip olduğunu söylemek mümkün. Android 4.2 işletim sistemi kullanıyor olması direk bir başarıyken, ara yüzün diğer markalardan herhangi birini akıla getirmiyor olması da dikkat çekici!

Cihaz arayüzde kullanıcıya bir çok opsiyon sunulmuş, gördüğümüz eksiklerden biri yeterli tema desteği olmaması. Bir kaç farklı tema seçeneği var ancak birbirine çok benzer nitelikte.

Yazılım konusunda gördüğümüz diğer bir eksik ise telefonun klavyesinin eksik olması. Eksikten kastımız yine diğer markalar göre geride olması. Klavye ki özellikle metin tahmini tatmin edici seviyede çalışmıyor. Yakın zamanda yayınlanan güncellemeyle biraz olsun iyileştirilse de maalesef klavyeyi beğenemedik. Söz konusu güncellemenin menünün tamamını Türkçe olarak düzenlediğini de söyleyelim.

Telefonda direk bir ofis uygulaması entegre geliyor. Bunun düşünülmesi hoşumuza gitti. Buna benzer bir çok uygulama da(Facebook, Twitter, WeChat vb.) cihaza direk entegre durumda.

Ayarlar kısmı Sık Kullanılanlar ve Tüm ayarlar olarak ikiye bölünmüş. Bu da bizce başarılı bir hamle. Ayrıca yeni gelen güncelleme açık uygulamaları, telefonu sallayarak kapatabilmenize imkan tanıyor ki bu özelliği çok sevdik.

Yazılım güncellemeleriyle desteklendiği taktirde bu alanda iyi olacağı kesin. Yalnız şu an bu konuda net bir bilgi yok! Yakın zamanda yayınlandığını söylediğimiz yazılım güncellemesi hata düzeltmeleri ve iyileştirmeler üzerineydi. Telefonun işletim sistemi güncellendiği taktirde, markanın sadık kullanıcılar kazanacağı kesin.

general_mobile_discovery-detayli-inceleme

KAMERA , GÖRÜNTÜLEME ve MÜZİK

GM Discovery 8 Megapiksel, led flaşlı bir kamerayla geliyor. Bu kamera tablolardan kıyasladığınızda bir çok markayla aynı özelliklerde görünse de bir çoğuna göre başarısız. Ancak yetersiz mi? Hayır! Şöyle ki kamerada coğrafi etiketleme, görüntü sabitleme, dokunmatik odaklama, yüz ve gülümse yakalama gibi günümüz telefonlarının standart özelliklerine sahip. Fotoğrafları için çok net dememiz söz konusu olmasa da bu seviye için yine de yeterli.

Fotoğraflar özellikle bilgisayar üzerinden, tam boyla görüntülemelerde çözünürlük sıkıntısı yaşatıyor ve kalite düşüklüğü belirginleştiriyor. İyi fotoğraflar için iyi ışık, ideal ortam gibi detaylara ihtiyacınız olabilir.

Eksileriyle anlattığımız fotoğraf kalitesi Instagram gibi fotoğraf paylaşım uygulamaları için yeterli düzeyde ve çeşitli efektlerle kusurları kapatmanız mümkün.

Yine mükemmel video kayıtları yapamıyor olsa da yine başarısız dememiz mümkün değil. Videolar akıcı ancak telefon hareket ettirildiğinden ortaya çıkan sıkıntıları kapatma konusunda yetersiz.

Görüntüleme de ise Discovery’i başarılı bulduk. Ekran HD ve buna bağlı olarak oldukça keskin görüntüler sunuyor. Youtube’da izlenen HD videolarda hiç bir sıkıntı yok. Ancak diğer siteler üzerinden video görüntülemelerinde problem yaşadık. Flash eksiği olduğu çok net. Yazılım güncellemesiyle düzeltilebilecek bu eksik için biraz beklemekte fayda var diye düşünüyoruz.

Cihaz iyi sayılabilecek de bir oyun deneyimi yaşatıyor. Yüksek donanım gerektiren bazı oyunlarda geride kalsa da bir çoğunda  yeterli performans sunuyor. Düşük donanım isteyen oyunlarınsa hepsinde başarılı.

Bu bölümde değineceğimiz son nokta müzik çalar performansı! Öncelikle cihazda DTS Sound geliştirmesi olduğunu söyleyelim. Bu özellik size çok çeşitli ekolayzer ayarı yapabilmeniz konusunda imkan tanıyor. Ancak HTC One kutusundan çıkan Beats kulaklıkla bile denememize rağmen biz çok iyi sesler alamadık! Çok kötü değil ancak bu basit alan için daha fazla çalışılabilirmiş.

Diğer bir kusur ise telefon müzik çalarının gördüğü her sesi listeye alıyor olması. Örneğin oyun seslerini müzik çalarda görürseniz şaşırmayın. Ufak bir uğraş sonrası bunun üstesinden gelinebiliyor olsa da yine basit bir noktadan sınıfta kalmış oldu!

Eksiklerinden daha çok bahsetmiş olsak da bu alanda Discovery’i beğendik. Çünkü vaad ettikleri bu fiyatın üzerinde bir performans değil!

general-mobile-discovery-hakkinda

İNTERNET DENEYİMİ

Discovery’de bizi en çok şaşırtan detaylardan birisi de internet kullanımı oldu. Oldukça iyi izlenimler edindik. 3G bant desteği üst düzey olmasa da sayfa görüntülemeleri oldukça başarılı. Edge hızında bağlanmak zorunda kalmadığınız sürece internet kullanımı sizi sıkmayacaktır.

Dosya indirme hızı da çok iyi. Şöyle ki yaklaşık yarım saat boyunca işimize yarayan tüm uygulamaları(yaklaşık 50 adet) indirebildik.

Wi-fi bağlantısı da test süresince bize herhangi bir problem yaşatmadı. Üst düzey telefonlarda bulunan bazı wi-fi özelliklerden yoksun. Ancak eksiklikleri hissedilmiyor.

ŞARJ PERFORMANSI

Telefonun şarjı 1 dolu gün gidiyor. Öyle ki 2100 mAh bataryaya sahip Galaxy S3’ten daha iyi bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. Bataryası 1800 mAh ve çıkarılabiliyor. Bu da demektir ki kötü durumlar için yedek batarya taşıma imkanınız da var.

Oldukça hızlı doluyor, ancak aynı hızda tükenmiyor. Büyük ve parlak ekranına rağmen bu performansı sergiliyor olması, hoşumuza gitti.

KUTU İÇERİĞİ

General Mobile Discovery kutusunda bir çok telefonda olduğu gibi şarj cihazı, data kablosu ve kulaklık standart olarak geliyor. Bunların yanında  bir de parlak ekran koruma jelatini var. Yani telefonu kutusundan çıkardığınız gibi ekranını korumaya almanız mümkün. İyi oturtulduğunda ekranda jelatin olup olmadığı konusunda bile şüpheye düşebilirsiniz. Yani kutuya baştan savma bir jelatin koyulmamış. Ancak aynı hassasiyetin şarj cihazı ve kulaklık için yapıldığını söyleyemeyiz!

Şarj cihazı ve kulaklığınıza iyi bakmalısınız. Zira çok kaliteli değiller. Kulaklığın ses kalitesi çok kötü olmasa da tasarımı biraz kaba ve basit.

Aksesuarlar konusunda şöyle bir yol izlemeniz mümkün; şarj soketi standart micro usb ve kulaklık girişi 3,5 mm jack olduğundan ister başka cep telefonu üreticilerin ürünleriyle isterseniz de bağımsız marka ürünleriyle yedekleme! Bu aksesuar kullanımınızı daha keyifli hale getirebilir.

general-mobile-discovery-incelemesi

FİYAT/PERFORMANS – SONUÇ

General Mobile Discovery konusunda bir çok kişi gibi bizim de şüphelerimiz vardı. O yüzden bitirirken şunu söylemekte fayda var; ürün Telpa garantisinde. Arkasında  sıradan ve referanssız bir marka olmadığından garanti konusunda kafaya takılacak bir şey olmadığı belirtelim. Diğer taraftan sadece satışlarla büyük reklam yapmış markanın, bu dakikadan sonra müşteriyi bezdirecek kıvamda davranışlara gireceğini düşünmüyoruz. Bu yüzden marka ve garanti konusundaki şüphelerinizden sıyrılabilirsiniz.

Şu sıralar General Mobile Discovery Mini modelinin geleceği söylentileri olduğunu düşünürsek, Disvovery marka için uzun süreli bir atılımın en başarılı hamlesi olabilir. Bu açıdan markadan korkusu olanların ilerleyen dönemde pişman olabileceği bir ihtimal söz konusu!

Ürün ülkemiz piyasasında şu an oldukça yaygınlaştığından yedek parça sıkıntısı yaşayacağını da pek düşünmüyoruz. Eğer satışlar bu şekilde giderse ürüne dair bulunamayacak parça kalmayacak gibi. Şu an piyasada ekran koruma jelatini, bir çok çeşit kılıfı, bataryası ve ekranı mevcut. Şimdiden yan sanayiyle bu kadar destekleniyor olması kullanıcı açısından iyi.

Ürünü teste almadan önce bu kadar iyi sonuçlara alacağımıza ihtimal vermiyorduk. Ancak bir çok kişi gibi şunu söyleyebiliriz ki Discovery şu an fiyat/performans açısından piyasanın en iyi telefonu! Ancak burada bizim için önemli olan bunun sürdürülebilirliğidir. Yani bu özelliklerde bir telefonun 650 lira olmasından ziyade, markanın kullanıcıya sunacağı destek! Öyle ki gerek yazılım güncellemeleri gerekse malzemenin bir süre sonra kendini bırakmaması bizim için önemli detaylar. Çünkü bize göre akıllı telefonlar olduğu noktada kalarak hiç bir şey kazanmaz… Dolayısıyla da kullanıcısına kazandırmaz.

Sonuç olarak cihazın ciddi manada artıları söz konusu. Isınmaması, ince yapısı, ekran kalitesi ve fiyatı bunlardan en önemlileri. Bir takım eksikleri olsa da bu fiyatta sıfır bir telefonda Discovery’nin sunduğu ciddi artıları bulabilme imkanınız yok. Özellikle akıllı telefon değiştirme periyodu 1 sene gibi dönemler olan kullanıcılar hiç düşünmeden alabilir. Ötesini görebilmek için biraz daha beklemekte fayda var. Yalnız bu fiyata ciddi markaların ikinci el seçeneklerine göz atmayı düşünenlerin de yanlış bir düşüncede olmadığı belirtelim.

General Mobile Discovery parasının hakkını veren bir ürün. Akıllı telefondan beklenenlerin hemen hemen tümünü başarıyla yerine getirebiliyor. Bu açıdan kesinlikle bir çok marka için ciddi tehdit. Zira şu an piyasada kendisi kadar popüler bir telefon daha yok! Biz beğendik ve başarılı bulduk! Bu yüzden bulunduğu fiyat aralığında sıfır bir telefon düşünüyorsanız kesinlikle göz atmalısınız!

 

Author: Tayfun Sağır

13 thoughts on “General Mobile Discovery Detaylı İnceleme

 1. bende discovery elit kullanıcısım.alalı 10 ay oldu 2ayda dördüncüye bozuldu.telpayı aradığımızda süreki bizi oyalıyorlar telefonu biraz daha kullanmam için işlem yapıp gönderiyorlar. telefon 1 haftadan fazla çalışmıyor tekrar aynı arızayı veriyor. telefonumda olan arıza şarjı varken kapanıp açılmaması. bu daHa nereye kadar gidicek telefon benden çok garantide duruyor resmen. telefonu 8 ay çok güzel bir şekilde kullandım hatta özellikle kamerasını ama bu sorun telefonumu bana kullandırmıyor ne yapmalıyım ? ilk göderdiğimde batarya değiştirdiler sonra ki göndermelerimde değişen parça olmamış. şuan bu telefonu aldığıma pişman oldum paramla rezil oluyorum telefonumun değiştirilmesini istediğimde bana değişen parça olmadığı için değiştiremeyeceklerini söylüyorlar(batarya aksesuardan sayılıyormus) beni telefonumun garantisi dolması için resmen oyalıyorlar.

  1. anlattığınız durumu göz önüne alırsak yapabileceğiniz en mantıklı şey tüketici mahkemesine başvurmak.

 2. Telefonum dun gece hafıza kartı takılı halde dondu kaldı. Bende bilgisayara takip hafıza kartını bicimlendirdim ve yanlışlıkla telefondaki digital müzik seslerini de on belleği temizle diyerek silmisim. Su an hic digital arama sesi yok bunu nasil geri alabilirim lütfen yardim edin :(

  1. Format atip deneyebilirsiniz. Duzelmezse yazilim yuklemeniz gerekecek. Maalesef bu modele yazilim yukleme sansimiz olmadi.

 3. bende bir discovery kullanıcısı olarak size şiddetle tavsiye ediyorum. telefon hem çok kullanışlı hemde çok iyi özellikleri var telefon tek kelimeyle müthiş. ben çok memnunum telefonumu düşürdüm ve yeniden ekran taktırdım çok kolay bir şekilde parçasını bulabiliyorum. yalnız sıhiyede balıkçıoğlu işanı var telefonunuzu orada yaptırın hem çok ucuz hemde adamlar güzel yapıyorlar…

 4. İncelememiz için teşekkürler. Sorum cihaz kutusundan ilk çıktığında ekranda bir koruyucu var mı? Şuan kullanıyorum ve ekranda koruyucu var mı yok mu anlayamadım.

  1. çoğunda var. bazılarının hem kutu içinde hemde yapıştırılmış jeltin koruyucusu var. ekranda var mı yok mu kontrol etmek için ekranın köşeine biraz para bandı yapışştırıp hafifçe kaldırın. jelatin koruyucu varsa bant ile beraber gelir.

 5. ben general mobile discovery marka telefon aldım fakat telefonun kulaklığı arızalandı fotoraf çekimi yapmıyor internet e giremiyorum.13.06.2014 günü telpa servisine gönderdik fakat beni telefonla aradılar hafıza kartını yükseltelim karşılığında 60 tl ödememi istediler kabul etmeyince oyalayıp duruyorlar aradığımda hafıza kartını yükselt meyi kabul edip 60 tl ödeseydiniz yapılırdı diyorlar bugün 26.06.2014 biraz önce yaptığım telefon görüşmesinde 20 gün daha beklememi söylüyorlar ben bu telefonu nasıl dostlarıma tavsiye ederi müşteri memnuniyeti yok ki servis anlayışı yok ilgi alaka yok böyle telefonda olmaz servis hiç olmaz insanı bu telefonu aldığına pişman ediyorlar alıp da paranızla rezil olmayın kardeşim başka marka almadığıma pişman oldum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.