General Mobile Discovery 2 Mini Format Atma

General Mobile Discovery 2 Mini modelinde yazılımsal olduğunu düşündüğünüz problemlerle karşılaştığınızda ya da ekran kilit desenini unutup, bloke ettiğinizde ilk aolarak format atmayı denemelisiniz.

Format atma işlemi telefonu sıfırlayarak, fabrika ayarlarına döndürür. Bu da telefonun bazı ağırlaşmalar, sıkışmalardan veya kilitlerden kurtulmasını sağlar.

İşlem öncesi münkünse veri yedeği alın ve telefon şarj yüzdesinin en az %25 olmasın sağlayın!

Discovery 2 Mini, Android 4 işletim sistemi kullanan bir model ve format atma işlemi, aynı işletim sistemini kullanan bir çok model gibi 2 farklı şekilde yapılır. Bunlardan ilki için menüye ulaşabiliyor olmanız gerekir;  Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırlama> Tlf. sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyin, onay verin.

Diğer yöntem ise ekran kilit desenini unutma-bloke etme ya da uygulama ile işletim sistemi hataları gibi nedenlerle menüye erişimde sıkıntı çıkaran  akıllı telefonlar telefonlar için en etkili yol olan donanımdan format seçeneğidir. Bunun için ise telefonun bazı fiziksel tuşlarından yararlanarak kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmalısınız.

Donanımdan format seçeneğini uygulayabilmek için izlemeniz gereken yol şu şekilde;

– Telefonu kapatın.
– Görseldeki gibi ses açma ve kilit tuşlarına basılı tutarak telefonu açın.
Telefon açıldığında kilit tuşunu bırakarak, ses kısma tuşuna basmaya devam edin. Telefon bir süre sonra kurtarma moduna geçiş yapacaktır.
general-mobile-discovery-2-mini-hard-format-atma

– Kurtarma modunda dokunmatik çalışmaz! Menüde aşağı yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise kilit tuşunu kullanmalısınız.
– Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/Factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve kilit tuşuyla onaylayın.
– Yeni gelecek ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes – delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine kilit tuşuyla onaylayın.
– Telefon sıfırlama işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onayladığınız taktirde telefon gereksiz ön belleğinden kurtulmuş olursunuz.
– Son olarak ‘Reboot system now‘ seçeneğini kilit tuşuyla onaylamak, telefonu normal bir şekilde yeniden başlamasını sağlar.

İşlem tamam! Artık kurulumu yaparak akıllı telefonunuzu yeniden kişiselleştirebilirisiniz.

Format ile düzelmeyen sorunları gidermek için telefona yazılım yüklemeniz gerekir, Yazılım yüklemesi için buraya tıklayın.


Author: Tayfun Sağır

67 thoughts on “General Mobile Discovery 2 Mini Format Atma

 1. SELAM ben telefonu tüm dosyaları sildim sonra fabrika ayarlarına döndürdüm başka kişiye gönderdim ama içinde bana ait olmayan resimler çıktı kilitli dosya diye bişey var mı göndrdiğim kişi öyle dedi virüs falan olabilir mi hatta yazılım güncelleme istedi ben yapmadım teşekkür ederim

  1. Talip merhaba. Öyle bir şey olma şansı yok. Telefonu tekrar fabrika ayarlarına döndürsün, kalan veriler de silinir. Eğer bu makalede anlatılan ilk yöntemden sonuç alamazsa 2. yöntem başarıya ulaşacaktır.

 2. Telefonumu arkadaşıma vermiştim kullanmıştı biraz sonra tamamen kapatıp çekmeceye koymuş bugun aldım telefonu elime hiç bir şekilde açılmıyor ekranı

  1. Telefonu iyice şarj edin. Sonrasında herhangi bir hareketlenme olmazsa güç tuşuna uzun basmayı deneyin. Yine de canlanma görülmezse bir teknik servise başvurmalısınız.

  1. Telefonu kapat, 10 saniye kadar bekle, sonra ses açma tuşuna basılı tut ve telefonu açarak, makalede anlatılan diğer yönlendirmelere uy.

 3. Benim telefonuma Instagram, Facebook, Messenger gibi uygulamalar inmiyor. İndirmeye çalıştığımda ise yeterli depolama alanı yok diyor. Oysaki var. Ne yapmalıyım.

  1. Serengül merhaba. Bu modelde hafıza 3 parçaya ayrılmıştır. Hepsini kontrol ettiniz mi, yani hafızanın boş olduğuna emin misiniz?

 4. general mobile 2 telefonumun ekranını değiştirdim değişimden sonra mobil ağa erişim sağlamıyor sinyal gücü götergesinde 1ve üzerinde anahtar işareti gösteriyor

   1. bir telefoncuya yaptırmıştım bilemiyeceğim
    çok kısa bir süre bağlantı kurmuş telefon görüşmesi yapmıştım

 5. formattan sonra telefon hiç acılmıyor general mobile yazısı geliyor orada kalıyor ne yapabiliriz
  acil yardım edin

  1. İşlem sırasında telefona müdahale etmemiş ve kurulum ekranına geçene kadar beklemiş olmanız gerekiyordu. Konuyla ilgili detayları şu makalede görebilirsiniz. http://www.ceplik.com/hJCft

   Eğer kurulum aşamasına geçmesine rağmen menüye ulaşmıyorsa da yazılım çökmüş demektir ki bu durumda da yazılım yüklemesi yapmanız gerekir.

  1. Önce ses açma tuşunu yaptırmalısınız. Aksi halde kurtarma moduna ulaşsanız bile seçenekler arasında ilerleyemezsiniz.

 6. telefonum kasıyo güç dügmesine batıgımzaman bi 10 15 sn sonra çılıyo ve uygulamalar girmekte zorlanıyorum napamam lazım

 7. meraba dıscovry 2 uyunsuz içeriksiz programlar kendılıgınde yuklenılıyor resimli hart reset atıyorum silinmıyor yarıdmcı olabılırmısınız

  1. Merhaba, virüsler formatla silinemiyor maalesef. yazılım yüklenmesi lazım. discovery 2 modeline yazılım yükleme şansımız olmadı o yüzden bu konuda size bilgi veremeyeceğiz.

 8. telefon güncelleme yapmıyor garantiye gitti 2 gün yaptı sonra tekrar eskisi gibi oldu 3-4 defa format attım sadece ilk gün uygulama indirebiliyorum sonra bida format atana kadar olmuyor. ne yapabilirim?

  1. yazılımsal bir sorun olabilir bir faha yetkili servisine gönderip yazılım yüklenmesini isteyebilirsiniz.

 9. ben yaptım tel acıldı başlat ekranı cıktı ama dokunmatık calışmadı bende pili cıkartıp tekrar taktım ama tel birdaha acılmadı ne olmus olabilir acil öneri

  1. Yazılım çökmüş olabilir. En yüksek ihtimal budur. Kurtarma moduna ulaşılmıyorsa yazılım yüklemesi yapmak şart demektir. Çünkü anlattığınız kadarıyla ekran sağlam.

  1. güncelleme yapılırken sistemsel hata olmuş olabilir, telefonu formatlamanızı öneririz.

 10. discovery 2 mini için rom arıyorum türkçe olan bi rom yardımcı olabilirmisiniz . bi rom yükledim türkçe desteği yok

  1. Rom yükle, sonra root yap kingo root programı ile. sonra Google Play’den more locale 2 indir. Içinden Türkçe dil seçeneğini seç o kadar, Türkçe oluyor.

 11. son güncellemeeden sonra böyle oldu.format seçeneklerini uyguladım ama açılış ekranına kadar gelip orada yine kalıyo.

  1. Bir kaç kez tuş formatını uygulamayı deneyin. Eğer sonuç alamazsanız yazılım yüklenecek demektir ki bunun için de yetkili servise başvurmalısınız.

 12. Benim telefonuna virüs bulaştı, telefoncu yeni yazılım yükledi gine smartphone diye eve geldiğinde sistem güncelleme var dedi yaptım ama telefon bidaha açılmadı sorun nedir acaba

  1. Güncelleme yazılımı çökertmiş olabilir. Hiçbir şekilde açılmıyorsa yaptırdığınız yere geri götürün.

     1. aynı şey benim telefonumdada oldu yazılım atılacakmış bu sorun bütün general 2 ve 2 minilerde var vallah aldığıma pişman oldum

      1. 1 kere garanti yaptı garantiden geldi geldi yapılmışta iki gün sonra aynı şey oldu bende sinirden alttaki caöını kırdım ekran çizgili ve noktalı telefoncu 200 tl cam için 40 tl yazılım ücreti istedi aynı şey babamın s3 ünde oldu camını yaotırdık 250 tl s3 nerde 2 mini nerde

  1. Baştan yazılım yüklemesi yapmayı deneyebilirsiniz. Ancak bu konuda bir deneme yapmadığımızdan yardımcı olamayacağız.

 13. kardeşim eline sağlık telefon sayende normale döndü.allah bilgine bilgi emeğine bol kazanç katsın

 14. guncelle geldi guncelledım dowland mod geldı ekrana tlf açılış ekanında kalıyor ne yapabilirim

 15. telefonuma (GM 2 mini) yazilim guncellemesi geldi guncelledim fakat surekli sıkıntı cikardi ekran donması telefon donması gibi. format/reset atarsam düzelebilirmi yoksa boş yeremi formatlamış olurum

  1. bu modele yazılım yükleme şansımız olmadı maalesef, yaşadığınız sorun nedir?

    1. reset derken formatı kastediyorsunuz sanırım, yeniden format amayı deneyin, format atılamıyorsa dediğiniz gibi yazılım yüklenmesi gerekecek.

      1. Yazılımsal bir aksilikten kaynaklandığını düşünüyorsanız, format çözüm olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir