Üreticiler akıllı telefonları için zaman zaman hata giderme ve yeni özellikler amacıyla yazılım güncellemesi yayınlar. Bu güncellemeler temel olarak 2 şekilde yapılır; üreticinin yardımcı masaüstü programını kullanmak ve OTA güncellemesi. Ancak her markanın yardımcı masaüstü programı olmadığından, OTA işlemi yani sunucuya internet üzerinden bağlanma yöntemi her akıllı telefonda standart olarak yer alır.

General Mobile 4G (Android One) modeli de üreticisinin masaüstü programı olmadığından internet bağlantısı ile güncellenebilir. Anlatacağımız bu standart yöntem hem hata giderme amacıyla yayınlanan hem de olsa Android v6.0 Marsmallow gibi işletim sistemi versiyonunu etkileyecek güncellemeler için geçerlidir.

Yazılım güncellemesi yaptığınızda telefonunuzdaki veriler silinmez. Ancak oluşabilecek aksiliklere karşı veri yedeği almakta fayda var. Bunun yanında akıllı telefon şarj düzeyinin de en az %50 olmasına dikkat etmek gerekir. Güncelleme paketleri çoğu zaman aşırı veri tüketimine yol açabilir. Bu yüzden işlemden önce kablosuz bir ağa Wi-Fi üzerinden bağlanmanızı tavsiye ediyoruz.

General Mobile 4G (Android One) modelinde yazılım güncellemesini yapabilmek için Menü> Ayarlar> Telefon hakkında> Sistem güncellemeleri yörüngesini izlemelisiniz.

İşlem için aynı zamanda telefonunuza entegre gelen GM Asistan uygulamasının Self Servis bölümünü de kullanabilirsiniz. İlgili bölümde ‘Yazılım güncellemesi‘ seçeneğini göreceksiniz.

Güncelleme bulunduğunda indirmeye, paket indirilmesi bittikten sonra da güncellemenin kurulmasına onay verin. Güncellemeyi kurduktan sonra telefonunuz anormal çalışırsa yeniden başlatmayı deneyin. Yeniden başlamasına rağmen anormallik devam ediyorsa, lütfen verilerinizi yedekleyerek telefonu formatlayın. Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

General Mobile 4G Modeline Nasıl Format Atılır?

127 thoughts on “General Mobile 4G Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?”
 1. Guncellemeyi kendim yapmak istiyorum ama kablosuz diyo nasil yalpbilirim telefonum general mobil gm5 plus

  1. Şaban merhaba. Güncelleme paketleri büyük veri dosyaları olabileceğinden ve bu da mobil verinin hızlıca tükenmesine yol açacağından, telefon sizi Wi-Fi’a yönlendiriyor. Bu da doğru olanıdır. Yazılım güncellemesi bölümünde bununla ilgili ayar olmalı. Ama tabi bizde kablosuz bir ağ . üzerinden işlem yapmanı öneriyoruz.

  1. Erol merhaba. Bu modele yazılım desteği kesildi. Artık telefonundaki son sürümle idare etmek zorundasın ki zaten muhtemelen Android 7 kullanıyorsun. O da bu telefon için yeterlidir. Önemli olan yazılımın güncellenmesi değil, sorunsuz çalışmasıdır.

 2. Yazılım güncelleme yaptm int açtığımda çok şarjı gidiyor tekrar nasl 6 marsmelow yapabilirim

 3. General mobile 4g öne dışarıya hoparlörden gayet yüksek iyi ses veriyor ama donanımsal bir sorun var kulaklıktan az dbi de kısık ses veriyor neden böle çözümü yokmu ses güçlendirici programlar yükledim ama gene aynı başka marka cihazlarda böle birşey yok.

  1. İç kulaklık filtresinin açık olduğundan emin misiniz. Diş fırçasıyla hafıfçe temizleyip deneyin. Yine az ses geliyorsa iç kulaklık arızalı olabilir.

 4. Meraba :) ben güncellemeyi kendi internetimden yapmak istiyorum yalnizca kablosuz ile bağlan diyor ya onu nasil kaldira bilirim.simdiden teşekkürler :)

  1. Beyzagül merhaba. Şu an yeni versiyonda o şekilde bir ibare olmamalı. Üstelik GM Asistan uygulamasından da sistem güncellemesi yapmayı deneyebilirsin, orada da ilgili ibareyle karşılaşmaman gerekiyor. Güncelleme dosyasının boyutu büyükse, kablosuz ağ mecburi kılınır ki bu tarz bir durumda da yapabilecek bir şey yok demektir.

   1. Tayfun meraba 4g modelinin android sürümü 7.0 güncellendi ya bunu yaptiktan sonra telefonum yavaşladi sanki sence güncelleme yapmamalimiyim.

    1. Merhaba, güncelleme yapmanızı öneririz. Ancak güncellemeden ömce veya sonra telefonu formatlamanızı da öneririz. Böylece gereksiz dosyalardan ve önbellekten kurtulursunuz. Buna rağmen yavaşlık yaşanıyorsa cihazın donanımı yetersiz kalıyor demektir. Çok ağırlaşırsa el güncelleme gönderirler.

     1. Ya tekrar merhaba bi sey sorucam play storede neden indirme bekleniyor sorunu olur ki bi uygulama indirirken sadece indirme bekleniyor diyor ama indirmiyor

      1. merhaba, telefon formatlandağında genelde uygulama güncellemeleri de silinir, dolayısıyla google play store da eski sürüme geçer, google play store kendini otomatik güncellemeli ama bazen sorun çıkabiliyor. bu durumda uygulama yöneticisine girip google play hizmetleri ve google play sotore uygulamalarının verilerini silip telefonu yeniden başlatın. internete bağlı şekilde 5 dakika bekledikten sonra indirme yapabilirsiniz.

 5. Gm 4g telefonum guncelleme yaparken hata verdi dokunuyorum dokunuyorum bisey olmadi bnde bataryayi soktum taktim simdi telefonum acilmiyor yuvarlak toplarda duruyor oyle ne yapmaliyim

  Garanti ucretsiz yaparmi

  1. Yüksek ihtimalle yazılımı çökmüştür, yazılım yüklemesi yapılmalı. Yetkili servise başvurmanızı öneririz.

     1. Gm 4g telefonum guncelleme yaparken hata verdi dokunuyorum dokunuyorum bisey olmadi bnde bataryayi soktum taktim simdi telefonum acilmiyor yuvarlak toplarda duruyor oyle ne yapmaliyim

      1. Evet, yetkili servis bu sorunu ücretsiz halleder. Bulunduğunuz şehire göre de bir kaç güne teslim edilir. Cihazı götürmeden önce arayarak, daha net bilgi alabilirsiniz.

 6. Hocam ben bir bilgilendirme yapmak istiyorum bilen vardır bilmeyen vardır.
  Kullanmak isteyen olabilir şuan son güncelleme alınamıyor. Bunun bildirim çubuğunda durmasından rahatsız olanlar

  Ayarlar>Ses ve bildirim>uygulama bildirimlerine gelip
  Google play hizmetlerini seçiyoruz. Ve Tümünü engelle yazan yeri seçiyoruz.

  UYARI
  Bu işlem güncelleme geldiğinde haberdar olamayacağınız anlamına gelir.

  (Hocam sabite alabiliyorsanız çok güzel olur, herkes bilgilensin.)

 7. Ben sistem guncellemesi yaptim hatta 3 veya 4 kere yaptim ama hala guncelleyin diye bildiri geliyo normaldebikere guncellendiginde busecenek gelmiyodu heralde bu bisorunmu yoksanormal bidurummu?

   1. Furkan merhaba. GM 4G modelinde ve diğer AndroidOne ürünlerinde menüde galeri ve müzik çalar olmaz. Bunların yerine Fotoğraflar ve Play Müzik uygulamalarını kullanman gerekir.

  1. Pek düzeltme şansınız yok. Bir çok kullanıcıya bir çok farklı yönlendirme yaptık ama hiçbiri işe yaramadı. GM 4G bu konuda problemli bir cihaz. Tavsiyemiz yetkili servisle görüşmeniz.

 8. Merhaba, telefonuma TWRP yüklü. Sistem güncellemesi hazırlanıyordan sonra, TWRP moduna geçiyor haliylede güncelleme yapılamıyor. Ne yapmam gerekir?

   1. TWRP yüklü olduğuna göre cihazlarınız Rootlu. Bu durumda TWRP kaldırma, unRoot gibi bir dizi işlem yapmanız gerekecek ki olumlu sonuç vermesi düşük bir ihtimal. Tavsiyemiz yetkili servise başvurmanız. Aksi halde cihazınız hiç çalışmayacak duruma gelebilir. En azından şu an dönemde GM 4G’ye pek müdahale şansı bulunmuyor. Bu yüzden direk yazılım yüklemesi gibi işlemler de gereğinden fazla riskli.

 9. İyi günler su anda telefonum6.0 ama yeni güncelleme ile 6.0.1olacak ama hata veriyo fabrika ayarlarına dondurmeden duzeltebilirmisiym

  1. Bu konuda sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok. Zira sorun sizden değil telefondan ya da üreticiden kaynaklanıyor. Fabrika ayarlarına döndürmek en mantıklısı. Yine de olmazsa yetkili servisle görüşmeniz gerekecek zaten.

 10. Merhaba Telefonu daki gelen 6.0 güncellenmesini henüz yapmamıştım ve bugün yapmaya karar Verdim ama sisteminin en güncel halindedir yazıyor bunu nasıl duzeltirim

  1. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz. Eğer yine aynı hatayı alırsanız lütfen yetkili servisle irtibata geçin.

 11. Merhaba güncelleme yaparken yarıya kadar dolup sonra android logosu yere yatıyor ve hata yazıyor format atıp tekrar denedim ama yine aynı lütfen yardım edin

  1. Orhan merhaba. Bu konuda sıkıntı yaşayan bir çok arkadaş var ve sorunu yetkili servisle irtibata geçerek çözdüler. Şu an elimizde cihaz olmadığı için gerekli denemeleri yapamıyoruz. İnternet ortamında da sağlıklı bilgi olmadığı için yetkili servise danışman en doğrusu olacak.

   1. Abdullah General Mobile 4G bu konuda biraz içine kapalı bir ürün. Yazılım vs. bulmak çok zor ve işlemler riskli. Herhangi bir çözüm bulduğumuzda tabiiki sitemize makalesi eklenecek.

 12. Merhaba ben guncellememi yapiyorum ama bi yerden sonra android logosu yere yatip ‘hata’ diyor napmaliyim??

  1. Eğer telefonda hayati önem taşıyan veriler yoksa, önce donanımdan format atıp, sonra güncelleme deneyin.

   1. Bende de aynı sorun var , format attıktan sonra kesin duzelirmi yoksa daha büyük hatalara yol aça bilirim

    1. denemeden bilemeyiz, format atarsanız daha büüyük bir sorun çıkarsa bu sefer yazılım yüklemesi yapmanız gerekebilir.

  1. telefonu kapatmamalı ve bataryayı çıkarmamanız gerekirdi! Bu ciddi bir yanlış! Donanımdan format uygulamaya çalışın. Olmazsa yazılım yüklemesi yapmak zorundasınız. Bunun için de yetkili servisle irtibata geçmeniz gerek.

   http://www.ceplik.com/F31at

 13. Ben telefonu güncellerken telefon elimden yere düştü ve bataryasi cikti kapandi bir daha acilmadi

 14. Ben bütün uygulamaları guncelledm tümünü smdi ayaklardan 2 tane var facebooktan 3tane uygulama var neden acaba telefonu geri gturmelimiym .

  1. Geri götürmenize gerek yok! Verilerinizi yedekleyin ve telefonu formatlayın. Sitemizde makaleyi bulabilirsiniz.

      1. Telpa ile görüşün. Net bir tarih yok, telefon ne zaman tekrar elimize düşerse o zaman.

         1. Yine telpayla görüşün, telefonla arayın. Biz size yeteri kadar yardımcı olmaya çalıştık. Daha ötesini beklemeyin.

 15. 5.1.1 bug fixes güncellenmesini yapamıyorum 10 kere denedim format attım güncele diyorum cihaz yeden başlatılıyor android adam çıkıyor biraz yüklüyor sonra üzerinde ünlem olan bi android adam çıkıyor ve güncelenmiyor napa bilirim 6.0 da geldimi bilemiyorum yardım lütfen

  1. Android 6 dağıtılmaya başlandı. Ancak cihazlara kademeli yükleniyor. Wi-Fi bağlantısı kurduğunuz sıralarda sistem güncellemesi kontrolü sağlayın. Tamamen indiğinde yükleme yapılacaktır.

        1. Güncelleme dağıtılıyor zaten, sana da ulaşacaktır. Biraz sabırlı olman ve yaptığınız tavsiyelere uyman gerekiyor.

   1. Bende hata veriyo günceleyemiyorum hala 5.1.1 güncellemesi gözüküyor nasıl kontrol etçem

     1. Yukarıda nasıl yapıldığı yazıyor. İşlem yapılmazsa zaten kontrol edilmiş oluyor.

 16. Telefona sistem güncellemesi diye bildirim geldi güncellendi ama sonra tekrar geldi neden olabilir bu

       1. Sanmam. Bir çok telefon arka planda çalışan uygulamalar olmasına rağmen gücelleniyor. Ayrıca bu telefonda güncelleme sıkıntısı yaşayan bir tek siz değilsiniz. Bir çok kullanıcıdan aynı sorunla ilgili geri dönüş aldık.

         1. Acaba neden anlamamakta ısrar ediyorsunuz? Bu, sizle değil, telefonla ilgili bir sorun!

 17. Bi yardım etseniz elim değdi 6.0 için güncellemeye mobil veriden indiriyor nasıl iptal edecem çok mb yer bea

  1. İptal seçeneği olmayabilir ama hemen bir kablosuz ağa bağlansanız sıkıntı olmazmış.

 18. Cihazı güncelemeye çalışıyorum içinde ünlem olan android adam çıkıyor ve güncelleme yapamıyorum en az 10 kere denedim olmadı format attım olmadı napa bilirim?

  1. Bizim tavsiyemiz yetkili servisle görüşmeniz. Bir çok arkadaş sorunu bu şekilde çözebildi.

    1. Başka yolu var; direk yazılım yüklemek. Ama yazılım dosyasını bulmak sıkıntı.

  1. Merhaba. Evet, gelecek. Fakat ne zaman geleceği konusunda şu an net bir tarih yok. Önümüzdeki aylarda bu güncellemeyi alan ilk cihazlardan biri olacak.

 19. Merhabalar.
  GM 4G android one telefonumu fabrika ayarlarına döndürdüm.

  Telefon açılıyor, başlangıç ekranı geliyor, dili seçtikten sonra; Hesabınızı doğrulayın ekranı geliyor ve “Bu cihaz sıfırlandı. Devam etmek için önceden bu cihazda senkronize edilen bir Google Hesabı ile oturum açın.” uyarısı çıkıyor.

  Gmail hesap bilgilerini girdikten sonra “Oturum açarak Hizmet Şartlarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.” ekranı geliyor. Kabul et deyip devam ettikten sonra bilgiler kontrol ediliyor ve kablosuz ağ seçtikten sonra “yazılım güncelleniyor.” uyarısı geliyor ancak birkaç saniye sonra yeniden ilk ekrana dönüyor. Yeniden deneyince aynı aşamalardan geçip yine başa dönüyorum. Google hesabına bağlanıyor ancak güncelleme yapamıyor. Bu ekrandan çıkamıyorum, telefonun ana ekranına geçemiyorum, bu adımları atla seçeneği yok.
  Bu durumun nedeni nedir? Çözümü var mıdır? Yardımcı olabilir misiniz?

  1. merhaba, formattan sonra gmail hesabını istemesi normal ancak yazılım güncellemesini atlayabilmeniz lazım. atlayamıyorsanız yani öyle bir seçenek yoksa yazılım yüklemeniz gerekecek ki yazılımı henüz dağıtılmadı. şimdilik yapabileceğiniz en mantıklı şey yetkili servisine ulaşıp sorunu bildirmek olacaktır.

  2. Mehmet merhaba. Daha önce bir kaç arkadaş daha aynı sorunu yaşadıklarını belirtmişlerdi. Ancak çözebildiler mi, çözdüyseler nasıl çözdüler buna dair bir yorum alamadık maalesef. Bizim önerimiz ya başka bir kablosuz ağa bağlanmak ya da kurulum sırasında mobil veri kullanmak şeklinde. Mail onay ekranı artık standart, o bölüm normal akışında ilerlemiş. Ama sonraki aşamalar normalin dışında. Eğer sonuç alamazsan lütfen telpayla irtibata geç. Sonuç alırsan da bizimle paylaşmayı unutma. :)

   1. Başka kablosuz bağlantılarını denedim sonuç alamadım, TELPA yetkili servise verdim,birgün sonra sorun düzeltilmiş olarak telefonu aldım ancak 20 TL para aldılar.

     1. https://support.google.com/mail/answer/41078?hl=tr şifre değiştirme

      Önemli: Cihazınızda Android 5.1 veya sonraki sürümü çalıştırıyorsanız ve fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyorsa, şifrenizi değiştirdikten sonra cihazı sıfırlamadan önce 72 saat beklemelisiniz. Güvenlik nedeniyle, cihazı sıfırladıktan sonra kurmak için son 72 saat içinde şifresi değiştirilmiş bir hesabı kullanamazsınız. Cihazınızı koruma ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

 20. Telefonum general mobile 4G güncelleme bildirimi geliyor güncelliyorum telefon kapanıyor guncellerken üçgen içinde bir ünlem işareti belirtiyor ve hata yazıyor telefonu bataryayi çıkarmadan tekrar açmak mümkün olmuyor ve güncelleme de tamamlanmıyor nasıl duzeltirim bu sorunu cevap verirseniz sevinirim .

  1. İrem merhaba. Eğer verilerinizi yedeklediyseniz, cihazı formatlamınızı öneriyoruz. Anladığımız kadarıyla cihaz bir aksaklıktan dolayı, bir yerde takılı kalmış. Aşılması için format çözüm olabilir; http://youtu.be/JdaP4uc0wF0

   1. Bende Hiç Bir Şey Olmuyor ! ! !
    10 gündür güncellemeye çalışıyorum olmuyor
    Formatladım olmadı
    Formatsız denedim olmadı
    Rootladım olmadı
    ::::::::::::(
    :(
    :(
    PLZ HELP ME

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir