OEM kilidi Android 5.1.1 ile hayatımıza giren yeni bir güvenlik aşamasıdır. OEM kilitliyken cihaza dışardan müdahele edilemiyor. Yani menüye giremiyorsanız cihazı formatlasanız bile açılırken son kullanmış olduğunuz gooogle hesabını ister. Google hesabını unuttuysanız telefonu açamıyorsunuz. Bu işlem yazılm yükleme için de geçerlidir. Menü dışından bir yükleme yapmaya çalıştığınızda OEM kilidi buna izin vermeyecektir.

Menüye girebiliyorsanız kilidi kolayca açabilirsiniz. Bunun için Geliştirici Seçeneneklerini aktifleştirmeniz ve burada bulunan OEM kilidi tikini açmanız yeterlidir.

Menüye ulaşamıyorsanız aşağıdaki yolu izleyerek OEM kilidini açabilirsiniz. Anlatacağımız işlemin telefonu garanti dışı bırakıp bırakmadığını bilmiyoruz. İşlem telefondaki tüm kişisel bilgi ve verileri silebilir. Ayrıca işlemden sonra yazılım  yüklemeniz gerekebilir. Yazılım yüklemesi için makalenin sonunda verilen linkleri inceleyebilirsiniz.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: QFIL & Drivers (General Mobile 4G OEM unlock)

Dosyayi indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın.

driver klaösrü içindeki QPST.2.7.422.msi dosyasını kurun. Kurulan program masaüstünde gözükmeyebilir. Programlar listesinden programı bulabilirsiniz. Programın ismi QFIL olarak görünür.

Programı kurduktan sonra sürücüleri kurmanız gerekecektir. Bunun için telefonu uygun modta bilgisayara bağlayıp sürücüleri yüklemeniz lazım. Telefonu kapatın. Telefon kapalıyken ses açma + ses kısma tuşlarına beraber basıp USB kablsounu telefona takın. (Bu tuş kombinasyonu işe yaramazsa sadece ses açma tuşuna basılı tutarak kabloyu telefona takın.)Telefon ekranında hafif ışık gözükecek ama herhangi bir yazı falan olamayacak. Bu esnada bilgisayar sürücüleri yüklemeye çalışacak. Sorun çıkarsa driver klasöründeki sürücüleri tek tek yükleyip tekrar deneyin. (Windows 10 ve Windows 8 sürücü yüklemelerinde hata verebilir. Mümkünse Windows 7 yüklü bir bilgisayarda işlemi yapmanızı öneririz.)

Sürücülerin yüklendiğinden eminseniz işleme başlayabilirsiniz. (Sürücüleri Aygıt Yöneticisinden kontrol edebilirsiniz.

QFIL programını açın. Görselde işaretlendiği gibi dosya seçimlerini yapın.

general mobile 4g oem kilidi

1: Cihazı doğru olarak bağlamışsanız bu alanda bağlanılan port gözükür.Burada portu göremiyorsanız bağlantı başarısız olmuş demektir.

2: Browse butonuna tıklayıp 4G_Hesap_Sıfırlama_Sw klasörü içindeki prog_emmc_firehose_8916.mbn dosyasını seçin.

3:  Load XML butonuna tıklayıp rawprogram_upgrade.xml dosyasını seçin. Dosyası seçtiğinizde tekrar seçim kutucuğu açılacak. Bu sefer de patch0.xml dosyasını seçin.

Telefonu doğru şekilde bağladığınızdan eminseniz kırmızı ok ile işaretlenmiş Download butonuna tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz. İşlem 1 dakika kadar sürebilir. İşlem başaraıyla biterse Finish Download mesajını görürsünüz.

Waiting for reset done mesajında kalırsa kabloyu telefondan çekip  yine ses açma + ses kısma tuşlarına basılı tutarak kabloyu telefona takın. Fail vb. mesajları alırsanız tekrar Download butonuna tıklayarak işlemi baştan başlatın.

İşlemden sonra telefonu açtığınızda ekranda android robotu ve siliniyor mesajıyla karşılaşabilirsiniz. Lütfen işlemin bitmesini bekleyin. İşlem bitmesine rağmen telefon normal açılmazsa yazılım yüklemeniz gerekecek.

Tek hatlı modele yazılım yükleme için buraya tıklayın.

Çift hatlı modele yazılım yüklemek için buraya tıklayın.

88 thoughts on “General Mobile 4G (Android One) OEM Kilidini Açma (Reset FRP)”
 1. Üstad selam

  Konu eski ama bir sorunum var belki yardımınız dokunur diye yazıyorum.
  Sürücüleri falan kurdum. Aygıt yöneticisinde qualcomm port… görünüyor. qfill uygulamasında da görünüyor. FAkat
  Anlattığınız şekilde yükleme yaparken “Waiting for reset done…” bu esnada telefon kapanıp açılıyor ekrana robot resmi görünüp 1 saniye bile sürmeden telefon kapanıyor. Kabloyu çıkarıp ses aç+ses kapa tuşlarına basılıyken tekrar kabloyu takıyorum. Finish download yazısını görüyorum. Fakat telefonu açtığım zaman aynı şekilde robot 1 saniyeden daha kısa süre görünüp telefon kapanıyor. Sorunu bir türlü çözemedim. Donanımsal bir arıza olmadığını varsayarsak sebep sizce ne olabilir ? Eğer vakit ayırıp cevaplarsanız memnun olurum. İyi günler diliyorum.

  1. dikkatli baktığım zaman sanırım o kısa sürede ekranda robotun altında “not command” gibi birşey yazdığını görüyorum.

   1. Yavuz merhaba. Başka bir bataryayla deneme şansın varsa o şekilde de bir deneme yapın. Şu makaledeki tüm tavsiyelere uyduğunuzdan da emin olun.

   2. bende de aynısı oldu yazılım yükleme sayfasına tıkla benimki tek simdi o sayfadakileri yap oluyor efendim

 2. siz varya bambaşka bişeysiniz yemin ediyorum sizin sayenizde bir çok şeyi hallediyorum adamsınız çok tank you wery much ama ustam cihazın google hesabını bilmiyoduk unutulmustu yani acılmıyordu bu işlemi denedim sonunda Waiting for reset done dedi ama benim google hesabı gitti tabiki işlem başarılı işimi gördüm yani gercektende tesekkürler

 3. Hocam acil yardım edebilirmisiniz telefonu taktım com-port bağlantısı gorunuyo her şeyi yaptım download diyorum no port avaliable diyor kaç defa çekip taktım olmuyo acaba sürücüler düzgün yüklenmemiş olabilirmi

   1. Çalışmayan telefonun OEM kilidini açamazsınız. Telefon çalışıyor ama siz onu Qualcomm moduna sokmuşsanız telefonu resetlemek için güç ve ses tuşlarını kullanabilirsiniz.

    İşlemleri sırasıyla ve doğru şekilde yapıp baştan başlayın. Bilgisayar telefonu gördüğünde aygıt yöneticisinde gözükür zaten. Oradan kontrol edebilirsiniz.

 4. General Mobile 4g dual/ 4g çift hatlı sürümündede işe yarıyor yazıya not olarak ekleyiniz lütfen:)

 5. mrb ben cihazı üç ayrı pcde denedim vindows 7 ve 10 da aynı hatayı veriyor yani teli görmüyor benimkinden sonra başka teli taktığımıda bu usb de daha önce takılan arızalı aygıttan dolayı su anda usb girişini kullanamazsınız diyor yanı benim telefonun arızalı olduğunu söylüyor ama benim telefon batarya takılı iken g mail şifre isteyen yere kadar geliyor

 6. Çok çok teşekkür ederim, işlem başarıyla gerçekleşti. Biraz sabretmek gerekiyormuş, erasing işlemi 10-15 dakika kadar sürdü ama yazılım atmadan kurtardım cihazı. Ellerinize sağlık, çok yardımcı oldunuz.

 7. hocam dediğin moda bir türlü girmiyor telefon, ses açma tuşuna da ses tuşlarının ikisine de basılı tutarak usb kablosunu takıyoruz ama ekranda general mobile yazısı çıkıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

   1. hocam şu an o moda aldım ve pc win7 zaten, ama şu an sahara couldnt connect gibi bir hata alıyorum, driverler güncel fakat windows dijital imzaları doğrulayamadı diyor aygıt yöneticisinde ve ünlem işareti var sürücünün üzerinde. Şu an Polonyadayım ve istanbulda kardeşimin telefonunu soft brick ten kurtarmaya çalışıyorum teamviewer ile. Yardımcı olursan sevinirim.

     1. hocam sürücüyü güncelleştir diyip qualcomm klasöründen driveri yükle diyorum, sürücünüz güncel diyor ama hala dijital imza doğrulanamadı diyor ve ünlem işareti duruyor. QFIL programında port çıkıyor, yani cihazı görüyor. Hatta bilgisayarda dijital imza zorunluluğunu da kaldırdım komut isteminden ve tekrar yeniden başlatıldı bilgisayar. Fakat hala aynı problem.

      hata şu;
      Sahara Connecting …
      Download Fail:QC.QMSLPhone.PhoneException: Could not connect to the COMPORT

      konum: QC.QMSLPhone.Phone.ConnectToServer_Sahara(UInt32 comPort, UInt64& version, Int32 mode, UInt64 timeout)

      konum: QC.SwDownloadDLL.SwDownload.QPHONEMSSaharaDownloadArmPrg(UInt64& version, String armPrgPath)
      Download Fail:Sahara FailDeğer null olamaz.

      Parametre adı: key
      Finish Download

       1. hocam o zaman sorunu aşmış biri olarak durumu anlatayım, hem de sorunu yaşayan arkadaşlar yararlansın. Benim durumumda sürücü güncel fakat dijital imza doğrulanamadı diye bir uyarı çıkıyordu aygıt yöneticisinde. Bu sebeple de QFIL programında sahara connecting fail uyarısı alıyordum. Online sürücü güncelleştirme ve bilgisayardan sürücü yükleme dahil her yolu denedim. Sorunu şu şekilde çözdüm; aygıt yöneticisinde sürücünün üzerine gelip sağ tıklayıp sürücüyü güncelleştir diyoruz. Bilgisayarımdan sürücü yükle seçeneğine tıklıyoruz, Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver diyoruz ve klasör olarak linkte verilen qualcomm dosyasını seçiyoruz. iki tane seçenek çıkacak, alttaki tarihi daha eski olan sürücüyü seçiyoruz ve bu şekilde sahara connecting fail sorununu aşmış oluyoruz.

         1. hocam şöyle bir durum oldu yalnız, QFIL de işlemler bitti boş bir klasörde fastboot oem unlock-go yazdım cmd.exe de, şu an cihazda erasing yazıyor. Yaklaşık 5 dakikadır bu işlem sürüyor. Pili çıkartalım mı yoksa bekleyelim mi? Ayrıca cihazda nougat vardı marsmellow stock rom atsam sıkıntı olur mu?

          1. erasing işlemi bazen yarım saat kadar sürebiliyor, yarım saati geçerse direkt yazılım yükleme işlemine geçebilirsiniz. sıkıntı olmayacaktır, düşürme işlemini başarıyla gerçekleştirmiştik biz.

   2. mrb hocam ben kaç pc de denediysem teli görmüyor sadece birisinde benim telden sonra başka bir teli taktığımda bu usb den daha önce arızalı bir cihaz takıldığı için şu an bu yolu kullanamazsınız yazısı çıkıyor ama benim telefon batarya takılı iken gmail şifresi istenen yere kadar geliyor arızıa nedir acaba yada teli neden görmüyor

 8. allah razı olsun, telpa ya göndermek zorunda kaldık telefonu adamlar telefonda ne kadar yan sanayii varsa hepsinin orjinalini satmaya kalktılar almazsanız yazılımı yüklemeyiz dediler bu telefonları almayında satmayında adamlar resmi soygun yapıyor

 9. iyi güler ben gm 4g cihazim için qfil ile yazilim atacaktim dediği şu
  nop error code:10
  device is not in firehose mode …
  lütfen yardım edin ya

  1. Merhaba, mümkünse windows 7 yüklü bir pcde deneyşin. buna rağmen sorun yaşıyorsanız sorun donanımsal olabilir. firehose sorununa bir kez biz de denk geldik, işlemi gerçekleştiremedik.

 10. yaptım download finish dedi.ama telefon aynı düzelmedi.bukez bidaha yapayım dedim telefonu bağlayınca telefon açılıyo.aygıt bulundu demişti ilk pc.şimdi takınca aygıt bulundu demeden tel açılıyor.ne yapmam lazım.

  1. telefon aynı derken. nasıl bir sorun yaşıyorsunuz? işlem başarıyla biterse telefon sıfırlanır zaten, sıfırlanmaz logoda kalırsa yazılım yüklenemsi lazım.

   1. finish download dedi.tekrar açtım telefonu.bu cihazda daha önceden girilmiş bi gamil hesabıyla giriş yapın diyor hala düzelmedi yani.

 11. Ustalar “Waiting for reset done” da kalsa bile frp sıfırlıyor yeter ki fail vermesin :D

 12. ustam cok tsk ederim hakkını helal et allah ısını gucunu rast getırsın .sayende yeni bişey ögrendik. saka iletişim alanya

 13. halil bey bu qfil i bir kez kullandıktan sonra 2. kez kullanamıyoruz daha önce buna engel olmak için total comanderdan enson oluşturulan dosyaları silerek çözüm bulmuştum ancak ben yokken yapılmış ve dosyalar silinmemiş acaba hangi dosyalrı oluşturuyo biliyormusunuz veya ikinci ez yazılım atmam için ne yapmalıyım

  1. windows 7 yüklü bilgisayarımda Qfil yüklü ve istediğim zaman çalıştırabiliyorum. Bilgisayarınızla ilgili bir sorun olabilir bu. 2. kez programı açmaya çalıştığınızda bir hata mı alıyorsunuz yoksa işlem yaparken mi?

 14. Verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkür ediyorum. Frp sorununu çözmüş oldum.

 15. SİZ VAR YAAAAAAAA ADAMSINIZ! 7.1.1’de çalışmakta bugün bozduğumu sandım telefonu ağlayacaktım neredeyse sonra işte araştırırken burayı buldum sorun çözüldü var ya üstümden yük kalktı

   1. duale atamıyorum hocam.
    cmd ekranına fastboot oem ublock go yazıyorum fakat
    failed hatası alıyorum .

    1. failed reomote: oem unlock is not allowed
     finished total tıme: 0.003s
     şeklınde bır hata.yardım edersenız sevinirim.

     1. hocam basınız agrıttım kusura bakmayın.usttekı makaleyı uygumadım.finish download mesajını da grdum fakat yıne aynı hatayı alıyorum.sizce neden?

      1. Buradaki OEM kilidini açtıysanız bir de yazılım yükleme öncesi makalede belirtilen fastboot oem unlock-go komutunu girmeniz gerekiyor, buna rağmen hata devam ediyorsa cihazda farklı bir sorun olabilir.

 16. qualcomm driver klasöründeki driver 64 bit işletim sistemi olarak galiba 32 bitte elle driver seçmeye çalıştığımda uyumluluk sorunu veriyor.

  1. öncelikle bataryada yeteri kadar şarj olduğundan emin olun. yukarıdaki işlemleri sırasıyla ve doğru şekilde yaptığınızzda oem klilidini açıp yazılım yüklemesine geçebelirsiniz, işlemler başarıyla bitmiyorsa cihazda farklı bir sorun oluşmuş olabilir. farklı yollar arşatırabilirsiniz.

     1. telefonu bağladığım zaman bağlanma sesi var bilgisayar aygıt yönecisinde gözüküyor telefon recovery modda açık

 17. hocam size nasil tsk edebilirim bilmiyorum..
  telefoncuyum, ve her isimi siteniz üzerinden hallediyorum ..
  gercekten cok tsk ederim..

 18. Sahara Connecting …
  Download Fail:QC.QMSLPhone.PhoneException: Could not connect to the COMPORT

  konum: QC.QMSLPhone.Phone.ConnectToServer_Sahara(UInt32 comPort, UInt64& version, Int32 mode, UInt64 timeout)

  konum: QC.SwDownloadDLL.SwDownload.QPHONEMSSaharaDownloadArmPrg(UInt64& version, String armPrgPath)
  Download Fail:Sahara FailDeğer null olamaz.

  Parametre adı: key
  Finish Download

  bunu veriyor ama işlemi tamamlamıyor.

   1. bende aynı hatayı aldım sebebini bilmiyorum yardımcı olurmusunuz (shara fail değer null olamaz)

 19. Tüm driverları kurdum dosya içindeki ses açma kapama tuşuna basıp telefonu PC ye bağladım ancak hala NO PORT AVAİLABLE port u hala bulduramadım. Normalde PC görüyor ama port okumuyor.

  1. Bu tuş kombinasyonu işe yaramazsa sadece ses açma tuşuna basılı tutarak kabloyu telefona takın. notunu eklemiştik, buna rağmen bağlantı kuramıyorsanız sürücüleri gözden geçirin.

 20. Bu yaziyi yazan kisiye sorum . Frp lock tan dolayı kapanmis telefonda basil gelistiriciden oem acacaz acaba ? Telefon açılsa saten frp lock u onemsemeyiz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir