Geleceğin Olmazsa Olmazı; Bilgisayar Programcılığı ve Kod Yazma!

Artık teknoloji çağındayız ve hayatımızın her alanını teknolojik aletlerin işgal ettiği bir gerçek. Kullandığımız teknolojik aletlerin çeşitliliği ve işlevleri her geçen gün artıyor. Her teknoloji ürününde kullanılan farklı program ve uygulamalar hayatımızı kolaylaştırıyor.

Peki bu teknolojik aletlerin nasıl tasarlandığını, işlevini  nasıl yerine getirdiğini hiç merak ettiniz mi? Bizlerin son kullanıcı olarak yalnızca ara yüzlerini gördüğümüz en küçük teknolojik aletin bile arkasında binlerce satır kod var. Bu yüzden artık geleceğin mesleklerinden bir tanesi ve bence en önemlisi programcılık. Günümüzde bir çok büyük üniversite ve şirket geleceğimizi oluşturan çocuklara yönelik kodlama kursları ve oyunları geliştirmeye başladılar. Teknolojinin bu denli hızlı bir şekilde geliştiği bir çağda, yazılım bilgisi olan ve hayatımızı kolaylaştıran yeni uygulamalar üretip geliştirebilecek bilgisayar programcılarına da ihtiyaç artmaktadır. Zira kod yazmak, uzmanların söylediğine göre, sadece geleceklerini parlak hale getirmeyecek, aynı zamanda onları çok daha analitik düşünen, mantıklı ve bilimsel insanlar yapacak. Bütün bu sebeplerden ötürü programcılık modern zamanın en değerli ve gerekli becerilerinden bir tanesi.

yazilim

YAZILIM(PROGRAM) NEDİR?
”Bilgisayara bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin bütünü veya bir kısmı” olarak tanımlanır. Yazılım, değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik aygıtların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makina komutlarıdır. Yazılım, elektronik aygıtların belirli bir işi yapmasını sağlayan programların tümüne verilen isimdir. Bir başka deyişle, var olan bir problemi çözmek amacıyla bilgisayar dili kullanılarak oluşturulmuş anlamlı anlatımlar bütünüdür.

Bilgisayar programı bir programlama dili kullanarak yazılır. Programı çalıştırdığımızda bilgisayar ilgili komutları okuyarak programda kendisine tarif edilen işi yapar. Bilgisayar programları yazmak için birçok dil vardır. Bunlardan bazıları Pascal, C++ ve Java‘dır.

KOD  YAZMA

 • Bu ülkedeki herkes programlamayı öğrenmeli. Çünkü programlama, size nasıl düşüneceğinizi öğretir” -Steve Jobs

Kod yazma ile ilgili en açık ifade olarak Steve Jobs‘ın sözlerini yazmak istedim. Program yazmanın her zaman zor, son derece zahmetli bir iş olduğu söylenir. Çoğu zaman programlamada belirli bir seviyeye ulaşmak da uzun zaman alabilir. Sizlere bu konuyla ilgili aşağıda bir video paylaştım. Kodlamanın sanıldığı kadar zor olmadığı mesajını veren ve sizi de kodlamaya özendirmeyi amaçlayan videoda  Bill Gates‘ten Mark Zuckerberg‘e, Gabe Newell‘dan Miami Heat oyuncusu Chris Bosh‘a kadar birçok tanınmış isim, kod yazarak hayatlarının nasıl değiştiğinden bahsediyor.

ÇOCUKLARINIZ İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ UYGULAMALARI DENEYİN
Yazının başında da söylediğim gibi gelecek, çocuklarda ve programlamada olduğu için pek çok üniversite ve kuruluş çocuklara yönelik uygulamalar geliştirmeye başladılar. Her ne kadar çocuklar için desem de, bu uygulamalara baktığınız zaman her yaştan insana, özellikle de öğrenmeye hevesli herkese hitap ettiğini görebilirsiniz. Çocuklar için geliştirilmiş bu platformlar genellikle oyun geliştirme üzerine kurulu olduğu için  hem öğretici, hem de eğlenceliler diyebilirim. Alttaki linklere tıklayarak bu platformlara ulaşabilirsiniz.

KOD SAATİ(Kodlamayı Öğrenme Amaçlı Angry Birds Oyunu)


SCRATCH(Çocuklar İçin Programlama Öğrenme Platformu)

Programlama öğrenmek için eğitim almanıza gerek yok çünkü artık pek çok çevrimiçi ücretsiz kurslar veren eğitim siteleri var. Bunlar aracılığıyla programlamanın temellerini öğrenebilirsiniz. Böylece kendi küçük ve basit projelerinize başlayabilirsiniz. İşte sizin için derlediğim bazı kaynaklar.

 1. CODE.ORG :Çocuklara bilgisayar kodu yazmayı öğretmek için geliştirilmiş bir platform. Derslerin hepsi ücretsiz. Üstelik birçok ders Türkçeye çevrilmiş. Derslerde Angry Birds veya Anna&Elsa gibi çocukların seveceği karakterler kullanılıyor.
 2. KHAN ACADEMY :Bir başka popüler MOOC platformu. Bilgisayar programlama alanında birçok ders mevcut. Türkçe versiyonunun olması da büyük bir avantaj.
 3. CODECADEMY :HTML & CSS, Javascript, jQuery, Python, Ruby, PHP gibi farklı programlama dillerini öğreten ücretsiz bir platform. Başlangıç seviyesindeki kişiler için basit ve anlaşılır dersleri var. Bu dersleri takip ederek sadece birkaç saat içerisinde bir web sitesi kodlamasının nasıl yapıldığını öğrenebiliyorsunuz.
 4. UDEMY :Bir MOOC (Kitlesel Çevrimiçi Eğitim Dersi) platformu olan Udemy bünyesinde birçok kod yazma eğitim dersi bulunuyor. Bu derslerin büyük kısmı ücretli. Ama aralarında Stanford gibi üniversitelerin de sunduğu onlarca ücretsiz derse erişmek mümkün. Bu derslerle Python, PHP, WordPress, C++ öğrenebilirsiniz.
 5. COURSERA :Bir başka MOOC (Kitlesel Çevrimiçi Eğitim Dersi) platformu. Coursera bünyesinde Stanford, Edinburg, Toronto, Maryland, Colorado gibi çeşitli üniversitelerin sunduğu ücretsiz kod yazma dersleri bulunuyor. Eğer eğitiminizi belgelemek isterseniz, 50 dolar ödeyip bir sertifika alabilirsiniz.
 6. UDACİTY :Udemy ve Coursera benzeri bir eğitim platformu. Google ve Facebook’un geliştirdiği bazı dersler sunuluyor. Derslerin bazılarında Türkçe altyazı var. 200 dolarlık ücreti olan Nanodegree adlı online kursta ise yazılımcılığa dair en temel bilgileri öğrenebiliyorsunuz.

Son olarak söylemek istediğim, ister doktor, isterseniz rock yıldızı olmak isteyin ama okulunuzdan programlama dersleri talep edin ya da internetten öğrenin.


Author: Halil Akgül

5 thoughts on “Geleceğin Olmazsa Olmazı; Bilgisayar Programcılığı ve Kod Yazma!

 1. iyi günler dubaiden note 4 telefon almıştım.kapandı ve acılmıyor.bzouk olmadıgını yazılım yuklenmesı gerektıgını soyledıler fakat sansung bayısı yurtdısından alınan telefona yapamıyacaklarını soyledıler.nasıl bır yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevınırım.

  1. Sevil hanım iyi akşamlar. İlla yetkili servise yaptırmak zorunda değilsiniz. Hemen her telefoncu yazılım yükleme işlemini rahatlıkla yapabilir. Tabi siz yine de referanslı bir yer olmasına özen gösterin.

 2. Harika bir siteymişsiniz geç buldum aveadan htc 820 aldım ekran görüntüsünü nasıl alıyor bu derken tam aradığım siteymişsiniz verdiğiniz bilgiler güzel herkesin faydalanması dileği ile başarılar dilerim saygılarımı sunarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir