Galaxy S4’de ‘Gözle takip’ Teknolojisi Olacak

Samsung’un merakla beklenen yeni nesil akıllı telefonu Galaxy S4, 14 Mart günü teknoloji dünyasına sunulacak. Birçok yeni teknoloji sunması beklenen telefonun en dikkat çekici içeriklerinden birinin, ‘gözle takip’ teknolojisi olacağı söyleniyor.

Samsung’un küresel akıllı telefon piyasasında iPhone ile arasındaki farkı iyice açmak için öne süreceği en yeni koz, Galaxy S 4 olabilir. Telefonun sahip olacağı ‘gözle takip’ teknolojisi, kullanıcılara sayfaları göz hareketleriyle çevirmelerini ve sayfada aşağı-yukarı hareket etmelerini sağlayacak.

Gözle takip teknolojisinin Galaxy S4’te yer alacağı bilgisi, dün New York Times gazetesi tarafından ortaya atıldı. Gazetede yer alan bilgiye göre, Samsung 2013’ün başında Avrupa ve ABD’de ‘Eye Scroll’ ve ‘Eye Pause’ ürünleri için patent başvurularında bulundu.

Brian X. Chen imzalı habere göre, Samsung kendi markaları olarak öne süreceği ürünlerin ‘hangi teknolojiye dayandığı hakkında’ bilgi vermedi. Chen, bu tür bir teknolojinin sadece İsveç’in Tobii şirketi tarafından üretildiğine dikkat çekti.

samsung galaxy s serisi

 

TEKNOLOJİ İÇİN ADRES FARKLI
Konuyu yakından inceleyen The Next Web (TNW) sitesi, New York Times’ın öne sürdüğünün aksine, Galaxy S 4’teki gözle takip teknolojisini sağlayacak şirketin Tobii olmayacağını belirtti.

TNW sitesine konuşan kaynaklar, gözle takip teknolojisinin Kudüs merkezli Umoove adlı şirket tarafından geliştirileceğini öne sürdü. Bu bilgi, İbranice yayın yapan İsrail’in Newsgeek dergisinde de yer aldı.

TNW’nin verdiği bilgiye göre, Umoove şirketi, patentine sahip oldukları teknolojinin mobil cihazların kameralarında da kullanılabildiğini belirtti. Böylece, tablet bilgisayar ve akıllı telefonların kameraları yüz ifadelerini ve kafa hareketlerini tanımlayarak, uygulamaları parmaklarınızı kullanmadan çalıştırmanızı sağlıyor.

TEKNOLOJİ SAMSUNG’LA SINIRLI KALMAYABİLİR
Newsgeek’in verdiği habere göre, Umoove şirketi birkaç aydır sahip oldukları teknolojinin kullanılması adına birçok telefon üreticisi ile görüşme yapıyor. Kısaca, gözle takip teknolojisinin yakın zamanda sadece Samsung’da değil, 2013  sonuna kadar diğer markalarda da görmemiz mümkün olabilir.


Umoove, web sayfasından yaptığı açıklamada, sunacağı teknolojinin geliştirilmesi adına üçüncü partilere SDK (yazılım geliştirme kiti) sunulacağını açıkladı.

TNW, bu bilgilere rağmen Umoove’nin Samsung telefonlarında yer alması beklenen teknolojinin geliştiricisi olduğuna dair kesin bir bilgi olmadığını not düştü.

Umoove, konu hakkında Newsgeek’e yorum yapmayı reddetti. TNW, Samsung’dan konu hakkında bilgi almak istedi ancak aynı cevabı aldı.


Galaxy S 4’ün selefi S 3, Ocak ayında 40 milyon satış rakamına ulaştı. Galaxy S serisi ise küresel alanda 100 milyon rakamını geride bırakmayı başardı.

 

 

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir