Samsung merakla beklenen Galaxy Note 2’yi Berlin’de düzenlenen görkemli bir lansmanla tanıttı. CNNTurk.com da oradaydı…

(Sercan Tezcanoğlu / Cnnturk.com) — Samsung kutudan bir şey çıkaracaktı… Dünyanın dört bir yanından gazeteciler, sektörün uzmanları, teknoloji düşkünleri Samsun Unpacked kutudan çıkacak ürünün Galaxy Note II olacağını bilmekle birlikte, onları Note II’yle birlikte neyin beklediğini bilmiyorlardı. Hepsi Berlin’de Tempedrom’da meraklarını gidermek için buluştu.

Nitekim Note II hakkında sır gibi saklanmıştı her şey. Son ana kadar sadece belli çalışanlar bu yeni akıllı telefonun özellikleri hakkında fikir sahibiydi.

Korece, Almanca, İspanyolca, İngilizce, Fransızca vb. merak ifadelerinin arasına Türkçe ifadeler de karıştı…

Herkes salona yerleştiğinde artık gözler şapkanın içinden ne çıkacağındaydı… Tam da temayla uyumlu olarak bir ilüzyonist seyircilerin arasında belirdi. Elindeki iskambil kağıtlarıyla müthiş bir şova imza attı.

İzleyiciler gördükleri karşısında beklentilerini bir kat daha artırdı.

Herkes Note II’ye odaklanmışken sahneye ünlü Alman yönetmen Wim Wenders çıktı. Buena Vista Social Club’la gönülleri fethetmiş olan yönetmen “yaratıcılığı” ısrarla vurgularken artık günümüz teknolojisiyle tek bir ürünle senaryodan fotografiye soundtrack’ten ilüstrasyona kadar bir film için gerekli olan her şeyin yapılabildiğini söyledi ve ekledi Wenders “Herkes sanatçı, herkes yaratıcı olabilir.”

Derken sahneye Samsung Electronics BT ve Mobil İletişim Bölümü Başkanı J.K. Shin çağrıldı.

JK Shin konuşmasında; “Geçen yılki IFA fuarında, akıllı mobil cihazlarda yepyeni bir kategori oluşturan GALAXY NOTE’un lansmanını gerçekleştirdik. Bu yıl, yine IFA’da kullanıcılara, yaratıcılıklarını ortaya çıkarmaya teşvik edecek GALAXY Note II’yi sunuyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Cihazın kusursuz görüntüleme deneyimi ile benzersiz ve ayrıştırıcı özellikleri sayesinde kullanıcılar aradıkları bilgileri daha hızlı keşfedebilecek, aradıkları fikirleri daha çabuk bulabilecek, düşüncelerini özgürce ifade edebilecek ve çalışmalarını daha verimli şekilde organize edebilecek. Yaratıcı ve benzersiz olmak ve kendini en iyi şekilde ifade etmek isteyen herkes için ideal bir cihaz olacak GALAXY Note II, hayatı olağanüstü bir şekilde yaşama olanağı sunacak” dedi.

Sonra da bir çırpıda her şeyi özetledi Shin… HD Amoled ekran, yeni S Pen, Easy Multiasking, Android 4.1 Jelly Bean, 2 GB RAM… Çıkış tarihini de söyledi… Ekim 2012…

Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Samsung Türkiye Kıdemli Pazarlama Müdürü Özlem Koçdar bu noktada devreye giriyor ve Galaxy Note II’nin Türkiye’ye Avrupa’yla aynı zamanda geleceğini ancak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Kurban Bayramı nedeniyle Kasım’ın ilk haftasında vitrinlerdeki yerini alabileceğini söylüyor.

Galaxy Note, bildiğimiz bütün akıllı telefonlardan farklı bir ürün yani yeni bir kulvarda yer alıyor. Note II ise bu kulvarın alt sınırını daha da yukarıya çekmiş durumda.

Note II’yle neler değişecek?

Samsung Türkiye Kıdemli Pazarlama Müdürü Özlem Koçdar Note II’nin kullanıcıyı üreten olmaya teşvik ettiğini söylüyor ve ekliyor: “Note II’nin insanları o profile, yani yaratıcı olma profiline, çekebileceğini düşünüyorum. Çünkü çok hızlı, kolay ve aynı zamanda eğlenceli. Yapabildiklerini görmek kullanıcının kendisini şaşırtabilir.”

Kişiselleştirilmiş ve etkileyici içerikler oluşturma konusunda sıradışı bir deneyim sunan Samsung GALAXY Note II, mobil kullanımda yaratıcılık açısından en gelişmiş akıllı telefon konumuna yerleşti.

İçinizdeki sanatçıya hitap ediyor

Samsung Galaxy Note II, kullanıcıya aradığı bilgileri daha hızlı keşfetme, yeni fikirler oluşturma ve bunları organize ve verimli bir şekilde ifade etme olanağı sunarak, yaratıcılığını açığa çıkarmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Galaxş Note II’nin sahip olduğu 5.5 inç (140.9 mm) HD Super AMOLED ekran, kristal berraklığında bir görüntüleme deneyimi sağlıyor. 16:9 ekran oranı; daha zengin, sürükleyici ve sinemayı andıran bir video izleme deneyimi sunuyor ve hareket halindeyken bile HD videoları kusursuz bir şekilde izlemeyi mümkün kılıyor.
Cihazın daha geniş bir ekrana sahip olması, kullanıcının içeriği net ve canlı olarak izlemesini sağlıyor ve okunabilirliği daha da artırıyor. Büyüleyici içerik deneyimlerine ek olarak, Galaxy Note II’nin daha geniş ekranı ve daha ince tasarımı sayesinde kullanıcılar, hareket halindeyken daha fazla işi daha verimli şekilde tamamlama ve özgürce içerik yaratma olanağı bulacaklar.

Air View

Air View uygulaması S Pen ile; e-posta, S Planner, fotoğraf galerisi veya video üzerinde gezinerek içeriği açmaksızın ön izleme yapma olanağı sunuyor. Bu özellik sayesinde, ekran geçişlerine gerek olmaksızın kullanıcılar, tek bir bakışta çok daha fazla bilgiyi kolayca aratabiliyor ve bilgiye ulaşabiliyor.

Popup Note

Popup Note özelliği, S Note uygulamasının kullanıcıların ekranlarının herhangi bir yerinde anlık olarak bir pop-up penceresi şeklinde açılmasını sağlıyor. Kullanıcı bir çağrı sırasında S Pen’i çıkardığında; S Note uygulaması otomatik olarak ekranda beliriyor ve kullanıcıların hızlıca bir şekilde kişisel mesaj yazmalarını mümkün kılıyor.

Quick Command

Ayrıca cihazın Quick Command adı verilen yeni El Hareketleri özelliği sayesinde kullanıcılar sık kullanılan uygulamaları S Pen ile hızla aktive edebiliyor. El Hareketleri özelliği, kullanıcı S Pen düğmesine basarak ekranda yukarı doğru gittiğinde ortaya çıkıyor. Kullanıcılar, El Hareketleri özelliğine önceden kaydedilmiş işaretleri çizerek, hızla e-posta gönderebiliyor, telefon araması yapabiliyor ve ayrıca, hızlı ve kolay erişim için kendine özgü işaretleri çizip atayabiliyor.

Ekran kaydı

Kullanıcılar, Ekran Kaydı (Screen Recorder) özelliği sayesinde kolay ve hızlıca deneyimlerini paylaşabilecek. Çünkü bu özellik kullanıcıların, ekranlarında izledikleri görüntünün tamamını -örneğin bir uygulamanın nasıl kullanılacağıyla ilgili bir tanıtım videosunu- kaydedebilmelerini ve sonrasında paylaşabilmelerini sağlıyor.

Note II’nin prens ve prensesi; Geliştirilmiş S Pen ve S Note

Yeni S Pen; mükemmel bir kavrayış için artık çok daha ergonomik bir tasarıma sahip. Bu nedenle çok daha rahat ve doğal bir yazma deneyimi sunuyor.
S Pen, yeni düşünce ve fikirleri anında kaydetme ve el yazısıyla herhangi bir dijital içeriği ekranda doğrudan bir araya getirme olanağı sağlayan gelişmiş özellikler sunuyor. Yalnızca özel bir S Pen tuşuna basılması, kullanıcıların S Pen’in seçilen içeriği kesme veya düzenleme isteğini sihirli bir şekilde anlaması için yeterli oluyor. Kolay Klip (Easy Clip) özelliği; ekrandaki içeriği istenen her şekilde ve anında kırparak kaydetmeye hazır hale getirmeyi, paylaşmayı veya yapıştırmayı mümkün kılıyor. Fotoğrafları kestikten sonra kullanıcılar, boyayarak, gölgelendirerek veya kendi el yazılarıyla notlar alarak kesilmiş içeriği kolayca düzenleyebiliyorlar.

Özlem Koçdar, Easy Clip’in eski kesme yöntemlerine göre daha az çabayla “crop” yapmayı sağladığının altını çiziyor.

Yeni S Pen’le ajandanıza müdahale de edebiliyor, normal bir ajandaya yazar gibi notlar alabiliyor, ya da silebiliyorsunuz.

Özlem Koçdar S-Pen’in bir önceki versiyonuna göre çok değiştiğine dikkat çekiyor. S-Pen için “yaratıcılığın en iyi yolu” ifadesini kullanan Koçdar “S-Pen’le doğal kalemle yazmaya iyice yaklaşıldı. Profesyonelleri tatmin edecek kadar güçlü” diyor.

Bu arada hatırlatalım, S-Pen’in Galaxy Note II’de bir yuvası var. Eğer S-Pen’inizi bir yerde unutursanız, telefonunuz S-Pen’in yuvada olmadığını algılıyor ve sizi uyarıyor.

Photo-Note

Note II ve S-Pen ortaklığının belki de göze en hoş gelen ayrıcalıklarından biri fotoğraflarınızın arkasına isim, tarih ya da her ne istiyorsanız yazma imkanı sunması. Kullanıcılar S Pen’i kullanarak, kendi el yazılarıyla notlar ekleyebiliyor ve resimlerini kişiselleştirebiliyor. El yazısı Fotoğraf Notları jpg formatında paylaşılabiliyor.

Idea Visualizer

“Idea Visualizer” özelliği ile kullanıcılar, S Note’a kendi el yazılarıyla oluşturdukları anahtar kelimelerden illüstrasyonlar atayabiliyor ve bu sayede çizimler, el yazısı ile birebir uyum sağlıyor. Böylece kullanıcılar kendilerini çok daha yenilikçi ve yaratıcı bir şekilde ifade edebiliyor, hatta kendi kişiselleştirilmiş illüstrasyon kütüphanelerini bile oluşturabiliyor.

Tanıtımda bunu İngilizce örnek üzerinden verdiler. Türkiye versiyonunda anahtar kelimelerin yerelleşmesi gerekiyor. Nitekim Samsung Türkiye Kıdemli Pazarlama Müdürü Özlem Koçdar geniş bir test ekipleri olduğunu ve Idea Visualizer gibi yerelleştirilmesi gereken uygulamaların lokalleştirilmesi için çalışılacağını ifade ediyor.

Üstün Performans

İçerik oluşturmanın, paylaşmanın ve çoklu görev yönetim becerilerinin yanı sıra, Galaxy Note II, en son donanım teknolojileriyle birlikte geliyor. Yüksek kapasiteli 1.6GHz dört çekirdekli işlemci ve HSPA Plus veya 4G LTE bağlantısı (ülkelere göre değişiklik gösterebilir) ile kolay bir çoklu görev yönetimi, son hızda ekran geçişleri, güçlü bir tarayıcı performansı sunuluyor ve uygulamaların yüklenme süresi en aza indiriliyor. Galaxy Note II, Android™ 4.1, JellyBean’e sahip ve bu sayede, cihaza çarpıcı grafik özellikleri kazandırılıyor. Ayrıca güncellenen Google Now hizmeti ortama duyarlı arama da dâhil olmak üzere yeni özellikler içeriyor.

Üç farklı hafıza seçeneği

GALAXY Note II, 16 GB, 32 GB ve 64 GB hafıza seçeneklerine ve genişletilebilir bir micro SD bellek yuvasına sahip. 3.100 mAh batarya kapasitesi sayesinde kullanıcılar, şarj sıkıntısı yaşamaksızın multimedya içeriğinin tadını çıkarabilecek, hareket halinde bile her zaman yaratıcı olabilecek ve ne zaman, nerede olursa olsun yeni fikirler oluşturabilecek.

GALAXY Note II’de, arka yüzde 8 megapiksel ve ön yüzde ise 1.9 megapiksel kamera ve HD video kayıt özelliği standart olarak sunuluyor. Kamera, bu yılın ortasında GALAXY S III ile sunulan Arkadaş Fotoğraf Paylaşımı, Çoklu Çekim ve En İyi Fotoğraf gibi keyifli ve kullanışlı özelliklere sahip. Ayrıca, GALAXY Note II’de En İyi Yüzler isimli benzersiz bir kamera fonksiyonu bulunuyor.

İki farklı renkte

Mermer Beyazı veya Titanyum Grisi renk seçenekleriyle sunulan Samsung Galaxy Note II’nin Türkiye lansmanında en az Berlin kadar renkli geçmesi bekleniyor.

Note 2’nin Note’dan farkı

Samsung Türkiye Kıdemli Pazarlama Müdürü Özlem Koçdar Note II ile Note’un birbirlerinden çok farklı olduğunu belirtiyor. Koçdar, Note’un Note II’nin prototipi gibi olduğunu söylerken “Note II, akıllı teleflonların en gelişmişi. Note’a göre ekran büyüdü, gövde daha dar, uzun ve yuvarlak. Daha büyük bir ekranda video izleme olanacağı sağlıyor. Ayrıca hardware’i çok güçlü. Yazılımı da farklı” diyerek aradaki farklı özetliyor.

O zor sorunun cevabı

Galaxy Note II ise sayısız yeni özelliğiyle birlikte şu soruyu da akla getirmiyor değil. Artık telefonları kullanmak için “eğitim” almamız mı gerekecek.

Özlem Koçdar teknolojinin artık engin bir deniz olduğunu ve Samsung’un özgürlüğe sınır koymayan bir yapıya sahip olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Note II her adımda size yol gösteriyor. İpuçlarıyla herhangi işlemi kolayca yapabiliyorsunuz. Daha gelişmiş bir teknoloji size daha kolay kullanımla sunuyor.”

Bir ekleme de bizden gelsin Samsung, “Akıllı Eğitim” adı altında eğitimler düzenliyor. İlki bugün yapılacak bu eğitimlerde akıllı telefonlarla ilgili bilgiler verilirken telefonların hayatı nasıl kolaylaştırdığı da uygulamalı olarak gösteriliyor. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

 

cnntürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir