Fly IQ4511 Tornado Modeline Nasıl Format Atılır?

Fly IQ4511 Tornado akıllı telefonunuz eski gibi çalışmadığında, uygulama ya da işletim sistemi hataları verdiğinde veya ekran kilit deseni unutulup, bloke edildiğinde cihazı formatlamanız gerekir.

Formatlama işlemi sonunda telefona sonradan yüklenmiş tüm veri ve uygulamalar silineceğinden, lütfen önce mümkünse veri yedeği alın. İşlem sırasında telefonun düşük şarj dolayısıyla kapanıp zarar görmesini engellemek için de şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlayın.

Fly IQ4511 Tornado’ya format atabilmek için 2 farklı yol bulunur. Bunlardan ilki için menüye erişebiliyor olmanız gerekir; Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip, onay verdiğinizde telefon sıfırlama işlemi için kapanır.

Kullanılabilecek ikinci yol ise daha çok desen kilitlerinin unutulması, bloke edilmesi gibi durumlarda kullanılan donanımdan formattır ki bu yöntemi telefon menüsüne erişim sağlayamadığınız her durum için kullanabilirsiniz. Yöntemin mantığı telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak, kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmak şeklindedir.

Donanımdan format işlemini uygulayabilmek için geçmeniz gereken aşamalar şu şekilde;

fly-iq4511-tornado-hard-format-atma

  • Telefonu kapatın ve telefonu ses açma ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak açın.
  • Android robotu görene kadar tuşları bırakmayın. İlgili bölümle karşılaştığınızda tuşları bırakabilirsiniz.
  • Bu bölümden itibaren dokunmatik çalışmayacak. Karşınıza gelecek ekran, kurtarma modu ekranı. Burada seçenekler arasında aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise güç tuşunu kullanmalısınız.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelerek güç tuşuyla onaylayın.
  • Yeni ekran teyit amaçlı. Yine ses kısma tuşuyla ‘Yes–delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine güç tuşuyla onaylayın.
  • Telefon sıfırlama işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak telefonun bazı uygulama hataları vermesini engelleyecektir.
  • Son olarak ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayarak, telefonun yeniden normal bir şekilde başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

İşlem bu kadar! Artık kurulumu yapıp, kişiselleştirerek, telefonu yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Author: Tayfun Sağır

2 thoughts on “Fly IQ4511 Tornado Modeline Nasıl Format Atılır?

  1. ekran pin kodunu kabul etmiyor 2.yçntemi uyguladım ama 6.ksımı kabul etmiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir