Ülkemizde hâlâ çok büyük oranda, eski adıyla kontörlü yani ön ödemeli hat kullanılıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri GSM operatörlerinin sürpriz faturaları! Tabi bunun yanında tüketici kaynaklı yanlış kullanımlar da söz konusu. Operatörlerin fırsatçı görüntüsünün en büyük sebebi de bu kullanıcı davranışı. Aslında faturalı hat sunduğu avantajlar açısından her zaman faturasız hatta göre bir adım öndedir. Fakat fatura aşımının önüne geçemeyen tüketici, tövbe etmişcesine, avantajlarını bir kenara bırakarak tercihini faturasız hattan yana kullanmakta ısrar ediyor. Oysa ki bir kaç püf noktayla fatura aşımının önünü kesmek mümkün.

Tüketici, GMS operatörleriyle ilişkisinde ipleri eline aldığında fatura aşımı derdiyle uğraşmasına gerek kalmayacaktır. Bunun için de operatörden hizmet beklemek yerine hizmeti ayağına getirmeli. Örneğin ilk yapılması gereken, faturalı hatta geçiş işlemi tamamlandığında(kullanıcıya sms ile bildirim yapılır) ilk görüşmeyi müşteri hizmetleriyle yapıp, tarife içeriğini teyit ettirmek. Böylelikle müşteri hizmetlerinde ne zaman yapıldığı çok rahat hatırlanabilecek bir görüşme kaydı tutulmuş olur. Aksi bir durumla karşılaşıldığında ses kaydı kanıt olarak kullanılabilir. 

Tabi sadece bu görüşmenin yapılması ve tarife içeriklerinin teyit edilmesi yeterli olmaz. Yine bu görüşmede bir kaç talep de daha bulunulmalı. Bunların en önemlisi özel servisler! Müşteri temsilcisinden hattınızın özel servislere kapatılmasını istemelisiniz! Sizin onayınız olmadan tekrar aktif hale getirilemeyecek olan özel servisler, fatura aşımının en göze çarpan nedenlerinden. Özellikle akıllı telefon hakimiyeti yetersiz olan kullanıcılar için özel servislerin kapatılması olmazsa olmazdır. Aksi halde yanlış bir dokunma hareketi istenmeyen aboneliklere yol açabilir.Diğer bir husus ise hattın yurt dışı aramalara ve yurt dışında kullanıma kapatılması. Bunu da yine faturalı hattın ilk görüşmesinde iletişime geçtiğiniz müşteri temsilcisine iletmelisiniz. Bilindiği üzere bazı dolandırıcılar yurt dışında bıraktıkları cevapsız çağrılarla kullanıcılar kendilerine geri dönüş yapmasını sağlıyor ve kullanıcı geri dönüşe geçtiği anda dolandırıcılık faaliyetlerine başlıyor. Hem bu dolandırıcılık girişimini başlamadan engellemek hem de yanlış da olsa yine dokunarak yurt dışı arama yapmanın önüne geçmek adına kapatılması en iyisidir. Zira ihtiyaç halinde yeniden aktif ettirilebilmesi çok basit.

Son tedbir ise bazı tarifelerde hali hazırda sunulan durma özelliği. Faturalı hat tarifenizde limitinde durma özelliği yoksa ve limit aşımı sizi tedirgin ediyorsa, mutlaka durma özelliği talep edin. GSM operatörleri 3 liraya bu özelliği hattınıza tanımlayabilir. Aslında ücretsiz olması gereken bu hizmet için sizden para talep edilmesi zorunuza gidebilir. Yine de yüksek faturalardan koruduğu bir gerçek.

Tüm bunların yanında paketinizin kalan bilgisini takip etmeniz gerektiğini de unutmayın! Akıllı telefonlar ve GSM opetörlerinin yardımcı uygulamaları sayesinde tarifenizdeki kalan bilgisini rahatlıkla görüntüleyebilir, gerektiğinde ek paket alabilirsiniz. Bu konuda Turkcell müşterisiyseniz Turkcell Hesabım, Vodafone müşterisiyseniz Vodafone Yanımda ve Türk Telekom’dan hizmet alıyorsanız Türk Telekom – Online İşlemler uygulamaları size yardımcı olacaktır. Tabi yine kısayol tuşlamaları ve mesaj yoluyla da kalan bilgilerini takip edebilmek mümkün.

Makaledeki püf noktalarını yeni bir faturalı hat müşterisinin yapması gerekenler gibi anlatmış olsak da hali hazırda faturalı hat kullanıcısı olanlar da pekala uygulayabilir ve faturalarını kontrol altında tutabilir. Ayrıca şunu da unutmayın ki GSM operatörlerinden hak aramak konusunda ne kadar ısrarcı olursanız, dezavantajı avantaja çevirmek o kadar kolay olur. Müşteri temsilcilerinin kararlı müşterilere daha çok yardımcı olduğu aklınızdan çıkarmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir