Popüler sosyal paylaşım sitesi olan Facebook, bildiğiniz üzere yeni bir güncelleme ile sayfaya videoları otomatik oynatma özelliği ekledi. Bu özellik ile videolar Play tuşuna basmadan dahi üzerine gelindiğinde otomatik izlenebiliyor.

Tabii bu özelliği olumlu karşılayan da oldu olumsuz karşılayan da… Facebook, bir nevi ön izleme modu hazırlayarak videoların daha ilgi çekici hale gelmesini istemiş olabilir, ancak öte yandan özellikle kotalı internet kullananlar için bu pek de iyi bir uygulama olmuş değil gibi görünüyor.

Peki bu özelliği kapatabilmek ve videoların otomatik açılmasını engellemek mümkün mü?

Evet bu özellik kapatılabilir. Facebook bu özelliği kişiye özel inisiyatifine bırakmış olması sevindirici.

Eğer bu özelliği kapatmak istiyorsanız, çıkış yapmak için açtığımız sekmenin içerisinde Ayarlar bölümü var. O bölüme girdiğimiz taktirde çıkan sayfanın solda ki seçeneklerin en altında Videolar butonu var. Videolar butonuna tıkladığımızda Videoları otomatik oynat başlığı çıkıyor karşımıza .

Ve hemen karşısında iki seçenek bulunuyor. İlki Açık ikincisi ise Kapalı. Otomatik videoların oynatılmasını kapatmak istiyorsanız seçeneği Kapalı hale getirin.

facebook-otomatik-video

Böylelikle otomatik video oynatma özelliği kapatılmış olacak. Tekrardan aynı işlemleri takip ederek seçeneği Açık yaparsanız otomatik video oynatma özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir