Telefon faturalarını mail yoluyla alan aboneler dikkat! Siber Suçlar Büro’su, Emniyet Müdürlüğü’nün sitesinde yaptığı açıklamayla ‘kripto’ adlı virüse karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı…

Telefon faturasını mail üzerinden alan aboneler, gelen mail içeriğindeki fatura detayı diye yönlendirilen ve gerçeklik payı olmayan bir site üzerinden  dosya indirimine maruz kalıyorsunuz. Ve bu dosyayla beraber bilgisayarınıza bulaşan ‘kripto’ virüsü bilgisayarınızda olan tüm verilere erişerek onları çalıyor.

Yapılan açıklamada Virüsle önce fatura bilgisi görünümünde mail gönderildiği, bu mailin açılmasının ardından ele geçirilen kişisel bilgilerin geri verilmesi için para talep edildiği belirtildi. Uyarıda, “Son günlerde fatura maili ile gelen virüs çok sayıda kullanıcının ev ve işyerlerindeki bilgisayarlara bulaşarak, bilgisayarda yer alan tüm bilgiler ele geçirilerek şifrelenmektedir. Bu bilgilerinizin geri vermenin karşılığında para talep edilmektedir” denildi.

e-fatura1

 

 

Gsm operatörü kimliğinde gelen ve virüs içeren e-fatura için Emniyet Müdürlüğü, nereden geldiği belli olmayan mailleri emin olmadan açmamayı, şüphelendiğiniz durumlarda da silmenizin faydalı olacağını söyledi.

Bilgisayarınızda güncel bir anti-virüs programının bulundurulması ve her indirilen dosyayı taratmayıda ihmal etmemeniz güvenliğiniz açısından iyi bir savunma olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir