Dünyanın İlk Termal Kameralı Akıllı Telefonu CAT S60!

İspanya’nın Barcelona kentinde gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nin (WMC) en dikkat çekici telefonlarından bir tanesi hiç kuşku yok ki CAT S60 oldu. Dünyanın ilk termal kameralı telefonu olma özelliğinin yanı sıra taş gibi sağlam olan CAT S60’ın dışı kadar içi de oldukça sağlam özelliklerle donatılmış.

Ağır iş makineleri ve endüstriyel araçlar üreten, Türkiye’de ise daha çok kışlık botlarıyla bilinen CAT(Caterpillar), CAT S60 marka telefonu kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor. Sağlamlığıyla bilinen CAT, tabi ki akıllı telefonlarını da bu şekilde dizayn etti. Neredeyse zırhlı halde olan ve ağır koşullara dayanıklı olarak üretilen CAT S60’da da durum böyle. 5 metre derinliğe kadar su geçirmeyen CAT S60, üzerinde yerleşik olarak sunulan termal kamera bulunan ilk Android akıllı telefon olma özelliğiyle de dikkatleri üzerine topluyor.

SUYA ve DARBEYE DAYANIKLI!
Üzerinde yerleşik olarak sunulan termal kamera bulunan ilk Android akıllı telefon olma özelliğine sahip CAT S60’ın dikkat çekici bir diğer yönü de suya ve darbeye dayanıklılığı. CAT tarafından “dünyanın suya en dayanıklı akıllı telefonu” olarak adlandırılan S60, maksimum 1 saat, su altında yaklaşık 5 metreye kadar dayanıklı. MIL-STD 810G dereceli sertifikasıyla da düşmelere ve darbelere karşı son derece dayanıklı ki, 1,8 metreye kadar gerçekleşen düşmelere karşı dayanıklı olduğunun garantisi firma tarafından veriliyor.

CAT S60 ismine sahip olan akıllı telefon FLIR ile iş birliğine giderek ortaya çıkartılırken özellikle avcılara ve izcilere büyük kolaylık sunuyor. 15 metre ile 30 metre mesafeden tarama yapabilen termal kamera aynı zamanda 640×480 piksel çözünürlüğünde video çekimi de yapabiliyor.

cat-s60-nasildir

TERMAL KAMERA NE İŞE YARAR?
Kullanıcıları Cat S60 konusunda heyecanlandıran özelliklerinden birisi tabi ki termal kameraya sahip olması… İlk defa böyle bir özelliğin akıllı telefonda yer alacak olması teknoloji meraklılarının ilgisini çekti. Cihaza yerleşik olarak gelen termal kamera yüzey sıcaklığından 100 feet yüksekliğe kadar olan ısı değişimlerini algılayabiliyor. FLIR şirketi tarafından geliştirilen Cat S60’da ana kameranın yanında bir de termal kamerası bulunuyor. Peki Cat S60’daki termal kamera ne işe yarıyor? Daha çok askeri alanlardan hatırladığımız termal kameralar, kapı veya pencerelerdeki ısı kaçışı, nem tespiti, aşırı sıcaklık veren cihazların tespiti, yalıtım hatalarını görebilmek veya zifiri karanlıkta insanları fark edebilmek gibi yararlar sağlayacak.

CAT S60 ÖZELLİKLERİ
CAT S60’ın teknik detaylarına hızlıca göz atacak olursak, CAT S60 gücünü 8 çekirdekli Snapdragon 617‘den alıyor ve 3 GB bellek barındırıyor. Gorilla Glass 4 ile korunan 4.7 inç’lik bir ekran ile gelen cihazda, su altında kullanılabilen 13 megapiksel arka kamera, 5 megapiksel ön kamera, çift LED flash bulunuyor. 720p ekran çözünürlüğü 540 nit parlaklık sunuyor. 3800 mAh pil ile gelen cihazın yazılım tarafında Android Marsmallow‘a yer verilmiş durumda. Ayrıca, GPS, A-GPS, Glonass, Bluetooth, NFC, FM Radyo, barometre ve altimetre telefonda yer alan diğer özellikler olarak sıralanıyor.

Aslına bakarsanız Cat bu telefonu ‘aşırı’ doğa sporları yapan sporcular ve zor koşullarda çalışan işçiler için geliştirmiş. Zira bu insanların hemen hasar almayacak güçlü telefonlara ihtiyaçları var. Ve tabii ki telefonun termal kamerası da birçok iş kolunda çalışan insana yardımcı olabilir.
Son olarak, CAT S60’ın satış tarihi için Mayıs ayının sonları işaret edilirken, fiyatının 599 dolar olacağını söyleyerek yazımı bitiriyorum.

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.