Dünyada Kişi Başına Bir Cep Telefonu Düşüyor

Dünya genelinde cep telefonu ve internet kullanımı her geçen gün artıyor.

Cep telefonu ve internet kullanımı abonesi sayısı yıl sonunda 6,8 milyar, internet erişimine sahip olanların sayısı ise 2,7 milyara ulaşacak.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) raporuna göre, dünya genelinde iletişim teknolojilerinin kullanımı ve yaygınlığı giderek artarken iletişim fiyatları azalıyor.
Dünya genelinde cep telefonu abonesi sayısının yıl sonunda 6,8 milyar, internet erişimine sahip olanların ise 2,7 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.

DÜNYA NÜFUSUNUN YARISI İNTERNET KULLANIYOR

Raporda, geçen yıl 250 milyon kişinin daha internet kullanmaya başladığı, bu yıl sonu itibariyle de dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ının (2,7 milyar) internet erişiminin olacağı öngörülüyor. Ancak yaklaşık 7 milyar toplam nüfusun 4,4 milyarı bu imkandan mahrum kalmaya devam edecek.

DÜNYADA KİŞİ BAŞINA BİR CEP TELEFONU DÜŞÜYOR

Raporda öne çıkan diğer bir gelişme de cep telefonu kullanımına ilişkin. Neredeyse yerleşim bölgelerinin tamamı GSM operatörlerinin kapsama alanına giren dünyada bu yıl sonunda cep telefonu abone sayısının 6,8 milyara ulaşması bekleniyor.
TÜRKİYE 69. SIRADA

Raporda 157 ülkenin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişim ve kullanma gelişim indeksine de yer verildi. Buna göre Güney Kore birinci sıradaki yerini korurken Türkiye 69. sırada yer aldı.
Güney Kore’yi, İsveç, İzlanda, Danimarka, Finlandiya, Norveç, Hollanda, İngiltere, Lüksemburg ve Hong Kong izliyor. Listenin sonunda ise Nijer bulunuyor.

İNTERNET ERİŞİM ÜCRETLERİ YÜZDE 82 AZALDI

Raporda, iletişim ve bilgi teknolojilerine erişim fiyatlarında büyük değişiklikler olduğu da görülüyor. Buna göre, genişbant internet erişim ücretleri son 4 yılda yüzde 82 azaldı.
Genişbant internet ücretlerinde en ucuz ülke Avusturya olurken Afrika ülkelerinde bağlantı ücretlerinin halen yüksek olduğu belirlendi.


trthaber

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.