Dünya’da İnternet Kullanıcı Sayısı Ne kadar?

Birleşmiş Milletler Uluslararası telekomünikasyon Birliği, yani ITU, her yıl olduğu gibi, bu yıl da geleneksel İnternet ve cep telefonu kullanım raporunu yayınladı. Rapora göre, 2014 yılı sonunda dünya nüfusu, yaklaşık 7.25 milyar kişiye ulaşacak. Peki bu nüfusun ne kadarı İnternete bağlı olacak; kaç adet cep telefonu aktif halde bulunacak?

Rapor, işte bu sorulara cevap veriyor. Rapora göre 2014 yılı sonunda dünya nüfusunun yüzde 40’ı internete bağlı olacak. Bu oran, 3 milyar kişiye denk geliyor. Yani mobil ya da sabit internet ayrımı yapmazsak, tam 3 milyar kişinin elinin altında internet olacak.

3 milyar kişinin yaklaşık 730 milyonu, sabit internet bağlantısına sahip olurken, mobil genişbant internet kullanıcılarının sayısı 2.3 milyarı bulacak. Bu rakam, mobil internet kullanımının sadece bir yıl içerisinde yüzde 10’dan fazla bir artış sergilediğini gösteriyor.

Yine aynı rapora göre, yıl sonunda dünya üzerinde aktif halde bulunan 7 milyar cep telefonu olacak. Başka bir deyişle, neredeyse 1 kişiye 1 cep telefonu düşecek.

ITU’nun raporu da gösteriyor ki, mobil genişbant internet kullanımı dünyayı fethetmeye devam ediyor. Bakalım bu fetih, daha ne kadar ileriye gidebilecek.

Trthaber

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir