Dünya Genelinde Mobil Abone Sayısı 7 Milyarı Geçti!

138 ülkede yerleşik 393 operatörün yatırımlarıyla birlikte sadece yılın ilk çeyreğinde sisteme 123 milyon yeni 4G abonesi eklendi. Keşfedildiği 1973’te “1” olan mobil abone sayısı, bu yıl dünya nüfusuna eşitlendi ve 7 milyarı geçti.

Uzun çalışmalar sonucu 1973’te keşfedilen ve 1983’te ticari amaçla piyasaya sürülen cep telefonları, yeni bir çağın habercisiydi. “Tuğla”ya benzeyen ilk cep telefonları aradan geçen 40 yılda evrimleşti, mobil ağların gelişmesine paralel olarak küçüldü ve inceldi.

Geçen yüzyılın başında şekillenmeye başlayan, ilk ticari ürünleri “buzdolabı” büyüklüğünde olan bilgisayarlar da zaman içerisinde küçüldü, önce masaüstü, sonrasında dizüstüne son 10 yılda da tablete dönüştü. Teknolojideki gelişmelere paralel olarak cihaz sayısı, kalitesi, bağlantı çeşitliliği, kullanıcı ve abone sayısı hızla arttı. Son araştırmalara göre küresel mobil abone sayısı da 7 milyarı geçti.

AA muhabirinin Küresel Mobil Tedarikçiler Birliği (GSA) ve Ericsson’un mobilite raporlarından derlediği bilgilere göre, mobil abone topluluğu hızla büyürken en dikkat çekici artış 4G ağlarında oldu.dunya-mobil-abone-sayisi-2015138 ülkede yerleşik 393 operatörün 4G yatırımları sayesinde, sadece yılın ilk çeyreğinde 123 milyon yeni 4G abonesi sisteme eklendi. Küresel ölçekte toplam 4G abone sayısı ise 635 milyona ulaştı. Aynı dilimde 3G ağlarında ise 78 milyon abone artışı oldu.

Raporda 4G abone artış oranının, “başarılı geçen 9 ayın ardından” 3G abone artış oranını yakaladığı ve yeni trendin 4G olduğunun altı çizildi. Raporda 2019 sonuna kadar 4G abone sayısının 2,5 milyara ulaşacağı öngörülüyor.

AA

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir