Dolandırıcılardan Yeni Yöntem: ‘Hediye Samsung S6’

Son yıllarda dolandırıcıların televizyon, radyo, internet, telefon gibi iletişim kaynaklarını kullandığına çokça şahitlik ettik. Alınan tedbirler yetersiz kaldığından, ülkemizde yaşanan dolandırıcılık hikayeleri hız kesmeden devam ediyor. Hatta bu konuda yakın zamanda ‘İletişim Yolu ile Dolandırıcılık Çalıştayı’ toplandı ve Canan Karatay gibi bir çok ünlü isim de mağdur ve bilirkişi olarak bilgi paylaşımında bulundu. Tam da bu çalıştayın toplanma zamanlarına denk gelen yeni bir dolandırıcılık türüyle karşı karşıyayız: Hediye Samsung S6!

Dolandırıcılar yine ‘toplu mesaj sistemi‘ üzerinden tüketicilere rastgele mesajlar gönderiyor ve görselde de görülebileceği gibi internet bankacılığı kullanımından dolayı hediye ‘Samsung S6‘ kazandıkları anlatılıyor. İlgili mesaj bize de geldi ve görseli de bize gelen mesaj üzerinden sizlerle paylaştık. Mesajın sonunda 0850 ile başlayan bir numara yer alıyor ki bu da yine güven oluşturmak amaçlı kurgulanmış tezgahın parçalarından biri. Çünkü bu tarz numaraları genelde önemli kurumlar kullanıyor ve hemen hepimiz bu tip numaralara artık aşinayız.hediye-samsung-galaxy-s6-yalani-Biz numaraya geri dönüş yapmadık ama muhtemelen mesajın sonunda belirtilen numaraya geri dönüş yapıldığında türlü bahanelerle tüketici kandırılacak ve kargo bedeli altında bir ücret talep edilecek. Kargoyla gönderilen telefon da tabiiki orjinal Samsung Galaxy S6 olmayacak ve tüketici mağdur edilecek! Hata bir telefonun geleceği bile meçhul!hediye-galaxy-s-6-yalaniYine telefonda tüketiciden kredi kartı bilgileri istenmesi de yüksek ihtimaller arasında. Ancak şu bir gerçek ki olay baştan sona düzmece! Mesaj başlığı olarak tercih edilen cep hediye de, mesaj içeriğinde Türkçe karakter kullanılmaması da, telefon modeli olarak Samsung Galaxy S6 yerine Samsung S6 seçilmiş olması da ve 0850 ile başlayan düzmece irtibat numarası da bu düzmecenin birer parçası!

Daha önce televizyonda satılan cep telefonları hakkında paylaştığımız makaleler gibi bu makalemizde de anlatmak istediğimiz şey aynıdır ve çok açıktır: KANMAYIN, ALDANMAYIN!

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir