Güney Koreli elektronik devi Samsung, birçok şirketin piyasada liderliği elde etmek için rekabete soyunduğu Çin piyasasında en çok akıllı telefon satışı gerçekleştiren firma unvanını elde etti.

Samsung, küresel akıllı telefon piyasasının en önemli merkezlerinden biri olan Çin’de birinciliği ele geçirdi. Strategy Analytics şirketinin açıkladığı verilere göre, Samsung 2012’de küresel alandaki akıllı telefon satışını 2011’e kıyasla neredeyse üç katına çıkarırken, en fazla satış Çin’de yaşandı.

Güney Kore’nin Yonhap Haber ajansının haberine göre, 2011’de Çin’de 10.9 milyon akıllı telefon satan Samsung, 2012’de bu rakamı 30.6 milyona çıkardı. Çin’de 2009 yılında mobil cihazlar satmaya başlayan Samsung, sadece üç yıl içinde Çin akıllı telefon piyasasının yüzde 17.7’sine erişmeyi başardı.

Çinli elektronik üreticisi Lenovo, yüzde 13.2 ile ikinci sırada yer alırken, 2011’e kıyasla piyasa payını yüzde 4 artırmayı başardı.

ABD’li elektronik devi Apple ise yüzde 11 ile üçüncü sırada yer aldı. Lenovo’nun ardından bir diğer Çinli üretici Huawei, yüzde 9.9 ile dördüncü, yerel telekomünikasyon şirketi Coolpad ise yüzde 9.7 ile beşinci sırada yer edindi.

samsung çin piyasasında da lider

 

NOKIA’DAN BÜYÜK DÜŞÜŞ
Çin’de son birkaç yıl içinde büyük değişim gösteren rakamlarda en büyük düşüşü Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia yaşadı.

Samsung ve Apple’ın bir hayli gerisinde kalan, yerel üreticilere karşı da güç kaybeden Nokia, Çin piyasasında 2012’de yüzde 3.7 pay elde edebildi. Bu rakam, 2009 yılında yüzde 29.9’du.

Strategy Analytics, her ne kadar Samsung’un birinciliği elde ettiğini açıklasa da, 2012’nin son çeyreğinde Apple’ın gerisinde kaldığını da not düştü. iPhone 5, dördüncü çeyrekte Çinli tüketicilerin en çok tercih ettiği telefon olmayı başardı.

ABD merkezli araştırma şirketi IDC’nin verilerine göre, küresel akıllı telefon piyasasında 2012’de toplam satış 717 milyona ulaştı ve bir yıl öncesine oranla yüzde 45 arttı.

Android tabanlı telefonlar, yüzde 68.3 ile birinci sırada yer alırken, Apple yüzde 18.8 ile ikinci sırada yer aldı.

ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir