İngilizcede  “Dual Tone” ve “True Tone” da denilen çift tonlu flaş teknolojisi fotoğraf çekerken doğru ışık patlamasını yapmaya yarar. Akıllı telefonunuz yazılımı ve sensör yardımıyla ortam ışığını tespit eder ve bu iki flaştan hangisini patlatacağına karar verir. Ayrıca yazılımlar geliştikçe bu ışıkların sayısı artacak ve tek ışık değil birden falzla ışık kaynağından gerektiği kadar ışık alınabilmesinin de önü açılacaktır. Genelde bu çift led flaşlardan biri beyaz biri de sarı renktedir.

Daha iyi bir kamera/fotoğraf deneyimi sunmak isteyen akıllı telefon üreticilerinin hemen hepsi yeni cihazlarında bu teknolojiyi kullanmaktadırlar. Akıllı telefonunu multimedya aracı olarak kullanan ve çift led flaşla çekilmiş fotoğraflrın kalitesine alışmış tüketiciler de yeni cihaz alırken bu teknolojinin mevcut olup olmadığını mutlaka kontrol edceklerdir.

Flash Karşılaştırması

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi doğru ışık patlamasında renkler daha canlı ve gerçek çıkmaktadır. Özellikle ten renkleri daha doğal görünmektedir.

One thought on “Çift Tonlu Flaş Nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir