Cep telefonlarından internete bağlananların en büyük şikayetlerinden birisi de kabarık faturalar. Şikayetvar’ın yaptığı analiz cepten internete girenlerin neden kabarık fatura şoku yaşadığını ortaya çıkardı.

Buna göre, internet paketleri değiştirildiğinde eski paketin ücreti de alınmaya devam ediyor, internet kullanımları yanlış tarifeye taşınabiliyor, internet paketi geç aktifleştirilebiliyor ya da paketin bittiğinden geç haberdar ediliyorlar, internet kullanırken habersiz üyelikler yapılabiliyor ve istek dışı internet kullanımı faturaya yansıyabiliyor.İşte cep telefonu abonelerinin şikayetlerinden oluşturulan 7 uyarı:

cepten internete girerken dikkat edilmesi gerekenler

1-1 Telefon 2 İnternet Paketi Yanlışlığı: Cep telefonu internet paketinizi değiştirmenize rağmen daha kabarık bir fatura ile karşılaştıysanız dikkat. Sizden hem eski hem de yeni internet paketinizin ücreti alınıyor olabilir. “İnternet paketim yetmeyince iptal ettirip yeni bir internet paketi satın aldım. Faturam bir anda 3 katı arttı. Faturayı incelediğimde hem eski paketin hem de yeni paketin ücretinin alındığını gördüm. Tarife değişikliği yaptığınızda eski tarifenizin iptal olduğundan emin olun.”

2- Yanlış Paket Kullanıyor Olabilirsiniz: Cep telefonu paketinizi ve kullanım detaylarını iyice öğrenin. Birçok cep telefonu kullanıcısının internet paketi düşündüğü gibi çıkmıyor. Sınırsız internetler aslında kotalı bir pakete ya da hiç internet kullanımı olmayan bir pakete taşınmış olabiliyor. “Sınırsız internet olan tarifeye geçtim yani öyle olduğunu düşünmüştüm. Hattımı interneti olmayan bir tarifeye geçirmişler. Çok yüklü bir fatura geldi. Beni mağdur ediyorlar. Kendi yaptıkları hatanın,ayıplarının cezasını çekiyorum.”

3- İnternet Paketi Bitince Geç Haber Veriyor: İnternet kullanım paketinizin dolduğu size geç haber verilebilir. Paketiniz bittiğinde internet kullanımınız faturaya internet paketinizden farklı bir ücret olarak yansıtılabilir. “İnternet paketimde kalan süre geç haber verildi. Bana haber verildiğinde internet paketim zaten bitmiş. Geç haber verildiği için de kullandığım internet paket ücreti olarak değil paket dışı ücret olarak yansıtılmış. İnternet kotanızı sürekli sorgulatın.”

4-Paketiniz Aktif Olmayabilir: Cep telefonunuza internet paketi aldıktan sonra hemen cep telefonunuzdan internete bağlanmayın. Paketinizin aktif hale gelip gelmediğinden emin olun. “İnternet paketi için başvuru yaptım. Ben de internet girdim. Hiç bir şekilde başka aktifleşme diye bir mesaj gelmedi. Sabah olduğunda faturanız üst sınıra ulaştı diye mesaj geldi. Ben hiçbir şekilde faturamı aşmadım. Aktifleşme diye bir mesaj da hiç bir şekilde gelmiyor.”

5-Cepten İnternete Girerken Tuzak Sitelere Dikkat: Cepten internete girdiğinizde her siteyi tıklamayın. İsteğiniz dışında yapacağınız abonelikler size pahalıya patlayabilir. “Telefonumdan henüz internete girmiştim ki altta yazan siteye tıklamaya çalışırken elim bir üsttekine tıklamış fakat fark eder etmez çıktım. Hemen telefonuma sms geldi. Paketiniz başlamıştır haftalık 10 TL’dir diye. Reklam adı altında ücretli olup olmadığı belirtilmeden üye olmadan paranızı alıyorlar. Yani internette 2 saniye girip çıktığınız bir site sizi nasıl üye yapıp da 10 TL’nizi alır.”

6- Cayma Cezasına Dikkat: İnternet paketinizi değiştirmek, iptal ettirmek ya da operatör değiştirmek isteyen birçok cep telefonu kullanıcı cayma bedeli ödedi. Cayma bedeli birden faturaları arttırdı. “Gsm operatörüne yaklaşık 2 yıl önce geçtim. İlk yıl 12 aylık taahhüt verdim ama ikinci yıla girince ne olur ne olmaz diyerek taahhüt vermedim. Hattımı ve internet paketimi taşıdığımda cayma bedeli yansıttılar.”

7- Wi-fi Üzerinden Girenlere Fatura Şoku: Wi-fi üzerinden cep telefonlarıyla internete girenler dikkat. İnternet bağlantısında kopmalar yaşanınca faturalar üst sınıra ulaşabiliyor. “Geçen ay bir cep telefonu aldım. Evimdeki wi-fi üzerinden bağlanmaya dikkat ettim. Benim isteğim ve bilgim dışında operatör tarafından 3g internetim açılmış ve wi-fi bağlantımda kopmalar olunca operatörün mobil internetinden bağlanmış. Ben bunu ‘faturanız tarifenizin üst sınırına ulaşmıştır bundan sonra daha düşük hızla bağlanacaksınız’ mesajını alınca fark ettim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir