Türk mühendisler uygun öğrenme haritası çıkaran yapay zekalı yazılım geliştirdi. 

Türk mühendisler, sınavlara hazırlıkta kişinin akıllı cep telefonu ve tabletler üzerinden seviyesini belirleyen ve buna uygun bir öğrenme haritası çıkarıp her aşamada bu seviyeye göre otomatik olarak sorular sorabilen “yapay zekalı” yazılım geliştirdi. Türk bilgisayar mühendislerinin yazılımı, ABD’li ve İngiliz yatırımcıların desteğiyle kullanıma sunuldu.

” Sınav Uzmanı” adı verilen yazılımda yapay zeka devreye girerek kişinin seviyesine uygun özel bir öğrenme haritası belirleniyor ve “çaylak”, “amatör”, “uzman”, “şampiyon” seviyelerine göre öğrenmenin her aşamasını denetliyor. Böylece her kullanıcı için ayrı hazırlanmış sorular soruluyor, kullanıcı, bir seviyede yeterli başarıyı gösteremediğinde ise çalışması gereken bu konulardan ayrı sınavlara alınıyor. Yazılım, kullanıcıların zaman ve mekandan bağımsız her ortamda ders çalışabilmesine de olanak sağlıyor.

Yazılımın geliştiricilerinden Can Gürses, yaptığı açıklamada, TÜBİTAK desteğiyle Bilkent Cyberpark’ta 2011 yılında “akıllı öğrenme sistemi” geliştirdiklerini, yeni çalışmalarında ise bu sistemi daha da ileri götürerek, öğrencilerin sınavlara cep telefonu üzerinden kullanabilecekleri bir uygulama haline getirdiklerini aktardı.

Yazılımın, sınava hazırlık süreçlerini, sıkıcı, tek tip ve yorucu klişelerden arındıracak bir uygulama olduğunu anlatan Gürses, yapay zeka algoritmalarıyla desteklen yazılımın sosyal, mobil ve oyunsallaştırılmış bir uygulamayla “daha kısa zamanda daha çok başarı” vadettiğini söyledi.

yapay-zeka

Gürses, yazılımla ilgili şu bilgileri verdi:

“Uygulamamız, sınav hazırlığı sürecinde, bir kullanıcının hiçbir şey bilmeme düzeyinden, her şeyi bilme düzeyine kadar olası her bilgi düzeyini barındıran bir öğrenme haritası oluşturuyor.

Bu haritada her kullanıcıya özgü farklı bir rota çiziliyor. Uygulama, öğrenme haritası üzerinde, kendi ihtiyacına uygun bir yoldan ilerleyen kullanıcının gösterdiği gelişmeye göre kendini adapte edebilen ve öğrencinin gelişimine göre güncellenen bir özelliğe sahip. Bu sayede sınav hazırlığı sürecindeki bireyler, zaman ve mekandan bağımsız bir şekilde yenilenebilen bu haritayla öğrenme süreçlerini düzenleyebiliyorlar.”

Uygulamanın ilk modülünün 23 Kasım’da yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) için hazırlandığını belirten Gürman, “ALES’e hazırlanan adaylar, modüllere www.sinavuzmani.com sitesi, Apple App Store ve Google Play üzerinden bilgisayar ve akıllı telefonları aracılığıyla erişebilecek” diye konuştu.

Gürman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sınav Uzmanı, kullanım tecrübesi açısından çok pratik bir uygulama. Sizi hayattan koparmıyor, vaktinizi zaten bildiğiniz konularda boşa harcamanızı engelliyor, ufak başarıları sosyal olarak ödüllendiriyor ve isterseniz aynı sınava hazırlanan diğer adaylarla tatlı bir rekabete girmenizi de sağlıyor. Böylelikle sınava hazırlık süreçlerinde en çok eksikliği hissedilen unsurlardan biri olan motivasyonu yükseltiyor.”

Trthaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir