Özellikle teknik servislerle tüketiciler arasında çokça tartışma konusu olan ekran/dokunmatik cam bozulmaları/deformeleri sorunları ile ilgili tecrübelerimize dayanarak bir açıklık getirmek istiyoruz. Cep telefonu dışında kalan diğer elektronik cihazlarda durum tam olarak nedir bilmiyoruz ancak cep telefonu ekranlarında garanti olduğu iddia edilse bile ekranın garantisi yoktur. :)

Cep telefonlarının özellikle akıllı telefonların en pahalı parçası olarak nitelendirebileceğimiz bu donanım çeşitli özellikler katılan camdan yapılmaktadır. Gelişen teknoloji bu camlara çizilmezlik, kırılmazlık gibi özellikler katmıştır ancak bütün nesnelerde olduğu gibi bu camların da bir üst dayanıklılık limiti vardır. Yani çizilmez camı çizmek isterseniz çizilir, kırılmaz camı kırmak isterseniz kırılır.

Anlatmak istediğimiz nokta şu; siz çizilmez ekranlı diye aldğınız bir cep telefonunun ekranı çizildi diye yetkili servis ekranı veya cihazı değiştirmek zorunda değil. Değiştirse bile bunu müşteri memnuniyeti adına yapar.

Kırık bir ekranı veya herhangi bir nedenden dolayı sıvı teması bulunan bir ekranı ise kesinlikle ücretsiz değiştirmez. Sıvı temas konusu da tartışmalı bir konudur. Teknik servis cihaz sıvı almış demesine rağmen tüketici genelde bunu reddeder. Bunu sebebi tüketicinin sıvı teması cihazın tamamen suya girmesi olarak algılamasıdır. Oysa bir damla sıvı almışsa bile cihaz sıvı temas görmüş demektir. Siz cihazın suyla temas ettiğini hatırlamazsınız ama elinizi yıkarken su sıçramasına, yağmurlu havada yağmur damlalarına veya mutfak/banyo buharına maruz kalmış olabilir.

Ekranda sıvı lekesi/teması olmamasına rağmen cihazın herhangi başka bir yeri sıvı temasa maruz kalmışsa bile sudan kaynaklı olarak ekran bozulabilir. Zaten sıvı temas cihazın tamamını garanti dışı bırakır.IMG_6879Kırık ekran da mutlaka bir etkiden dolayı kırılmıştır. Durup duruken ekran çatlamaz, kırılmaz. Darbe almadığından emin olsanız bile ekran aşırı sıcağa, aşırı soğuğa ve sıkışmaya maruz kalmış olabilir. Dolayısıla ekranı ben kırmadım demenizin bir anlamı yok.

Peki tüm anlattıklarımıza rağmen hala neden piyasada garantili ekran satışı veya garantili ekran değişimi ibareleri dolaşmakta diye sorabilirsiniz. Bu ibareler tamamen kişisel insiyatif ile verilmiş vaadlerdir. Tabi bu garanti vaadleri yetkili servis harici teknik servisler için geçerlidir.

Teknik servis toptancıdan iade garantili ekran satın alır. Siz telefonunuzu tamir ettirmek için bir teknik servise götürdüğünüzde teknik servisçi arkadaş sizin ekranınızı söküp yeni takacağı ekranı önce dener. Cihazı toplamadan, vidaları sıkmadan önce jelatini sökülmemiş ekranın düzgün çalışıp çalışmadığını defolu olup olmadığnı kontrol eder. Bir sorun varsa yeni ekranı söker ve toptancıya iade eder. Eğer ekranda bir sorun yoksa cihazı toplar ve son bir kontrolden geçirerek size teslim eder. Telefon size teslim edildikten sonra mesuliyet size aittir. O yüzden cihazı teslim alırken ekranda bir sorun var mı yok mu diye kontrollerinizi yapın.

Bazı teknik servisler müşteri memnuniyeti adına size bir hafta 3 ay gibi garanti süresiz sözü verebilirler ama daha önce de dediğimiz gibi siz 1 saat sonra kırık ekranla geri gelirseniz teknik servis size bunun sizin hatanızdan dolayı kırıldığını söyler ve tekrar ücret talep eder.

Yeni cihazların ekranlarının tek parça olması ve başta da belirttiğimiz gibi fiyatların yüksek olması nedeniyle telefon ekranlarınızi korumanızı öneririz. Koruma konusuyla ilgili “Kırılmaz Cam Jelatin” konumuza bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir