Cep Telefonu Dünyasında Bahar Esintileri

Cep telefonu ve özellikle akıllı telefon piyasasını hareketli bir mevsim bekliyor. Mart ayıyla birlikte bir çok akıllı telefon markası bir çok yeni modelle geliyor. Bunların bir çoğu da heyecan uyandıran üst düzey ürünler.

2012 yılında Samsung Galaxy s3 ve Apple iPhone 5 piyasaya en büyük hareketliliği getiren modeller olarak göze çarptı. Diğer markalardan da bir çok atak görmüş olmamıza rağmen hiçbiri bu iki model kadar heyecan uyandıramadı. Yine kıyasıya bir rekabet yaşanmış olsa da Samsung ve Apple 2012’den en kârlı çıkan markalar olarak göze battı.

2013 ise bir çok markanın bir çok yeni modeliyle alakalı spekülasyonlarıyla başladı. Özellikle CES 2013 sonrası mobil dünyada büyük hareketlilik yaşandı ki önümüzdeki günlerde yapılacak olan Mobil Dünya Kongresi bu hareketliliği zirveye çıkaracak gibi. Markaların en son model ürünleri tanıtılacakken, bir çok modelin de net çıkış tarihleri öğrenilmiş olacak. Biz de Mobil Dünya Kongresi öncesi sizinle mart ayı itibariyle başlayacak olan hareketliliğe bir göz atalım dedik.

SONY XPERİA Z

Zannedersek son dönemde en merakla beklenen telefon Sony Xperia Z’dir. Harika tasarımı, Full HD ekranı, uyku modunda tüm uygulamaları kapatan  Battery STAMINA Mode teknolojisi, su ve toz geçirmezliği gibi bir çok üst düzey artı ile önümüzdeki dönemin en iyi akıllı telefonu olmaya aday bir model.

Sony Xperia Z bazı ülkelerde satışta fakat tam anlamıyla mart ayında piyasaya çıkacak ve zannedersek mart ayı sonu gibi ülkemizde de satışa sunulmuş olur. Teknoloji severler bu harika telefonu deneyimlemek için sabırsızlıkla bekliyor. Xperia Z’yi şu ana kadar tecrübe edenlere bakarsak, gerçekten arkasındaki merakın hakkını veriyor.

xperia-z-black

 

BLACKBERRY Z10 VE Q10

Akıllı telefon piyasasında son dönem gerileme yaşayan Blackberry henüz son kozlarını oynamamış gibi görünüyor. Z10 ve Q10’un tanıtımda RIM ve Blackberry markalarının artık sadece Blackberry markası adı altında toplanıyor olması bunun en büyük kanıtıydı. Üstüne iki farklı modelin duyurulması Blackberry severleri oldukça memnun etmiş durumda.


Yeni Blackberry modellerinden en çok göze çarpanı ise Z10. Q10 önceki nesil Blackberry telefonlarına daha çok benzese de Z10 tam dokunmatik yapısıyla daha önceki tüm modellerden ayrılıyor. Yine iki modelde de başarılı tasarım göze çarpıyor. Bunun yanında en çok dikkat çeken detay ise BBM üzerinde video görüşmenin mümkün kılınmış olması. Blackberry, yeni iki model için de bambaşka bir BBM tecrübesi vaad ediyor. Ayrıca güçlendirilmiş sistem birimleri de kullanıcıyı daha çok memnun edecek gibi.

Blackberry Q10 için henüz bir satış bilgisi bulunmasa da Z10 için ülkemizde ön satış ve ön talep başvuruları başladı. Mart ayı başıyla birlikte ise ürünü reyonlarda görmez mümkün olacak. Q10’un da Nisan gibi piyasadaki yerini alması bekleniyor.

blackberry-z10


 

HTC One

HTC Londra’daki bir toplantıyla yeni amiral gemisini yakın zamanda tanıttı. Önümüzdeki günlerde de Mobil Dünya Kongresi’nde yeni modeli çokça göreceğimizi umuyoruz. UEFA’yla iş birliği gösteriyor ki HTC artık Avrupa piyasasını daha çok önemsiyor. 2012 yılında bu piyasadan umduğunu pek bulamasa da ümitlerini yitirmiş değiller. Bu yüzden tam bir teknoloji canavarıyla Mart ayını karşılamayı umuyorlar.

HTC One, daha önce bir çok haberimizde de yer almıştı. Özellikle ilk söylentilerde adının M7 olarak geçmesi sonrası HTC One adının kesinleşmesi, teknoloji takipçileri oldukça şaşırtmıştı. Tanıtım sonrası gördük ki HTC’nin yeni amiral gemisiyle bahar ayında akıllı telefon dünyasında tam bir savaş yaşanacak.

HTC One, tıpkı Xperia Z gibi Full HD bir ekranla geliyor. Öyle düşünüyoruz ki 2013 bahar ayından itibaren üst sınıfta Full HD ekran kullanmayan bir model kalmayacak. Yeni model kendi gibi yeni bir kamera teknolojisi kullanıyor; ultrapiksel. Üç katmanlı bir sensöre sahip bu kameranın aşırı net görüntüler ortaya koyacağı vaad ediliyor.

HTC One’da mart ayında piyasada olacak ürünlerden birisi. Ülkemizde de yine mart ayı sonu veya nisan başı gibi raflardaki yerini alacaktır.

htc one 3

 

SAMSUNG GALAXY S4

Akıllı telefon piyasasının son dönem lideri olan Samsung, bahar hareketliliğini ön görmüş olacak ki daha Galaxy S3’ün popülaritesi düşüş yaşamadan yeni bir modelini piyasaya sürecek. Samsung’un piyasada her zaman kuvvetli şekilde yer alma stratejisi bunun en büyük sebebi olsa gerek.

Samsung Galaxy S4’ün 14 Mart’ta duyurulacağı kesinleşti. Bunun üzerine mart ayı sonu gibi piyasada olmasına ise kesin gözüyle bakılıyor. Ülkemizde de nisan ayı gibi olması bekleniyor.

S4’ün hakkında bir çok söylenti çıkmış olsa da özellikleri hakkında detaylı ve net bir bilgi yok. Net olarak bilinen tek şey ise tıpkı rakiplerinde olduğu gibi Full HD bir ekran ve daha iyi işlemci+ram ikilisiyle gelecek olması.

Telefonla alakalı olarak bir dizi görsel paylaşıldığından biz 14 Mart gelmeden bu inceleme makalemizde bir fotoğraf paylaşmamayı daha uygun bulduk.

APPLE, LG Ve Diğerleri…

Rekabet bu kadar kızışmış durumdayken Apple’dan duyarsız kalması beklenemezdi! Yeni ucuz bir model ve beklenen altında satışlardan dolayı iPhone 5’in makyajlanmış hali, Apple’dan en büyük beklentiler arasında.

Bir çok dedikodu dolaşırken büyük ihtimalde yine bahar ayında en azından bir modelin netleşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

LG ise geçen günler ön ve arka kamerası eş zamanlı çekim yapabile, yine Full HD ekrana sahip dev bir modelini duyurdu; Optimus G Pro. Optimus serisinin son ürünü olacak modelle birlikte LG’de bahar rekabeti içinde yerini alacak gibi.

Çinli üretici Huawei de boş durmuyor ve yeni modeller sunmaya devam ediyor. Çin piyasalarındaki büyüklüklerini dünya piyasasına da yaymaya çalışan marka son duyurduğu modelin en yoğun piksel derinliğine sahip olduğunu iddia etti ve söz konusu ürünün yine mart ayında piyasada olacağını bildirdi.

Biz mobil dünyada yaşanacak bu hareketliliği ve rekabet savaşlarını merakla ve heyecanla bekliyoruz! Bakalım önümüzdeki dönem kullanıcılara ne gibi artılar getirecek ?…

 

 

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.