Casper Via V6’ya Format Nasıl Atılır?

Casper Via V6 akıllı telefonunuzun desen kilidini unuttuysanız veya bloke ettiyseniz, telefonunuzu sıfırlamak istiyorsanız uygulama hataları gibi yazılımsal sorunlar gibi hatalarla karşılaşmakta iseniz, format atma yöntemiyle bu sorunlardan kurtulmanız mümkün.

Casper Via V6’ya format atmadan önce telefonunuzun şarjı en düşük %25 olmak zorunludur! Peki neden? Çünkü bu işlem uzun da, kısa da sürebilir. Eğer şarjınız düşük seviyede ise ve format atma işlemi sırasında kapanırsa, yazılımsal sorunlar oluşabilir, hatta belki bir daha açılmaz. Sim kartınızın veya hafıza kartınızın telefonda olmasında her hangi bir sakınca yoktur ve bu işlem telefonunuzu garanti dışı bırakmıyor.

Casper Via V6’ya format atmak için 2 farkı yol bulunmakta ve birincisi menü üzerinde iken, ikincisi tuş formatı şeklindedir. İlk yöntem şu şekildedir. Menü üzerinden Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil. Son dokunuş ile birlikte telefonunuz kapanır ve sıfırlanmış bir şekilde yeniden başlar. Ve telefonunuzu kişiselleştirip, yeniden kullanabilirsiniz.

UYARI: Android 5.1 ile gelen yeni güvenlik aşaması dolayısıyla telefondan hesap kaldırılmadan donanımdan format uygulaması yapılırsa telefon kurulum sırasında sizden telefona daha önce kurulmuş, bağlanmış bir gmail (Google) hesabının bilgilerini ister. Eğer bu bilgileri bilmiyorsanız ve menüye erişebiliyorsanız, ya önce ilk yöntemi uygulayın  yada hesaplar bölümünden  ilgili hesabı kaldırarak, ikinci yöntemi öyle uygulayın! Eğer söz konusu aşamada takılırsanız bir teknik servisine danışmanız gerekeçek.

casper-vıa-v6-format-atma

Tuş formatın da yapmanız gereken uygulamalar şu şekildedir.

  • Telefonunuzu kapatın ses açma ve güç (kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
  • Telefonunuzun ekranına Casper Via logosu geldiğinde güç tuşunu bırakın ama ses açma tuşunu bırakmayın. Bir süre sonra telefon kurtarma moduna geçecektir. Ses açma tuşunu o zaman bırakın
  • Kurtarma modunda dokunmatik çalışmamaktadır. Aşağı yukarı için ses açma kısma tuşlarını, onaylamak için ise güç tuşunu kullanacağız.
  • Ses kısma tuşu ile ‘Wipe data /factory reset’ seçeneğinin üzerine gelin güç tuşu ile onaylayın.
  • Yeni ekran teyit amaçlıdır. Yine ses kısma tuşu ile ‘Yes–delete all user data’ seçeneğinin üzerine gelip güç tuşu ile onaylayın.
  • Via V6 temizleme işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. bu aşamada ses kısma tuşu ile ‘Wipe cache partition’  seçeneğinin üzerine gelip güç tuşu ile onaylıyoruz. Bu uygulama akıllı telefonunuzun gereksiz ön belleğini temizleyecektir.
  • Son olarak yapacağımız işlem ilk sıradaki ‘Reboot system now’  güç tuşu ile onaylayalım. Cihazınız temizlenmiş olarak yeniden başlayacak. Kişiselleştirip yeniden kullana bilirsiniz.

Author: Halil Akgül

3 thoughts on “Casper Via V6’ya Format Nasıl Atılır?

  1. Format attim tum veriler sifirlandi.hesabimi yukledim fakat gmail açtigimda postalar gorunuyor ama postalari açtigimda hata veriyor birde hesap eklerken 2 adimli dogrulama sistemini kullanirken hesabimi girdigimde web de giriß yapmam için yonlendirdiginde yine hata verip kapaniyor..yazilim yada uygulamalar arasinda bi uyußmazlik var gibi geldi bana ama hala çozemedim bilgisi olan varmidir.

    1. Merhaba, ilk kurulumda Google uygulamalarını güncellemeniz gerekebilir, Gppgle Play Store’a giriş yaptığınızda “google” diye arama yapıp çıkan uygulamaları güncelleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir