Candy Crush’ın Değeri 7,6 Milyar Dolar!

Ortalama 45.6 milyon kullanıcısı olan, Akıllı telefonlar ve Facebook üzerinden oynanabilen Candy Crush’ın geliştiricisi King, 26 Mart’ta New York borsasında listelenmeye başlayacak. İngiliz oyun stüdyosunun tahmini değeri ise 7,6 milyar dolar!

Hemen hemen her akıllı cihaz’da yerini almış olan Candy Crush, borsa’ya duyurulmasının ardından değeri hakkında ki yorumlarıda 7,6 milyar dolar eder mi şeklinde oldu. İngiliz oyun stüdyosunun yıllık 2 milyar dolar civarında gelir elde etmesiyle birlikte sektöründe zirvesinde yer alıyor.

King, Candy Crush’ın oyun içi satışlarından elde ettiği gelirleri geçtiğimiz yıl % 1.000 oranında artırmayı başardı ve FarmVille gibi bir süre sonra bitmesi beklenirken; sürekli yükselen bir grafik gösteriyor.

candy_crush_iphone_hero

King’i dezavantajlı kılan bir gerçek var: Tek bir oyuna bağımlı. Candy Crush Saga hala iPhone ve iPad kullanıcıları tarafından en oyun içi satın alma yapılan ikinci oyunu olsa da, King’in diğer oyunları pek varlık gösteremiyor. Son dönemlerde Pet Rescue Saga ve Farm Heroes Saga oyunları ilk 10 listelerine girip çıkmaya başlasalar da, yatırımcıların gözünde bir Candy Crush değiller.

King, 26 Mart’tan itibaren New York Borsası’ndaki yerini alacak.

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir