Amerikan teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde yeni telefonları iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ı tanıttı. Tanıtım etkinliği sırasında iPhone modellerinin günümüze kadar yaşamış olduğu süreçle ilgili bazı bilgiler verildi. Bu bilgilerin arasında bugüne kadar en iyi satış başarısını yakalamış model de açıklandı; iPhone 6.

Apple tanıtım etkinliğinde sonra bu konuda daha detaylı bir rapor açıkladı. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında tanıtılan 4.7 inçlik iPhone 6, yüzde 30’luk pazar payıyla bugüne kadarki en popüler Apple marka akıllı telefon oldu. iPhone 6 ile aynı gün tanıtılan ve 5.5 inçlik ekranıyla aynı modelin büyük versiyonu olan iPhone 6 Plus’ın pazar pay oranı ise 9.1’de kaldı. Bu haliyle iPhone 5 serisinin gerisinde kalan Apple’ın phablet modeli, Steve Jobs’un söylemlerini haklı çıkarır nitelikte büyük ekran tercihinin belli bir noktada kalacağını kanıtlar nitelikte bir performans sergiledi.

en-cok-satilan-iphone-modeliiPhone 5 serisi tahminlerin üzerinde bir performansla toplamda yüzde 36.5 gibi bir oranla iPhone 6’yı takip etti. iPhone 5S, yüzde 23,7 pazar payına sahipken onu yüzde 12,8 paya sahip iPhone 5 takip etti. Dolayısıyla pazar payı sıralamasında ilk üç iPhone 6, iPhone 5S ve iPhone 5 şeklinde gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir